Skutki zielonej transformacji. Cała Europa narzeka na drożyznę energii, a to dopiero początek

Statki do układania podwodnego gazociągu / Fot. Nord Stream 2 Twitter
Statki do układania podwodnego gazociągu / Fot. Nord Stream 2 Twitter
REKLAMA
Francuskie media tłumaczą czytelnikom od kilku miesięcy, dlaczego prąd jest drogi, a będzie jeszcze droższy. To samo dotyczy Niemiec, ale także innych krajów UE. Bruksela kręci na siebie niezły bat?

„Już teraz konsumenci w Niemczech muszą płacić więcej za energię elektryczną niż kiedykolwiek wcześniej. Wielu dostawców energii elektrycznej i gazu wkrótce jeszcze bardziej podniesie stawki, m.in. z powodu uruchomienia nowego gazociągu nadbałtyckiego” – informuje 13 września „Der Spiegel”.

Gazeta dodaje, że niemieckie gospodarstwa domowe muszą się nastawić na „zauważalnie wyższe” koszty energii elektrycznej i gazu w ciągu nadchodzącej zimy. „Ceny energii elektrycznej dla klientów indywidualnych są obecnie na rekordowo wysokim poziomie” – dodaje dziennik. Na początku września b.r. przeciętne gospodarstwo domowe, mające roczne zużycie energii elektrycznej na poziomie 4 tys. kWh, musiało płacić średnio 30,54 eurocenta za kilowatogodzinę – więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

REKLAMA

Od stycznia 2021 r. cena gazu ziemnego dla odbiorców końcowych wzrosła o prawie 12 proc. „Ekstremalny wzrost cen na rynku gazu to przede wszystkim efekt obaw o „wąskie gardła” zimą. Magazyny gazu ziemnego w Europie są mniej zapełnione niż zwykle o tej porze roku” – przytacza „Der Spiegel” komentarz eksperta rynku gazowego Gerda Woelblinga.

„Rosyjski koncern państwowy Gazprom zrealizował swoje kontrakty, ale dostarczył mniej gazu rurociągami niż oczekiwano. Z jednej strony wynika to z faktu, że najpierw zapełnili własny magazyn w Rosji. Z drugiej strony Gazprom zarezerwował mniej przepustowości dla linii przez Ukrainę, bo transport przez Nord Stream 2 będzie dla nich bardziej ekonomiczny”. Niemcy liczą, że sytuacja się unormuje, kiedy ruszy Nord Stream 2 i Moskwa pchnie w rurę więcej gazu.

We Francji ceny gazu poszły w górę od 1 września o 8,7% .Od kwietnia 2021 r. cena za kWh w eurocentach stale rosła. Wzrosła z 7,9 centa w kwietniu do 9,34 centa w sierpniu. Tutaj też obawiają się zwłaszcza rachunków, które przyjdzie płacić zimą…

Źródło: PAP/ Ouest France

REKLAMA