Braun do Niedzielskiego: „Będziesz pan wisiał!”. Korwin-Mikke: To przepowiednia

Adam Niedzielski, Janusz Korwin-Mikke, Grzegorz Braun Źródło: PAP, collage
Adam Niedzielski, Janusz Korwin-Mikke, Grzegorz Braun Źródło: PAP, collage
To nie jest stanowisko koła Konfederacji – powiedział PAP poseł Robert Winnicki (Konfederacja) odnosząc się do słów Grzegorza Brauna skierowanych do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Według Janusza Korwin-Mikkego, Braun miał na myśli symboliczną „przepowiednię”, ale nie groził ministrowi.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wystąpił w czwartek w Sejmie w związku z wnioskiem klubu KP-PSL o przedstawienie informacji bieżącej „w sprawie stanu wyjątkowego w służbie zdrowia”. Głos po wystąpieniu ministra zabrał m.in. Braun, który mówił o przyszłym „akcie oskarżenia” za działania rządu i resortu zdrowia podczas pandemii Covid-19; już po tym, gdy skończył się czas jego wypowiedzi i mikrofon został wyłączony, krzyknął w kierunku siedzącego w ławach rządowych Niedzielskiego: – Będziesz pan wisiał.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła w czwartek zawiadomienie do prokuratury w związku ze słowami Brauna. We wniosku napisała, że wypowiedź posła Brauna może wypełniać znamiona czynu zabronionego, o którym mowa w Kodeksie karnym, tj. groźby karalnej.

PAP zwróciła się z prośbą o ocenę tej sytuacji do wszystkich posłów Konfederacji. Robert Winnicki oświadczył: – To nie jest stanowisko Konfederacji i nie będę tego komentował. Krzysztof Tuduj odpowiedział: – Bez komentarza. Taka sytuacja.

Poseł Janusz Korwin-Mikke ocenił, że Grzegorz Braun „przede wszystkim nie obraził (ministra zdrowia), natomiast co do pana Niedzielskiego, to on ewentualnie powinien złożyć wniosek do prokuratury”. Jak dodał, pod względem formalnym nie można mówić o żadnej groźbie ze strony Brauna, a raczej o formie ostrzeżenia bądź symbolicznej „przepowiedni”.

– Jeżeli ja powiem dziewczynie, która się wybiera do lasu, że jakby szła sama przez las, to cię zgwałcą, to to nie jest groźba, tylko to jest przepowiednia, która może być prawdziwa, albo nie. I to samo jest z panem Braunem. Pan Braun powiedział tylko, że – jak rozumiem – jeżeli pan Niedzielski będzie kontynuował swoją politykę, to ludzie będą chcieli go powiesić, bo rzeczywiście już są takie przypadki, że ludzie są rozwścieczeni. A na razie, póki co, to został pobity nasz człowiek, czyli kolega Dobromir Sośnierz (w sierpniu przed Sejmem, po reasumpcji głosowania – PAP). Pan Niedzielski nie został przez nikogo nawet palcem tknięty, póki co, ale wszystko jest możliwe – powiedział Korwin-Mikke.

– To, czy pan Braun miał rację, czy nie miał racji, zobaczymy dopiero w przyszłości – zaznaczył.

Na uwagę, że zdaniem części polityków za słowa „będziesz pan wisiał” w grę może wchodzić zarzut groźby karalnej w rozumieniu Kodeksu karnego, Korwin-Mikke przypomniał, że jest zwolennikiem kary śmierci, „ale za przestępstwa umyślne”, a w tym kontekście szef MZ „nie chciał”.

– Pan Niedzielski ma na koncie 100 tys. trupów, on jest za nie odpowiedzialny, razem z panem (b. ministrem zdrowia Łukaszem) Szumowskim oczywiście. Ale on tego nie chciał, więc mu się kara śmierci za to nie należy – mówił. Odnosząc to do słów Brauna, polityk zwrócił uwagę, że „niektórzy ludzie byli zlinczowani, mimo że też nie chcieli czegoś zrobić”.

Korwin-Mikke przyznał, że po takiej „przepowiedni” Brauna „na miejscu pana Niedzielskiego poczułbym się nieswojo”.

– Natomiast co z tym zrobi prokuratura, to jest inna para kaloszy. Prokuratura może uznać, że nie jest ważne, co powiedział pan Braun, tylko jak ludzie to zrozumieli. I wtedy pan Braun będzie bezradny – powiedział poseł.

Dopytywany, czy nie dostrzega w słowach Brauna żadnej formy zachęcania innych do „przepowiadanych” przez niego sytuacji, w których „ludzie się zdenerwują”, Korwin-Mikke odparł: – No nie. To jest tak zwane proroctwo samospełniające, która czasami zwiększa prawdopodobieństwo takiego zdarzenia. Bo zdarza się, że jak ktoś wygłosi jakiś zdanie tego typu, no to być może już nie 10 proc. będzie chciało powiesić pana Niedzielskiego, tylko 12 procent, co może być wartością krytyczną.

PAP zapytała także, czy dla dobra sprawy nie byłoby lepiej przyznać publicznie, że słowa te nie były przemyślane, a przez to mogły być opacznie zrozumiane.

