W więzieniu zmarł „Pol Pot” z Andów

Abimael Guzman Fot;. Wikipedia Domena publiczna
Abimael Guzman Fot;. Wikipedia Domena publiczna
W Peru zmarł 11 września Abimael Guzman, historyczny przywódca maoistycznej i stalinowskiej partyzantki „Świetlistego Szlaku”. Nazywany „Pol Potem Andów” bandyta zmarł w wieku 86 lat w więzieniu, gdzie odsiadywał od 1992 roku dożywocie, po dwóch wyrokach skazujących z 2006 i 2018 roku. W lipcu tego roku trafił do szpitala.

O śmierci „historycznego” przywódcy „Świetlistego Szlaku”, terrorystycznej organizacji komunistycznej z Peru, poinformował jego prawnik Alfredo Crespo. Żona zażądała wydania zwłok.

Więziony od 1992 roku Guzman odsiadywał wyrok w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze w bazie marynarki wojennej w Callao, niedaleko Limy. Władze więzienne poinformowały, że jego śmierć nastąpiła po „pogorszeniu się stanu zdrowia w lipcu”.

Guzman został aresztowany razem ze swoim sztabem w Limie w 1992 roku za rządów prezydenta Alberto Fujimori (1990-2000), który rozpoczął walkę i likwidację lewackiej partyzantki. Lata 2000-2005 były okresem skutecznych działań peruwiańskich służb specjalnych. Po aresztowaniu Guzmána zatrzymano także większość wysoko postawionych członków Świetlistego Szlaku.

Przydomek „Pol Pota z Andów” nie jest przypadkowy. Podobnie jak komuniści z Kambodży, Guzman miał związki z uniwersytetami. Był nawet profesorem filozofii. Odpowiada za jeden z najkrwawszych konfliktów w Ameryce Łacińskiej, który wstrząsnął Peru w latach 1980-2000.

Zostawił po sobie 70 000 zabitych i zaginionych. Taką liczbę podała Komisja Prawdy i Pojednania (CVR). Na swój przydomek zasłużył sobie także niezwykłym okrucieństwem.

Przez swoich zwolenników był nazywany „czwartym mieczem marksizmu” (po Karolu Marksie, Włodzimierzu Leninie i Mao Zedongu). Guzman, ps. „towarzysz Gonzalo”, w 2009 zdołał przemycić z więzienia tom swoich wspomnień, które zostały następnie opublikowane.

W 2010 r. ożenił się z Eleną Iparraguirre, swoją wieloletnią partnerką, w momencie aresztowania w 1992 drugą osobą w hierarchii dowodzenia Świetlistego Szlaku. Iparraguirre również odbywa karę dożywotniego pozbawienia wolności, ale w innym więzieniu.

Źródło: AFP

Prenumerata NCZ! z prezentem

3 KOMENTARZE

Comments are closed.