W odmętach lewackiego szaleństwa. Muzea zmieniają nazwy dzieł na „poprawne politycznie”

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA
Od początku ubiegłego roku kuratorzy i pracownicy Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie sprawdzają nazwy dzieł sztuki pod kątem poprawności politycznej. 143 dzieła zostały sprawdzone i przemianowane na politycznie poprawne. Na przykład dzieło zatytułowane „Cyganka” nosi teraz nazwę „Kobieta z chustą”.

W XVIII wieku August Mocny, elektor Saksonii i król Polski, uczynił z Drezna artystyczną metropolię Europy. Zwinger wraz z Galerią Obrazów Starych Mistrzów, Muzeum Rycin i Rysunków, Zielonym Skarbcem i Albertinum przyciągają co roku prawie 2,5 miliona zwiedzających z całego świata swoimi wspaniałymi skarbami sztuki – przypomina dziennik „Berliner Zeitung”.

143 dzieła sztuki z tych bogatych zbiorów zostały sprawdzone „pod kątem rasistowskich lub w inny sposób dyskryminujących terminów lub treści” – i przemianowane na politycznie poprawne, wynika z odpowiedzi saksońskiego ministerstwa turystyki na pytanie posła AfD Thomasa Kirste w saksońskim parlamencie krajowym.

REKLAMA

Na przykład „tytuł obrazu holenderskiego z XVII wieku został przemianowany z chwytliwego «Pies, karzeł i chłopiec» na niezręczny tytuł «Pies, niski mężczyzna i chłopiec»” – pisze gazeta. A władze „nie poprzestaną na 143 dziełach sztuki, bo inwentarz wszystkich dotychczas zarejestrowanych obiektów w SDK wynosi obecnie prawie 1,5 mln sztuk”.

„Berliner Zeitung” przytacza kilka innych przykładów dokonanych zmian:

  • „Afrykański wojownik władający łukiem”, brzmi teraz „Wojownik władający łukiem”;
  • „Tubylec z maską”, to „Człowiek z maską”;
  • „Cyganka” nosi teraz tytuł „Kobieta z chustą”;
  • „Cygańska Madonna” to obecnie „Madonna ze stojącym dzieckiem”;
  •  „Chata tubylca na drzewie” to po prostu „Chata na drzewie”;
  • „Portret ciemnoskórego niewolnika” nosi obecnie tytuł „Portret niewolnika”;
  • zaś „Indyjscy tubylcy ze zwierzętami domowymi” to dzisiaj „Ludzie ze zwierzętami domowymi”.

Źródło: PAP

REKLAMA