Korzystne ocieplenie. Te osoby mają powód do zadowolenia

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
REKLAMA
Smakosze mocnych czerwonych win mogą być zadowoleni, gdyż z powodu zmian klimatycznych, które od kilku dekad w coraz większym stopniu wywierają wpływ na rolnictwo, także wina zmieniają swój charakter, z czym muszą liczyć się wszyscy producenci – zwłaszcza ci z najcieplejszych regionów winiarskich świata.

Jednym z najbardziej wyraźnych efektów tego zjawiska jest to, że czerwone wina mają coraz więcej alkoholu. Pod wpływem wyższych temperatur owoce winogron kumulują w sobie więcej cukru.

Zaś im więcej cukru w winogronowym moszczu, tym wyższy poziom alkoholu może osiągnąć wino. Mocniejsze wina pozostawiają silniejszy efekt „ciepła” i słodyczy, za co odpowiada właśnie wyższy poziom alkoholu.

REKLAMA

W hiszpańskim regionie Rioja w 1995 roku średnia zawartość alkoholu w tamtejszych winach wynosiła około 13%. W 2020 roku ta liczba wzrosła do prawie 14,5%. Przy takim poziomie alkoholu coraz trudniej jest wyprodukować dobrze zbalansowane wino.

W okolicach Bordeaux winiarze dopuszczają do produkcji sześć nowych odmian winorośli, które lepiej znoszą wyższe temperatury, ale wskutek ocieplenia klimatu wyprodukowanie dobrze ułożonych win staje się dla wielu producentów sporym wyzwaniem.

Tekst ukazał się w segmencie Postępy Postępu w numerze 35-36 „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.

REKLAMA