Związek zawodowy górą. Uber musi przeprowadzić rewolucyjne zmiany

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Kierowcy, którzy oferują swoje usługi w Holandii za pośrednictwem Ubera, nie są samodzielnymi przedsiębiorcami tylko normalnymi pracownikami. Firma musi więc ich zatrudnić – orzekł w poniedziałek Sąd Okręgowy w Amsterdamie.

Z pozwem do sądu wystąpił kilka miesięcy temu związek zawodowy FNV uzasadniając, że samozatrudnienie nie jest korzystne dla kierowców.

Związek domagał, by firma zatrudniła kierowców świadczących dla niej usługi i płaciła im zgodnie z układem zbiorowym pracy dla transportu taksówkowego.

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Amsterdamie zgodził się z roszczeniem FNV. Jak przypomina portal NOS podobne pozwy zostały złożone w innych europejskich krajach, m.in. Belgii i Szwajcarii.

W lutym br. brytyjski Sąd Najwyższy orzekł, że Uber musi traktować 70 tys. kierowców jako „pracowników”. W konsekwencji firma musi zagwarantować im minimalne wynagrodzenie a także dodatek urlopowy.

Uber służy do zamawiania usług transportu samochodowego poprzez kojarzenie pasażerów z kierowcami korzystającymi z aplikacji. Usługi firmy są dostępne w 528 miastach świata.

(PAP)

2 KOMENTARZE

  1. oglądałem filmik nagrany przez durnia ,niejakiego nergala.Jechal Uberem i podstawial swe kopyto prawie pod nos kierowcy,Ukraińcowi.Ja,będąc na miejscu tego kierowcy,wpierdoliłbym mu od ręki,jeszcze w samochodzie,a Ukrainiec tylko odmówil mu dalszej jazdy.

  2. Operatorzy Ubera sa zwyczajnie oszukiwani przez zydowska Korporacje braci Koch, ktorzy spijaja krew z maluczkich. Nawet 20% zysku juz im nie wystarcza.

Comments are closed.