Za zamachem z 11 września 2001 r. stała Arabia Saudyjska? FBI odtajniło w sobotę pierwszy dokument

Prenumerata NCZ! z prezentem

FBI odtajniło w sobotę pierwszy dokument, dotyczący śledztwa w sprawie zamachów terrorystycznych w USA z 11 września 2001 r. W raporcie zawarto sugestie, jakoby w przygotowywaniu ataków mogli uczestniczyć saudyjscy współpracownicy w USA.

Odtajnienia dokumentu chciały rodziny ofiar zamachów, które wzywały prezydenta USA Joe Bidena do rezygnacji z udziału w obchodach 20. rocznicy tragicznych wydarzeń, gdyby nie spełnił tych żądań. Biden dekretem wykonawczym przychylił się do tych apeli.

Częściowo zredagowany 16-stronicowy dokument FBI nakreśla kontakty między porywaczami samolotów, które uderzyły w World Trade Center oraz Pentagon a saudyjskimi współpracownikami w USA. Nie ma jednak dowodów na to, że rząd w Rijadzie był współwinny ataków, w których zginęło 2997 osób.

Arabia Saudyjska od dawna twierdzi, że nie odgrywała żadnej roli w atakach z 11 września 2001 roku.

Ambasada Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie nie ustosunkowała się do raportu FBI, ale w komunikacie, wydanym 8 września, oświadczyła, że rząd w Rijadzie zawsze opowiadał się za przejrzystością w śledztwie w sprawie wydarzeń z 11 września 2001 r. i z zadowoleniem przyjmuje ujawnienie przez Stany Zjednoczone tajnych dokumentów, dotyczących ataków.

„Jak ujawniły wcześniejsze dochodzenia, w tym Komisja 9/11 i opublikowanie tak zwanych +28 stron+, nigdy nie pojawiły się żadne dowody wskazujące, że rząd saudyjski lub jego urzędnicy mieli wcześniej wiedzę o ataku terrorystycznym lub byli w jakikolwiek sposób w to zamieszani” – napisano w oświadczeniu ambasady.

Agencja Reuters przypomina, że 15 spośród 19 porywaczy samolotów pochodziło z Arabii Saudyjskiej. Amerykańska komisja rządowa nie znalazła jednak żadnych dowodów na to, że Rijad bezpośrednio finansował Al-Kaidę, grupę chronioną wówczas przez talibów w Afganistanie. Otwarte pozostaje zatem pytanie, czy poszczególni urzędnicy saudyjscy mogli mieć wiedzę na temat planowanych ataków.

Reuters pisze także, iż rodziny około 2500 zabitych i ponad 20 000 osób, które doznały obrażeń w wyniku zamachów, firmy i różni ubezpieczyciele, pozwali Arabię Saudyjską o odszkodowanie liczone w miliardach dolarów.

W oświadczeniu wydanym w imieniu organizacji 9/11 Families United, Terry Strada, której mąż Tom zginął 11 września, powiedziała, że dokument wydany przez FBI wyjaśnia wszelkie wątpliwości co do współudziału Arabii Saudyjskiej w atakach.

„Teraz tajemnice Saudyjczyków zostały ujawnione i nadszedł już czas, aby Królestwo przyznało się do roli swoich urzędników w mordowaniu tysięcy ludzi na amerykańskiej ziemi” – napisano w oświadczeniu.

Jim Kreindler, jeden z prawników krewnych ofiar, oświadczył po odtajnieniu raportu, że „wnioski z dochodzenia FBI potwierdzają argumenty, które przedstawiliśmy w sporze dotyczącym odpowiedzialności rządu saudyjskiego za ataki z 11 września”.

„Ten dokument, wraz z zebranymi do tej pory dowodami, określa plan działania Al-Kaidy w Stanach Zjednoczonych przy aktywnym, świadomym wsparciu rządu saudyjskiego” – napisał w oświadczeniu Kreindler.

Jego zdaniem tezę o wsparciu zamachów przez saudyjski rząd potwierdzają ustalenia, że saudyjscy urzędnicy wymieniali telefony między sobą i działaczami Al-Kaidy, a następnie odbywali „przypadkowe spotkania” z porywaczami, zapewniając im pomoc w osiedleniu się w USA i znalezieniu szkół lotniczych.

