„The Lancet” przyznaje: Nie ma potrzeby podawania trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19

Szczepionki, radość Źródło: Pixabay, collage
Szczepionki, radość Źródło: Pixabay, collage

Obecne szczepionki przeciwko Covid-19 są wystarczająco efektywne w zapobieganiu ostremu przebiegowi choroby. Nie ma teraz potrzeby na wprowadzanie trzecich dawek – wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek przez magazyn medyczny „the Lancet”.

Raport „the Lancet” wykazał, że nawet przy zagrożeniu jakim jest Delta, „zwiększona liczba dawek dla ogólnej populacji nie jest odpowiednia na tym etapie pandemii”.

Autorzy zwrócili uwagę, że szczepionki przeciwko Covid-19 skutecznie zapobiegają ciężkiemu przebiegowi choroby – także przy zakażeniu Deltą. Nie są jednak na tyle efektywne, żeby gwarantować, że nie będzie żadnych objawów.

„Dostępne obecnie badania nie zapewniają wiarygodnych dowodów na to, że spada ochrona przed ostrym przebiegiem choroby, a to przecież jest celem szczepień” – powiedziała autorka raportu Ana-Maria Henao-Restrepo z WHO.

„Jeśli szczepionki będą dystrybuowane tam, gdzie mogą uczynić najwięcej dobrego, to zahamują dalszą ewolucję wariantów i przyspieszą koniec pandemii” – zaznaczyła.

Z badania opublikowanego przez „the Lancet” wynika, że obecnie istniejące warianty koronawirusa nie rozwinęły się na tyle, by stać się odpornymi na odpowiedź immunologiczną organizmów osób szczepionych dostępnymi szczepionkami.

Część krajów rozpoczęła oferowanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta koronawirusa, a Izreal zapowiedział, że zaczyna logistyczne przygotowania do podania czwartej dawki. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała do powstrzymania się od takich działań co najmniej do końca obecnego roku. Tedros Adhanom Ghebreyesus uzasadnił, że może to pogłębić niedobory szczepionki w biedniejszych krajach, gdzie miliony osób wciąż nie otrzymały nawet jednej dawki.

(PAP)

18 KOMENTARZE

    • Podziwiać tylko mądrość niezmierzoną antyszczepów bez matury. Najbardziej prostiżowe pismo medyczne świata Lancet to wg nich durnie.
     Macie antyszczepy jakiś periodyk typu „Szaman antyszczepski”?
     Niesamowite mądrości w nim być muszą, dajcie link bym się pośmiał

     • Odejdź od hydroksychlorochiny i iwermektyny, dwóch powszechnie wychwalanych leków na receptę stosowanych w leczeniu infekcji wirusowych COVID-19. Zespół wirusologów, którzy spędzili całe życie na badaniu przyczyn zakażeń wirusowych, potwierdził istnienie naturalnego leku na COVID-19, który jest powszechnie dostępny i może być stosowany nawet przez najbiedniejszych ludzi na świecie…

     • W oparciu o dziesięciolecia badań i dane dotyczące bezpieczeństwa wirusów z rodziny herpes, amerykańscy naukowcy z Bio-Virus Research Inc, Reno, Nevada, donoszą o udanym leczeniu pierwszych 30 lekarzy i pielęgniarek oraz ponad tysiąca pacjentów, którym podano aminokwas lizynę w celu zapobiegania, a nawet zniesienia infekcji koronawirusem COVID-19 w klinice na Dominikanie. Zadziwiające jest to, że objawy COVID-19 ustąpiły w ciągu kilku godzin po zastosowaniu tego naturalnego leczenia.

     • A jaka przyjacielu była skuteczność szczepionki na „zwykłą grypę”? I mam wierzyć, że na covid pomoże? No – producentom – na pewno, jak w przedwojennym kawale – o cudzie (księdzu i karczmarzowi)

 1. No to Izrael zrobił sobie Nowy Holokaust, znowu własnymi preparatami, kiedyś Zyklon B żyda Habera dzisiaj Comirnaty żyda z Pfizera.

 2. Jaki żydzi żydom zgotowali los to się okaże jak zawita do Izraela tzw. dziki wirus. Pewno tego boi się WHO, że czwarta dawka połozy pokotem 70% obywateli i obnaży cały ten szwindel. A ściemnia o biedniejszych krajach.

 3. Akcja szczepień w Izraelu jest podobna do akcji wysyłania żydów z gett do „świetnej pracy w Austrii”. Już na miejscu okazywało się, że JUDENRAT się pomylił, że do Auschwitz.

  Ze szczypankami jest tak samo.

 4. Słowo kluczowe: obecnie. Teraz nie ale za 6 m-cy boosterek wleci, a jak nie to paszporcik wyekspiruje i status szura zagości w dzienniczku.

 5. Koniec pandemii – dobry żart. Czy był koniec pandemii „zwykłej grypy”? Niby covid „zabił „zwykłą grypę” – ale ona (jak dziura ozonowa) – odrodziła się w szczepionce (na zwykłą grypę)

Comments are closed.