Talibowie łamią obietnice. Komisarz jest zszokowana

Talibowie w Kandaharze. Foto: PAP/EPA
Talibowie w Kandaharze - zdjęcie ilustracyjne. / Foto: PAP/EPA

Afgańscy talibowie łamią swoje obietnice, m.in. nakazują kobietom, żeby zostawały w domach, pozbawiają nastolatki dostępu do edukacji oraz wciąż przeprowadzają rewizje w domach, szukając swych byłych wrogów – powiedziała Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Michelle Bachelet.

„W kontraście do zapewnień talibów, że prawa kobiet będą dalej respektowane, w ciągu ostatnich trzech tygodni kobiety stopniowo były coraz bardziej wypychane ze sceny publicznej” – powiedziała na zebraniu Rady Praw Człowieka w Genewie.

Wyraziła swoje rozczarowanie składem rządu powołanego przez talibów, w którym nie znalazła się ani jedna kobieta, a który został zdominowany przez Pasztunów, główną grupę etniczną w Afganistanie.

W niektórych miejscach dziewczynkom powyżej 12. roku życia zakazano wstępu do szkół, a kobietom nakazano przebywać w domach, co jak zauważyła Bachelet, przypomina metody, które talibowie stosowali w latach 1996-2001.

Komisarz powiedziała także, że bojownicy nie dotrzymali obietnicy udzielenia amnestii byłym urzędnikom oraz pracownikom służb bezpieczeństwa powiązanym z poprzednim rządem. Nie powstrzymują się także od tropienia swoich oponentów.

Do ONZ dotarły także „wiarygodne” doniesienia o odwetowym zabijaniu członków armii afgańskiej. Bachelet wezwała Radę Praw Człowieka do wprowadzenia mechanizmów kontrolujących przestrzeganie praw człowieka w Afganistanie. „Powtarzam mój apel do Rady o podjęcie zdecydowanych i energicznych kroków współmiernych do skali tego kryzysu” – podkreśliła

(PAP)

30 KOMENTARZE

 1. „Powtarzam mój apel do Rady o podjęcie zdecydowanych i energicznych kroków współmiernych do skali tego kryzysu” – podkreśliła, a jak nie???….. To co???…. Wyśle tam armię amerykańską???

 2. Co tej komisarz to już całkiem mózg wyparował iż uwierzyła w zapewnienia talibów ? Niby dlaczego mieliby dotrzymywać obietnic ,kto ich do tego zmusi? Widać w tej brukseli to sami debile siedzą

 3. Czy ta Ogromnie Wysoka Komisarka kpi, czy o drogę pyta? Przecie Talibowie zapewniają tak jak to zapowiedzieli wszystkie prawa kobietom i dziewczynkom jakie gwarantuje im szariat. Mają prawo do siedzenia w domu, do wychodzenia z niego w burce, a także do adekwatnej kary gdy się zbuntują, od chłosty przy czymś drobniejszym, aż do ukamienowania. Albo też kiedy rodzina uzna, że jej honor został zbrukany do poderżnięcia gardła.

  • Najbardziej dotkliwą karą jest zakaz parad LGBT. Niebinarni mają „przerembane”. Nekrofile siedzą w ukryciu w oczekiwaniu na wyjazd. Horror !!!

 4. Talibowie dotrzymali obietnicy. Powiedzieli, że będą respektować WSZYSTKIE prawa kobiet. A ponieważ w szariacie kobiety nie mają żadnych praw to wszystkie==żadne. Ta głupia komisarzyca sama niedługo zazna takich praw i może wyjdzie jej na zdrowie.

  • Wychodzi na to, ze Talibowie maja rację. Ubrać panią komisarz w burkę i kazać jej siedzieć w domu by nie wygadywać głupot. Mając na uwadze nasycenie Europy muslimami może to się już niebawem ziścić.

 5. I czego oczekuje od bezzębnej Rady Praw Człowieka ONZ? Jakichś zdecydowanych i energicznych kroków? Ja proponuję zdecydowane i energiczne malowanie kredkami po asfalcie.