Jako przykład podaje śledztwo FBI w sprawie porywaczy Nawafa al-Hazmiego i Chalida al-Mihdhara, którzy w lutym 2000 roku przybyli do południowej Kalifornii, a następnie spotkali się w restauracji z obywatelem Arabii Saudyjskiej, Omarem al-Baiumim, który pomógł im znaleźć i wynająć mieszkanie w San Diego. Według prawnika al-Baiumi był powiązany z rządem saudyjskim i już wcześniej zwrócił na siebie uwagę FBI.

Jak pisze agencja AP, w dokumencie jest również przywołany Fahad al-Thumairy, były akredytowany dyplomata w konsulacie saudyjskim w Los Angeles, który według śledczych przewodził jednej z frakcji ekstremistów w USA. Dokument FBI mówi, że analiza komunikacji wykazała siedmiominutową rozmowę telefoniczną w 1999 roku z telefonu Thumairy’ego na telefon rodzinny dwóch braci w Arabii Saudyjskiej, którzy zostali przyszłymi więźniami więzienia Guantanamo na Kubie.

PAP

46 KOMENTARZE

 1. To jasne ze od Arabii Saudyjskiej pochodza finnanse na terror, a kto dal Talibanom
  zapomogi. To kraj gdzie kobieta a koza to jedno, sa zaslaniane by nie budzily
  pozadania. Kozy tez wzbudzaja u nich pozadanie.

 2. Ludzie z Arabii Saudyjskiej , na pewno rowniez z rzadu, brali w tym udzial , ale na zlecenie Amerykanow. Ujawnienie tej wspolparcy jest stalym elementem polityki USA wobec wszelkiego rodzaju sprzymierzencow. Polski rzad ewidentnie na zlecenie Amerykanow probuje mieszac na Bialorusi , a wnagrode ci sami Amerykanie wspoluczestnicza, poprzez TVN ,Holownie i tego rodzaju figury, w probie destabilizacji Polski przy pomocy nachodzcow.

  • – wrogi sputnik wielkosci walizki potrafia trafic laserem ze 100km
   a nie zauwazyli czterech odrzutowców ktore opuscily korytarze powietrzne
   a-ha!
   – – uwierzę w alkaide jak mi pokaza na Ksiezycu slady po „lądowaniu i starcie” apolla

 3. Prawda jest bardziej brutalna.Arabia Saudyjska zbyt nachalnie chce zobaczyć swoje złoto zdeponowane w Usraelu zapominając,że jest to czystą bezczelnością i lada moment może zostać zdemokratyzowana.Zwłaszcza iż nikt się za nią nie ujmie.Czyżby nieszczęsnemu Bidenowi był potrzebny podobny tryumf jak nad Grenadą?

 4. To nie „odtajnione dokumenty”, tylko przygotowany na świeżo materiał, mający uwierzytelnić „samoloty” uderzające w Pentagon oraz w WTC.

  • Prawdopodobnie tak.
   Bo jakimś cudem wieże zawaliły się prosto, akurat tego dnia do pracy w nich nie przyszli Żydzi, a w rumowisku znaleziono ślady termitu (roztapia stal). Takich „przypadków” jest więcej…

   • To jedna technologiczna poszlaka. Ale jak wyjaśnić to że samolot zbudowany z aluminum wchodzi w żelazny budynek jak płaski nóż w miekkie masło i nawet koncówki skrzydeł i statecznik nie odpadł. Cały wszedł w stalową konstrukcję i znikł a w środku dopiero wybuchł. Cały świat to oglądał i mało kto się chyba zastanowił nad takim czymś. Uczyłem się ślusarstwa i rozumiem różnicę pomiędzy aluminum i stalą konstrukcyjną.

 5. Ameryka prawdę ci powie, tak jak tą, że Saddam miał bombę atomową, to co pitolą za prezydentury Bideta można schować między bajki, zwłaszcza podczas fake pandemii kowidowej grypy.

  Histeria kowida miała na celu zerwanie dostaw z Chinami i wprowadzanie kontroli społecznej, natomiast element wojny hybrydowej z Arabami jest wycelowany w głównego gracza naftowego, stąd te wygłupy z CO2 i bzdety z zielonym ładem i rezygnacją z benzyny dla ocalenia matki ziemi i ojca boungiorno.

 6. Redaktor tak poważnie łyka ten kit?????. Czy tylko udaje???? Żaden zamach to nie był!!!! Jest tyle faktów które potwierdzają to że tak jest jak piszę że chyba tylko głupi by tego nie skumał.

