W przypadku koronawirusa, małpy szczepią dopiero po ludziach

Goryl, szczepionka Źródło: Pixabay, Pexels, collage
Goryl, szczepionka Źródło: Pixabay, Pexels, collage
Obrońcy praw zwierząt powinni mieć spore pretensje do prezydenta USA Joe Bidena. Szczepi ludzi, a szczepienia małp są opóźnione. Tymczasem na koronawirusa zachorowały właśnie goryle z ZOO w Atlancie.

Kilka goryli w Atlanta City Zoo w Georgii ma pozytywne wyniki testu na koronawirusa. Wcześniej koronawirusa złapały już w Kalifornii także goryle z Zoo w San Diego. O szczepieniach nikt nie pomyślał, chociaż kiedyś zaszczepiono by właśnie najpierw… małpy.

W Atlancie chodzi o goryle nizinne zachodnie. Zostały przetestowane po tym, jak opiekunowie zauważyli, że małpy kaszlą i zachowują się nieswojo. Testy wykazały wyniki pozytywne.

Goryle są obecnie dodatkowo monitorowane i leczone – mówi Sam Rivera, dyrektor ds. zdrowia zwierząt w Zoo Atlanta. Tłumaczył przy tej okazji, że „protokoły bezpieczeństwa dotyczące pracy z małpami człekokształtnymi i innymi wrażliwymi gatunkami zwierząt były przez całą pandemię przestrzegane niezwykle rygorystyczne”.

Ogród zoologiczny uważa, że goryle zostały zarażone przez przechodzącego bezobjawowo chorobę opiekuna, który jednak sam był… w pełni zaszczepiony i nosił odzież ochronną. Źródłem zakażenia nie byli podobno zwiedzający, bo ci są znacznie oddaleni od siedliska małp.

Zoo uspokaja, że obecnie nie ma danych mówiących, że zwierzęta z ogrodów zoologicznych mogą przenosić wirusa na ludzi. Dopiero teraz Zoo Atlanta poinformowało, że otrzymało zezwolenie na zastosowanie szczepionki przeciwko Covidowi u zwierząt.

Preparat opracowała firma Zoetis i zostanie on podany gorylom, gdy tylko wyzdrowieją. Zoo zamierza również zaszczepić orangutany, tygrysy sumatrzańskie, lwy afrykańskie i pantery. Reszta to pewnie „antyszczepionkowcy”?

Źródło: AFP/ Le Figaro

6 KOMENTARZE

  • 15 maja 2020 18:19
   Szczepionka na koronawirusa opracowana przez Uniwersytet Oksfordzki okazała się skuteczna wśród grupy małp. Preparat wzmocnił układ odpornościowy sześciu makaków królewskich, jednocześnie nie powodując żadnych skutków ubocznych.
   Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego i amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia zaszczepili w sumie sześć małp .

 1. Według danych rządowego Biura Statystyki Narodowej (ONS), w Anglii od stycznia do lipca 2021 roku na COVID-19 zmarło ponad 51 tysięcy osób, wśród nich było jedynie 256 pacjentów zaszczepionych od co najmniej 14 dni dwiema dawkami. „Dane te wskazują na wysoką ochronę przed tym zakażeniem, uzyskaną dzięki szczepieniom” – stwierdza na swej stronie internetowej ONS. Oznacza to, że na ludzi zaszczepionych przypadło 0,5 procent zgonów z powodu zakażenia SARS Cov-2

 2. Moim zdaniem: Wszczepili Gorylom i małpą WIRUSA, ponieważ robią doświadczenia na zwierzętach! Szprycowanie i bezobjawowi roznosiciele wirusa to rażące przekłamanie! Nawet Goryle nie łykają takich bzdetów…bezmózgowce ludzkie TAK!
  „BEZOBJAWOWE MOGĄ BYĆ: HIF, SYF, TRYPER, TBC PULMONUM, ETC…”.

Comments are closed.