Dr Grzesiowski (dez)informuje, dr Basiukiewicz wyjaśnia. „Chciałbym poprosić o dokładniejszy autofactchecking”

Dr Paweł Grzesiowski oraz dr Paweł Basiukiewicz/Fot. screen YouTube/Facebook (kolaż)
Dr Paweł Grzesiowski oraz dr Paweł Basiukiewicz/Fot. screen YouTube/Facebook (kolaż)
Dr Paweł Grzesiowski, pandemiczny ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej, pisał na Twitterze o przypadkach tzw. long COVID wśród izraelskich dzieci. Okazało się jednak, że medyk dopuścił się wielu nieścisłości. „Factchecking” zrobił dr Paweł Basiukiewicz.

„Wg ankiety Min.Zdrowia Izraela, rodzice 13,8 tys dzieci w wieku 3-18 lat, które przeszły COVID (11%) zgłosili objawy LONG-COVID 6 miesięcy po chorobie. Jedna trzecia tych dzieci ma problemy ze zdrowiem psychicznym i funkcjami poznawczymi. Szczepmy dzieciaki, aby uniknąć powikłań” – grzmiał dr Grzesiowski.

Jak zaznaczył dr Paweł Basiukiewicz, wpis ten pojawił się po zaledwie ok. 1 godzinie po tweecie „największego alarmisty, dietetyka” dr. Erica Feigl-Ding.

Dane na temat long COVID wśród izraelskich dzieci ukazały się m.in. na tamtejszych portalach informacyjnych, w tym Times of Israel czy Haaretz. Nie pochodziły one jednak z badań naukowych, ale ze zwykłych wywiadach telefonicznych z rodzicami. Izraelskie media już na wstępie zaznaczały również, że objawy zgłaszane przez rodziców mogą być spowodowane nie tylko COVID-em, lecz także lockdownem, zamknięciem szkół czy wojną izraelsko-palestyńską.

30 proc. rodziców zgłaszało bowiem pogorszenie zdolności neurologicznych i poznawczych u dzieci – co było definiowane m.in. jako zaburzenia snu i koncentracji w porównaniu z czasem sprzed pozytywnego wyniku testu na COVID.

„Najpoważniejsze zastrzeżenie do badania: Nie było grupy kontrolnej
nie wszystkie objawy mogą być powiązane z wirusem, lecz mogą być związane także z:
lockdownem
zamknięciem szkół
konfliktem z Hamasem (Isr-Palest)
Tysiącami rakiet odpalonych w kierunku cywilów” – napisał dr Basiukiewicz.

Nie zgadza się także 11 proc., o których pisał dr Grzesiowski. Z wpisu medyka wynika bowiem, że 11 proc. dzieci w wieku 3-18 lat, które przeszły COVID ma objawy 6 miesięcy po zakażeniu. Jednak z danych izraelskich wynika, że pół roku po chorobie odczuwa je 1,8 proc. dzieci poniżej 12. roku życia i 4,6 proc. dzieci w wieku 12-18 lat. W przypadku pozostałych nie sprecyzowano, kiedy choroba się zakończyła.

„Komentując to badanie warto dodać, że w ciągu pierwszych 12 miesięcy COVID pandemic w Anglii śmiertelność wynosiła 2 przypadki / 1 milion mieszkańców <18 rż” – podkreślił dr Basiukiewicz.

„Zaś w badaniu opublikowanym na początku sierpnia w Lancecie 4,4% dzieci zgłaszało objawy powyżej 28 dni i były to głównie: zmęczenie, ból głowy i bezsenność, zaś tylko 1,8% dzieci zgłaszało objawy dłużej niż 56 dni” – dodał lekarz, powołując się na badania opublikowane na thelancet.com.

Zwrócił się też do dr. Grzesiowskiego. „Ponownie chciałbym poprosić Pana Doktora o ustosunkowanie się do nieścisłości w podanym przez Pana wpisie oraz poprosić o dokładniejszy autofactchecking. Straszenie jest szkodliwe i jatrogenne. Dr jest ekspertem @NaczelnaL” – skwitował dr Basiukiewicz.

Źródła: timesofisrael/Twitter

19 KOMENTARZE

   • On odróżnia i o tym pisze. Ty nie potrafisz czytać, więc się kompromitujesz. Jak taki funkcjonalny analfabeta zdołał się wykształcić na konowała? Wytłumaczysz nam, Robercie?