  • Nie. Arabia Saudyjska jest im potrzebna by wskrzesic ( obudzic) Antychrysta ktory tam jest.
   On bedzie lacznikiem miedzy swiatem terrorystycznym.

 7. „…kontakty między porywaczami samolotów…”
  A ja do dziś dnia nie wiem, którym liniom lotniczym porwano samoloty — i które konkretnie. Czy zostały one gdziekolwiek wymienione?

   • Zdalnie sterowane wojskowe samoloty bez okien, bez pasażerów, ale za to z podczepionymi rakietami, które wybuchły ułamek sekundy przed uderzeniem, tak aby umożliwić wniknięcie samolotów w konstrukcję budynków. Bez rakiet samoloty by się rozpłaszczyły o stalowe elementy. Eksplozje widać na filmach.

  • umiesz czytac to szukaj w Google, nie pisz jak imbecyl.
   THE HIJACKINGS

   American Airlines Flight 11

   0759 EDT: American Airlines 11 departs from Boston for Los Angeles

   0814: The flight has its last routine communication with the ground

   0819: A flight att

   • 1028: North Tower collapses

    United Airlines Flight 175

    0758: United Airlines 175 departs from Boston for Los Angeles

    0842: The flight reports a „suspicious transmission” overheard from another plane (American Airlines 11). It is the flight’s last communication with the ground

 8. redaktorze Sommer…. weźże się pan ulituj…od dwudziestu lat wiadomo, kto stał za tym – wyburzeniem – nie żadnym zamachem lotniczym

  • Żadne media nie mogą podważać oficjalnej wersji. Ani tej o 9/11, ani tej o Covid-19 i szczepionkach. Seryjny samobójca czeka na nieposłusznych.

   • lata temu napisałem i opublikowałem tekst „Smoleńsk – trzecia wieża – mgła”, a potem drugi: „Plane must hit steel”
    – i jakoś żyję

    • Opublikowałem w?
     TVP, TVN, BBC, CNN, NCzas?
     Ja też sobie mogę napisać niemal wszystko, ale chodzi o media pod nadzorem. Pospieszalski postawił tylko kilka pytań i poleciał natychmiast. Nawet portale społecznościowe blokują takie treści.

    • Pisanie na Nowym Ekranie i innych podobnych portalach ma mniejszy skutek niż plotka puszczona w maglu. Ludzie bardziej ufają plotkom z magla niż elaboratom na takich portalach.

 9. O ile pamiętam to jedyny dowód udziału arabskich terrorystów w akcji 9/11 to był paszport znaleziony w rumowisku. Manhattan w pyle, setki pięter zamieniono w proszek, czarnych skrzynek nie znaleziono – ale paszport był nietknięty. Terrorysta zabrał paszport ze sobą na wypadek kontroli przy wyjściu z budynku WTC.
  Harry Potter i Gwiezdne Wojny są tysiąc razy bardziej prawdopodobne niż oficjalna wersja 9/11.

   • Gdyby śledztwo prowadził kapitan Sowa to na pewno byłby na tropie. Gdyby dołączył do niego porucznik Borewicz, trop doprowadziłby ich do sprawców. Gdyby były kłopoty, Bednarski był jeszcze w zapasie. Vivat polska milicja !

 10. Porywacz wszedl do kabiny pilotow, uzyl gazu i podcial im gardla, wszyscy pasazerowie
  zgineli.

  O czym pisala ta kaleka prasa w Polsce, jak ludzie nie maja pojecia?

 11. Kozioł ofiarny Usama bin Laden pochodził z bogatej rodziny z Arabii Saudyjskiej. Często bywał w USA, a nawet się leczył w USA. Zmarł w grudniu 2001 w Afganistanie z powodu choroby nerek i niewydolności płuc.
  Film z ataku w 2011 na jego dom w Pakistanie był wyprodukowany do celów szkoleniowych i prania mózgów.

 12. Pearl Harbor (wiedzieli o planowanym ataku), Incydent w Zatoce Tonkińskiej, 9/11 to posunięcia w zaplanowanych celach militarnych. Obecnie C-19 to nowa „wersja” zaplanowanych posunięć przeciwko swoim własnym obywatelom w wiadomych nam celach.

Comments are closed.