Aleksandr Łukaszenka. / foto: PAP/EPA
REKLAMA
311 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej odnotowali w środę funkcjonariusze Straży Granicznej – przekazała ppor. Anna Michalska.

W środę Straż Graniczna ujawniła 311 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze zatrzymali 2 nielegalnych imigrantów. Obaj byli obywatelami Iraku. Pozostałym próbom zapobieżono.

– Ponadto pogranicznicy zatrzymali 6 cudzoziemców za pomocnictwo. Byli to 2 obywatele Rumunii, 2 Rosji i po jednym z Ukrainy i Tadżykistanu – wyjaśniła Michalska.

REKLAMA

Od początku września Straż Graniczna odnotowała już ponad 3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Od 2 września w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi „wojnę hybrydową” oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, które rozpoczęły się 10 września.

Źródło: PAP

REKLAMA