 6. Ludzie, którzy wrażają takie poglądy, powinni w domach Złotej Jesieni, staruszkom tyłki podcierać, a nie brać się do polityki. W sumie to żałosne. Los kobiet afgańskich został przypieczętowany decyzją Trumpa od wycofaniu wojsk. Jeżeli komuś w Afganistanie zależy na prawach kobiet to niech o nie walczy tak jak to przez wieki czyniły kobiety europejskie. Najpierw sposobem i podstępem, później już jako sufrażystki

  • Afganki, bierzcie sprawy w swoje ręce. Do broni ! Tak jak Europejki walczyły o swoje prawa przy pomocy kałasznikowów. Kobiety wszystkich płci – łączcie się. No pasaran ! Kochany Sorosu, błagam, wysyłaj pieniądze uciemiężonym muzułmankom !

 7. a może by tak komisarka pojechala do Afganu,wzięła ze sobą zboczeńców i różnych zielonych,
  komisarka w proteście by się rozkaraczyła się ,a ,zboczeńce flagę swą rozwineliby,
  ciekawe co by się stało? Ale ewropejskie dewianty tylko w ewropie są bohaterskie.

 8. #Me Too – też jestem zaskoczony – zszokowany, że Talibowe nie dotrzymali obietnicy. Przecież powiedzieli. Pierwsze słowo się liczy.

 9. Powinna osobiście pojechać z interwencją do talibów, a my zaopatrzymy się w popcorn i colę i będziemy oglądać relacje z wizyty,uciechy będzie co niemiara.

 10. Może niech pani komisarz spojrzy, ile razy „jej okolice” się sprzeniewierzały.
  Czy nie uczynili z „praw czowieka” narzędzia do wprowadzania totalitaryzmu politycznej poprawności i rozpieprzenia Europy w rozumieniu „tożsamości europejskiej”, wciąż istniejącej, ale już w stanie niedającego się odwrócić rozkładu….?

  • Słuszna uwaga. Ale wskazuje to wszystko na to iż Ogromnie Wysoka Komisarka zdziecinniała tak, że zeszła do poziomu małej Nel Rawlison z powieści dla dzieci Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Zaraz na pierwszych stronach tej powieści mała Nel zauważyła, że taki ówczesny Talib z Sudanu, nazywany Mahdim jest „brzydki i niegrzeczny”.

  • Przed kim uciekał uciekinier? Wojna
   Dwudziestolatka w Austrii dopadła?!
   Nie, to miłosna historia „upojna”…
   Blada dziewica zupełnie w niej zbladla.

   Trzynastolatka wciąż na instagramie
   Szuka znajomych nowych i znajduje.
   Niestety nie wie, że ktoś ją okłamie.
   (Ktoś kto jej państwo wcześniej okłamuje!)

   • Piękna blondynka, na wpół dziecko jeszcze,
    Z młodzieńcem z Azji wkrótce się spotkała;
    Spotkała prochy, gwałt i śmierci dreszcze…
    I porzucenie jej martwego ciała.

    Pytam fundację „Ocalenie”: kogo…
    Kogo ocala?!… Poseł zapytuję
    Hartwich: dlaczego, jej zdaniem, nie mogą
    Strażnicy strzec nas, kto i jak migruje!?

    • Poseł Sterczewski niech z torbą niebieską
     Spróbuje biegów wzdłuż brzegów Jordanu!
     (Z gwiazdą Dawida i podwójną kreską
     Niewielkie szanse jeszcze daję Panu.)

     Poseł „Żukowska” (co – też dla zmylenia –
     Anna i Maria dostała imiona)
     Dla Izraela niech ubogacenia
     Granicę z Gazą szturmuje, aż skona!

     • Jachira, zamiast wozić wieprzowinę,
      „Biednym uchodźcom”, co na Białorusi
      Sami być chcieli, niech przyjmie rodzinę
      Romską pod dach swój, gdy „pomagać musi”!

      Wszystkich idiotów nie wymienię, ale
      Do Lesby Lempart nie minę pytania:
      Czemu, chcąc babom pomóc doskonale,
      Nie chce w Kabulu wynająć mieszkania!?…

Comments are closed.