W oparach ekofanatyzmu. Polacy znów zapłacą więcej? Rząd przyspieszył prace nad TYM projektem

Premier rządu warszawskiego Mateusz Morawiecki oraz plastikowe butelki/Fot. PAP/Pixabay (kolaż)
Premier rządu warszawskiego Mateusz Morawiecki oraz plastikowe butelki/Fot. PAP/Pixabay (kolaż)
Rząd zajmie się nakładaniem na Polaków kolejnych „opłat”. Tym razem chodzi o kaucje za plastikowe opakowania. Ustawa o bezparagonowym systemie kaucyjnym znalazła się bowiem oficjalnie w wykazie prac rządu, a to oznacza przyspieszenie prac nad kolejnym obciążaniem portfeli Polaków.

O dodatkowych opłatach za plastikowe opakowania mówił już na początku 2021 roku wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w rozmowie z Wirtualną Polską. Wygląda na to, że już niebawem pomysł może wejść w życie. Wprowadzenie kaucji ma rzekomo zwiększyć ilość plastiku, który trafia do recyklingu. Konsumenci mają być „motywowani” finansowo do oddawania opakowań w sklepie.

Nie wiadomo na razie, jakie są szczegóły projektu. Wcześniej Ministerstwo Klimatu sygnalizowało, że kaucja może wynosić od 1 do 2 zł za opakowanie. Oczywiście przełoży się to na ceny produktów. W przypadku choćby butelkowanej wody mineralnej wliczenie do ceny kaucji może sprawić, że cena wzrośnie nawet o 100 proc.

System kaucyjny ma być elementem tworzącym nową, zieloną, gospodarkę odpadami. W skład tego tworu wchodzi już projekt ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producenta, który obecnie jest w fazie przedłużonych konsultacji społecznych. W myśl założeń, większość tworzyw sztucznych trafiających na runek ma być poddawana ponownemu przetwarzaniu.

Teraz prace nad kaucyjnym systemem – który de facto zaowocuje kolejną podwyżką cen – przyspieszyły. Projekt pojawił się w wykazie prac rządu warszawskiego. Informację tę potwierdził w rozmowie z money.pl wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Nie jest tajemnicą, że zanim jeszcze zaprezentowaliśmy projekt o rozszerzonej odpowiedzialności producenta, zapowiedzieliśmy, że jego dodatkowym elementem, który będzie tworzyć gospodarkę odpadową, będzie system kaucyjny – mówi.

Kaucje za plastikowe opakowania mają być pobierane i zwracane na zasadach zbliżonych do kaucji na szklane butelki. Różnicą ma być założony z góry bark obowiązku okazywania paragonu.

Źródła: Radio ZET/money.pl

15 KOMENTARZE

 1. A ja jestem zdecydowanie ZA! Może nareszcie polskie pobocza dróg nie będą zawalone pustymi butelkami czy puszkami! A że cena wzrośnie dwukrotnie?! Tylko dla kogoś, kto jest patusem i nie zwróci butelki tam, gdzie otrzyma za nią zwrot kaucji!

  • opłata wzrośnie o 100 procent, ty kaucji zwrotnej dostaniesz 30%. dojnie. jeżeli tylko kiedykolwiek napiszesz gdziekolwiek coś w stylu „droogooo panie nie ma na nic” niech twoja rodzina i dzieci będą przekletę na trzy pokolenia. hej, hex rzucony!

   • Jesteś niepełnosprawny intelektualnie? Dlaczego niby miałbym otrzymać za zwrot plastikowej butelki otrzymać tylko 30%? 30% czego? Bo tak się ulęgło w twoim podziurawionym jak ser szwajcarski mózgu?!

  • Dlaczego miałaby wzrosnąć o 100%, skoro teraz w cenie wody butelkowanej jest zawarta cena wyprodukowania plastikowej butelki +cena wody?
   Jedyny minus jaki mi przychodzi do głowy to mniejsza ilość zbieranych koreczków na cele charytatywne.

   • Piszą o tym w tekście. Powiedzmy teraz butelka wody mineralnej Polaris w Biedronce wynosi 0,99 zł. Plus kaucja 1 zł to będzie razem 1,99 zł. Jak ktoś nie odniesie pustej butelki z powrotem do sklepu czy automatu to dla niego cena wody wzrośnie rzeczywiście o 100%. Ale jeśli taki patus wyrzuci tę butelkę na ulicę lub do rowu to ktoś inny za tę złotówkę pofatyguje się odnieść. SOLVED!

   • A co do „koreczków” (czyli plastikowych nakrętek) to zależy jak to rozwiążą. Czy aby uzyskać zwrot kaucji trzeba będzie oddać butelkę z „koreczkiem” czy bez?

  • a gdzie wodę kupować misiu? bo ta moja z kranu jest tak zasyfiona że nawet do gotowania muszę kupować butelkowaną.

   „Wystarczy przestać kupować opakowane w plastik supermarketowe świecidełka.”

   że tak dosadnie zapytam, wali ci? opłata od powietrza lokacyjna za mała? wzrost opłat za energię elektryczną niewystarczający? nie mogę z takim ekofrajerstwem. za dwa lata będziecie pierwsi do jojczenia o tym jakie to wszystko drogie nagle się zrobiło.

 2. PIS jest totalna komuna , czyli zlodziejem , ktory nas oskubuje do golej skory na rzecz korporacji i bankow. PO i reszta sejmowej holoty poza Konfederacja chce z nami zrobic to samo albo jeszcze wiecej. To sie skonczy powszechna nedza i glodem . Jakas nadzieje daja Rosja i Chiny. Za kilka lat Rosjanie tu wejda i beda witani kwiatami. Nikt nie kiwnie palcem w obronie tego gow..na ekologiczno-homoseksualno-demokratycznego

  • marzyciel. przykre tylko że i chiny i rosjanie uważają nas za podludzi. chiny tak mają ze wszystkimi NIE-chińczykami, a jeżeli chodzi o rosję na to na takie nastawienie wskazuje trzysta, czterysta lat historii. no i przede wszystkim smutne jest to że to właśnie w tych dwóch patologiach ludzie zaczynają widzieć nadzieję na lepsze jutro.

 3. Zlikwidować plastik i wprowadzić opakowania szklane!!!.
  Nie wierzę, że pis przy wprowadzaniu kaucji nie wprowadzi tutaj ukrytego haka podatkowego!!!.

Comments are closed.