Talibowie przeszukali domy byłych przedstawicieli rządu. Miliony w gotówce i złocie

Złoto oraz patrol bojowników talibskich po przejęciu kontroli nad Jalalabad, prowincja Nangarhar , Afganistan, 15 sierpnia - zdjęcie ilustracyjne. / foto: pixabay / PAP/EPA (kolaż)
Złoto oraz patrol bojowników talibskich po przejęciu kontroli nad Jalalabad, prowincja Nangarhar , Afganistan, 15 sierpnia - zdjęcie ilustracyjne. / foto: pixabay / PAP/EPA (kolaż)
Prenumerata NCZ! z prezentem
Bank Centralny Afganistanu poinformował w środę, że talibowie znaleźli ponad 12 mln dolarów w gotówce i złocie w domach byłych przedstawicieli rządu. Zaapelował, aby wszystkie transakcje w kraju były prowadzone w lokalnej walucie.

W oświadczeniu bank podał, że większa część pieniędzy została znaleziona w domu byłego wiceprezydenta Amrullaha Saleha.

Większość pracowników rządowych nie wróciła jeszcze do pracy, w wielu przypadkach pensje nie są wypłacane od miesięcy, pozostawiając miliony ludzi walczących, by związać koniec z końcem.

Przed bankami tworzą się wielometrowe kolejki; wprowadzono limit na wypłatę do 200 dolarów miesięcznie.

Abdul Rahim, zdemobilizowany żołnierz dawnej afgańskiej armii przejechał prawie tysiąc kilometrów z miejscowości Faryag do stolicy kraju, aby odebrać swoją wypłatę.

Na prowincji oddziały banków są zamknięte, a w Kabulu tysiące ludzi tłoczą się pod bankami, aby odebrać swoje pieniądze. Przychodziłem na próżno do banku trzy dni z rzędu. Dzisiaj przyszedłem o godzinie 10 i już czekało przed nim dwa tysiące ludzi – powiedział.

I chociaż wznowiono przekazy z zagranicy, klienci oczekujący na środki w międzynarodowych sieciach takich jak Western Union czy MoneyGram, skarżyli się w środę, że odwiedzanym przez nich oddziałom skończyła się gotówka.

„Wszyscy Afgańczycy z rządowych i pozarządowych organizacji są proszeni o używanie afgani (waluty afgańskiej-PAP) w rozliczaniu kontraktów i w transakcjach gospodarczych” – napisał Bank Centralny w oświadczeniu.

Źródło: PAP

6 KOMENTARZE

  1. “Wielometrowe kolejki”? Wiele to juz jest 5, 7 czy 9. Takie straszne? Długie kolejki. A nie “wielometrowe”. Po prostu.
    Nie “…czekało dwa tysiace ludzi” tylko “czekały dwa tysiace osob”. Czekał jeden tysiac. Czekały dwa, trzy, cztery tysiace.
    Ludzie to odroznienie od zwierzat. Mozna napisac “czekały dwa tysiace ludzi, psow i papug”. Ale jesli czekali tylko ludzie, no to raczej “czekały dwa tysiace osob”. Dlaczego “czekały”? Bo podmiotem sa te tysiace. Czekaly tysiace.

  2. nie chcieli walczyc z najeźdzcą (to jak by polacy nei chcieli walczyc z rosjanami) to mają problem. ich problem.
    zreszta czesc afganczykow do dzis walcza z talibami i nie pozwalają im wchodzić na własne podwórko.

  3. W każdym bez wyjątku kraju na świecie byłoby tak samo. A i tak większość z tych bilionów wpompowanych w Afganistan przez Wuja Sama leży sobie dzisiaj spokojnie na kontach w Szwajcarii.

Comments are closed.