Coraz mniej uczniów uczęszcza na lekcje religii

Szkoła. Pusta klasa. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP
Szkoła.Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP
REKLAMA
Dziennika Gazeta Prawna pisze o wyraźnym trendzie wypisywania uczniów z lekcji religii w szkołach. Wpływają na to dwa czynniki – poglądy i przeładowane plany zajęć.

Istnienie trendu potwierdzają badania Ogólnopolskiego Forum Nauczycieli. Liczba uczniów uczęszczających na religie spadłą aż w 37 proc. szkół sprawdzanych przez instytucję. W 23 proc. szkół przybyło uczniów, którzy w zamian za religię nie wybrali sobie żadnego innego przedmiotu (np. etyki).

– Nadal obserwujemy trend rezygnacji z religii. Uczniowie motywują to nadmierną liczbą godzin w planie, przeładowaną podstawą programową oraz monotonią zajęć prowadzonych przez księży czy katechetów. Część wprost buntuje się przeciwko zapowiedziom MEiN i prosi rodziców o wykreślenie z zajęć. Z kolei w przypadku etyki niezmiennie problemem jest brak kadry do jej prowadzenia –
mówi w rozmowie z DGP Janusz Aftyka, szef Ogólnopolskiego Forum Nauczycieli i Dyrektorów.

Już niedługo uczniowie i ich rodzice mają stanąć przed wyborem – religia lub etyka.

REKLAMA

– Chcemy wrócić do tego, co było kilkanaście lat temu w polskiej szkole, czyli jeśli ktoś nie chciał chodzić na religię, bo przecież nie musi, bo nie jest i nie będzie ona obowiązkowa, to będzie chodził na etykę – mówił w lipcu na antenie radiowej Jedynki minister Przemysła Czarnek.

– Sukcesywnie chcemy wkraczać z obowiązkowym wyborem między religią a etyką od czwartej klasy szkoły podstawowej, i przekładać ten obowiązek na coraz wyższe klasy. Nie od tego roku, nie od następnego, ale za dwa lata – mówił Czarnek.

Tymczasem środowisko wolnościowe od lat promuje inny pomysł na danie rodzicom uczniów wyboru na co chcą zapisywać swoje dzieci. Mowa oczywiście o bonie edukacyjnym, który oddałby rodzicom kontrolę nad tym, czego uczą się ich pociechy.

O zasadach działania bonu edukacyjnego pisaliśmy niejednokrotnie na łamach NCzas.com:

Wolnościowa propozycja edukacyjna. Zmieńmy 500plus na bon edukacyjny! Zobacz, o co chodzi [VIDEO]

Źródło: DGP, NCzas.com

REKLAMA