    • Skompromitował sie ten jak mu tam Basiu kiewicz, ty też antyszczepie durnowaty z babskim nickiem kompromitujesz się.
     Cytuję, jak ten Basiu kiewicz pisał o ANKIECIE

     „Najpoważniejsze zastrzeżenie do badania” – napisał Basiukiewicz.

 1. DARWIN W NIEKTÓRYCH ASPEKTACH SWOJEJ TEORII MIAŁ RACJĘ – ORGANIZMY GŁUPIE SAME SIE REDUKUJĄ. To samo jest z ludźmi, niestety. Jak widać spora część uwierzyła i nadal wirrzy w pseudopandemię i daje sobie wstrzykiwać jakeś świństwa. Najgorsze jest to, że terroryzują tych, co nie chca sobie wstrzykiwac szprycy. Powiem do tych coronarasistów – szprycujta sìę czym chceta, a nam dajcie spokojnie umrzec na tego covida . Wole umrzec jako człowiek niż żyć jako zombie.

  • Pseudoszczepionka gorsza niz pseudozaraza
   bo to nie jest szczepionka tylko eksperymentalna genetycznie modyfikowana biotrucizna mRNA nanotoksyna retrowirusowa ktora niszczy odpornosc czlowieka i uzaleznia od nastepnej dawki .

 2. Kowidowy wyszczep: Long Covid u dzieci, nawet bezobjawowych! Szczepmy dzieci!
  Sceptyk: Faktycznie, długofalowe powikłania to może być problem, poczekajmy, zobaczmy, czy szczepionka nie wywołuje gorszych powikłań długofalowych, nawet, gdy ktoś nie miał NOP -ów
  Kowidowy wyszczep: Hurr Durr! Płaskoziemca, foliarz i antyszczep!

 3. Może trzeba Grzesiowskiemu wysłać badania ? :
  A new study from University of California found that teenage boys are more at risk from vaccines than covid; 6 times more likely to suffer from heart problems from the vaccine than be hospitalized from Covid
  https://rifnote.com/2021/09/11/a-new-study-from-university-of-california-found-that-teenage-boys-are-more-at-risk-from-vaccines-than-covid-6-times-more-likely-to-suffer-from-heart-problems-from-the-vaccine-than-be-hospitalized-fro/

 4. Grzesiowski, jesteś jednym z pierwszych w kolejce do osądzenia przez nowo powołany Trybunał Narodowy i do przykładnego ukarania w warunkach kontrrewolucyjnych. Chyba wiesz co to znaczy i rozumiesz, że wyjazdu do Izraela już nie będzie? Zresztą nigdzie już nigdy nie pojedziesz, nawet na Białołękę.

 5. Kiedyś medycy leczyli. Dzisiaj coraz więcej z nich zabija dla pieniędzy. Można już mówić o „łowcach skór 2.0” (takich w białych rękawiczkach), bo zabijają samym przekazem, kłamstwem i rekomendacjami, bez kontaktu z pacjentem.

 6. Jestem pewien, że Grzesiowski zarabia na stręczeniu tego. Poprowadzi pewnie wykład czy coś podobnego i zgarnie wziątkę. Tak wynika z ksiązki ,,Nowe formy korupcji,, że to tak wygląda.

 7. Grzesiowski, masz przed sobą jeszcze rok, najwyżej półtora roku ochrony. Potem parasol nad takimi jak ty się zwyczajnie rozpadnie, bo prawda wychodzi na jaw. Zostaniecie samiutcy i z gołą dupą, bo raczej nie macie miliardów dolarów na koncie jak Bill Gates, aby bronic się dłużej. Więc kraty i dożywocie. Nikt i nic ci już nie pomoże. Zegar tyka.

 8. Ja rok po przejściu covida mam przeciwciała aktywne. Lekarka powiedziała że pamięć komórkowa utrzymuje się jeszcze dłużej. Bardzo długo. Nie widzę sensu szczepić się. Dzieci przeszły lżej niż przeziębienie.

 9. Nie znam zadnego, ale to zadnego dzieciak do 18 lat ktory mialby jakiekolwiek problemy z ta chorobka. Znam wielu ktory w wyniku bezustawicznego sleczenia przez komputerem podczas pandemi dorobili sie krzywizny o bulow kregoslupa, krotkowzrocznosci i depresji. O spadku poziomu nauki nawet nie musze pisac – dlatego czarek tak walczy o lekcje stacjonarne – wydaje mi sie, ze oczy mu sie otworzyly w koncu.

Comments are closed.