Naukowa sensacja! Stworzono sztuczną komórkę. To początek syntetycznego „życia”?

Na naszych oczach rodzi się syntetyczne
Na naszych oczach rodzi się syntetyczne "życie". Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Powstała syntetyczna, zbudowana z nieorganicznej materii komórka, która – podobnie jak żywa – pobiera, przetwarza i wydala różne substancje. Potrafi nawet zjadać bakterie.

Na łamach magazynu „Nature” (https://www.nature.com/articles/s41586-021-03774-y) zespół z New York University opisał dokonanie, które może otwierać drogę do prac nad syntetycznym „życiem”.

Jak tłumaczą naukowcy, podstawowe funkcje żywych komórek to uzyskiwanie energii oraz – z jej pomocą – pobieranie, przetwarzanie i usuwanie ze swojego wnętrza materii. Różne substancje często muszą być przekazywane w stronę od większego stężenia do mniejszego. Mamy wtedy do czynienia z tzw. transportem aktywnym, do którego potrzebna jest energia. Dzięki niemu, tłumaczą badacze, komórki pobierają np. aminokwasy, glukozę, czy usuwają toksyczne związki.

Nad stworzeniem sztucznej komórki naukowcy z różnych ośrodków pracują już od lat, ale – jak wyjaśniają autorzy nowej pracy – nie udawało się dotychczas odtworzyć skomplikowanych procesów, takich jak np. aktywny transport.

Zespół z University of Chicago stworzył tymczasem prostą, sztuczną komórkę, która radzi sobie z aktywnym pochłanianiem różnych substancji, ich gromadzeniem, przetwarzaniem i wydalaniem. Syntetyczny twór nie zawiera przy tym żadnych elementów biologicznych. Składa się z polimerowej membrany o rozmiarach czerwonej krwinki. W membranie znalazł się nanokanał do transportu substancji przez błonę.

W żywych komórkach energii dostarcza wytwarzany przez mitochondria związek o nazwie ATP. W sztucznej komórce naukowcy zastosowali jednak inne rozwiązanie. Do nanokanału dodali związek, który pod wpływem światła wydziela energię potrzebną do transportu. Reakcję można odwracać tak, że dana substancja jest przekazywana do środka komórki albo na zewnątrz.

„Nasza koncepcja pozwala tym sztucznym komórkom działać autonomicznie i prowadzić transport substancji, z którym dotąd radziły sobie tylko żywe komórki” – mówi główny autor badania, prof. Stefano Sacanna.

„W sercu pracy przypominającej komórkę struktury znajduje się synergia między aktywnym, napędzanym z wewnątrz elementem transportowym oraz fizycznymi ograniczeniami, nakładanymi przez ścianę komórki. Pozwala to jej na wchłanianie, przetwarzanie i wydalanie obcej materii” – tłumaczy specjalista.

Badacze przetestowali wynalazek w różnych warunkach. W ramach jednego z eksperymentów zanurzyli komórki w wodzie, gdzie pod wpływem światła pochłaniały one różne cząstki, w tym zanieczyszczenia. To nasuwa jedno z możliwych zastosowań – wychwytywanie szkodliwych substancji z wody.

„Można myśleć o tych komórkach jak o grze PAC-MAN – wędrują dokoła i zjadają toksyny, usuwając je ze środowiska” – mówi prof. Sacanna.

W innym doświadczeniu naukowcy pokazali, że komórka może nawet połknąć bakterię E. coli i uwięzić ją w swoim wnętrzu. Oznacza to, że być może wynalazek będzie można kiedyś wykorzystać w walce z chorobotwórczymi bakteriami.

Inne potencjalne zastosowanie to – jak mówią badacze – precyzyjne dostarczanie leków do wybranych części organizmu.

Naukowcy rozwijają swój pomysł. Pracują m.in. nad dodaniem do komórek kolejnych funkcji i sprawdzają możliwość ich komunikowana się między sobą.

NCzas/PAP

24 KOMENTARZE

  • Sam zrób antyszczepie, skroś taki „mądry” że naukowców krytykujesz.

   • Nie trzeba mieć raka żeby diagnozować jego objawy. Ciebie też zdiagnozuję. Debil. Albo nie. Kretyn. Tym porównaniem obrażam jednych i drugich. Ale mam coś specjalnie dla ciebie. Jesteś anarchoprzychlastem.

   • zachowanie manifestowane w komentarzach przez kolegę ośmielają mnie do sformułowania twierdzenia że nie mogę w 100% wykluczyć u kolegi schizofrenii bezobjawowej….

  • Otóż to. Bardziej adekwatne jest stwierdzenie: stworzono sztuczną „komórkę”.
   Bardzo interesujące, ale to tylko mechanizm (co prawda mechaniki nie zawiera).

 1. ale co to ma wspólnego z komórką? Jak dla mnie jest to opis silnika spalinowego mikroskopijnych rozmiarów. Czy ta „komórka” potrafi się rozmnażać? :-)))))))))))

 2. To sa brednie podpierane slowem nauka. Jesli jest inaczej , niech podadza szczegoly chociaz jednego z opisanych procesow , ktore rzekomo wykonuje sztuczna komorka. Nauka zaczyna przeradzac sie w opowiadanie bajek. Albo chodzi o zdobycie forsy na „dalsze badania” , albo celem jest przekonanie niczego nie rozumiejacej tluszczy o ponadludzkich mozliwosociach „naukowcow” i wynikajajcej stad koniecznosci poddawania sie ich woli bez sprzeciwu.

 3. „Różne substancje często muszą być przekazywane w stronę od większego stężenia do mniejszego. Mamy wtedy do czynienia z tzw. transportem aktywnym, do którego potrzebna jest energia.” Odwrotnie. Od większego do mniejszego stężenia cząsteczki przechodzą same, na drodze dyfuzji. Nakład energetyczny potrzebny jest do transportu wbrew gradientowi stężeń i to jest transport aktywny.

 4. Opisana konstrukcja nie ma nic wspólnego z żywą komórką zdolną na przykład do podziału. Określenie „sztuczna komórka” jest oszustwem podobnym do nazwy handlowej „HD ready” telewizorów, które nie obsługują rozdzielczości „Full HD”.

 5. ta komórka, to taka sama historia, jak z lotem Ruskich na Słońce; ponieważ jest tam bardzo gorąco, to polecą w nocy kiedy jest chłodniej, a nawet zimno;

 6. „komórka” – arsenału neokomunistycznej nomenklatury, przerabianie znaczenia słów dla wzbudzania strachu; to samo ze zamianą epidemii na pandemię, itp.- Celem jest propaganda siły sprawczej tak dużej, że aż lucyferycznej globalnej oligarchii. Mamy się bać że nas wytrzebią i zastąpią swoim produktem genetycznym. Wszystko jest elementem gry Oni-MY. Nie znam się ale bardziej „pachnie” mi to fizyką niż genetyką

 7. Teraz żydowski filantrop tego projektu ogłosi siebie bogiem, Niedzielski z Simonem już ubiegają się o sakrę biskupią kościoła zakonu szprycerów z papieżem boungiorno na czele.

  Może zorganizują pielgrzymkę do Chicago, żeby oddać pokłon mędrcom z laboratorium biotechnologicznego i złożyć dary ze złota, maseczki i szprycy.

Comments are closed.