– Z tego co wiem, pan Braun wyraźnie twierdzi, że to była przepowiednia, a nie groźba. I formalnie on ma oczywiście rację – odparł Korwin-Mikke.

Minister Niedzielski zachowanie Brauna ocenił jako skandaliczne i nieakceptowalne.

– Oczekuję od Prezydium Sejmu podjęcia stanowczych, surowych kroków w tej dziedzinie, bo ostatnio tylko potakujemy głową, że dzieją się rzeczy skandaliczne, a nie ma podejmowanych żadnych wymiernych kroków wobec tego, co zrobił poseł Braun – powiedział Niedzielski z mównicy sejmowej, gdy zabrał głos, aby odpowiedzieć na pytania posłów.

Źródło: PAP

32 KOMENTARZE

 1. Ja, w kwestii wypowiedzi Brauna, ze swej strony chcę tylko powiedzieć, że:
  BUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU !!!!! :(((

 2. Jak to konfederaci próbują się odciąć od konfederatów hehe
  To nie jest stanowisko koła Konfederacji – powiedział PAP poseł Robert Winnicki (Konfederacja) odnosząc się do słów Grzegorza Brauna skierowanych do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
  bu ha ha ha ha ha ha ha ha

 3. Do karkolomnych, retorycznych lamancow pana Mikke dopisujemy sie ‚niespelniajaca sie przepowiednie’.
  A te 100 tys trupow…?
  O wa…
  Pan jaruzelski rowniez ma na swoim koncie pare tysiecy trupow, a pan Mikke wypowiadal sie o nim bardzo cieplo.

  • Wypowiedź w sensie wcześniejszych wypowiedzi, ale… Nie ma polskich czcionek, składnia i gramatyka też jakaś dziwna…. rozumiem że od dziś mamy nowego ,,Archera” na forum??

  • „Pan jaruzelski rowniez ma na swoim koncie pare tysiecy trupow, a pan Mikke wypowiadal sie o nim bardzo cieplo.”

   Jaruzelski nie ma na koncie paru tysiecy trupow (znacznie mniej mozna mu przypisac), a Mikke nie wypowiada sie o nim bardzo cieplo. Pieprzysz bez polskich znakow i pieprzylbys ich uzywajac.

 4. Konfederacja nie moze sie tlumaczyc. Winnicki i Dziambor ustawiaja sie w jednym szeregu z PO, PIS itd. Na pewno panie redaktorki w telewizjach beda dla nich mile ,ale nie za bardzo. Troche zaczelo bujac, ale mezczyzna nie robi od razu w gacie z tego powodu. Jak dzieci w zlobku dali sie zagonic do kojca

 5. Oficjalnej kary śmierci (przez powieszenie) nie ma już w Polsce. Ale są przypadki piątkowych samobójstw przez powieszenie. Najgłośniejszy, w ostatnich latach, to Poseł Andrzej Lepper. Poseł Braun sugerował, że Minister Niedzielski popełni samobójstwo, a nie była to żadna groźba, a jedynie przepowiednia. To już nie wolno chodzić do wróżki, wróżyć z fusów lub kart?

  • 👹👹👹 Tu Panie Dzieju (Obsrywator z boku) nie Rosja, gdzie działa taka zasada, że : „Jak czegoś nie wolno, ale się bardzo chce, to można…” ! 👹👹👹

 6. Mikke proponuje , wywolana strachem , jakas prawna egzegeze slow Brauna. To sa opowiesci do sadu. Polityka jest czyms innym.Polityka Konfederacji polega na doprowadzaniu do podzialu , w ktorym PO, PIS i reszta sa w jednym worze. Sila mediow systemowych jest mocno przesadzona . 50% Polakow nie zaszczepilo sie pomimo trwajacej 1,5 roku bezprecedensowej nagonki.”Nisza”,w ktora celuje Konfederacjawcale nie jest nisza.

  • 50% Polakow nie zaszczepilo sie pomimo trwajacej 1,5 roku bezprecedensowej nagonki.”Nisza”,w ktora celuje Konfederacjawcale nie jest nisza.

   Tez tak mysle i nie wierze w 8% poparcia dla konfederacji, pomimo takich winnickich, bosakow, i dziamborowskich.
   A Mikke nie ma sie czego bac, wiec jego wypowiedz nie jest powodowana strachem.

 7. Kiedy ginie jeden człowiek w wypadku samochodowym wznosi się oburzenie, ale kiedy na oczach milionów ludzi systemowo morduje się stokilkadziesiąt osób idiotycznymi rozporządzeniami, to wówczas jest to tylko statystyka ekonometry, którego zadaniem jest kreatywne konstruowanie statystyk kowidjozy.

 8. Przedstawiciele Konfy nie muszą się wzajemnie recenzować i komentować swoich wypowiedzi. Trochę sprytu i elementarnej lojalności panowie. Najbardziej „lubię” Dziambora. On kiedyś chyba wyląduje w jakiejś partii „centrowej”.

 9. Posła Brauna nie lubię z jednego powodu,_mówi rowlekle.Przecież tak nie można do zwykłych ludzi-zamiast rozwlekłych wypowiedzi posla,tlumaczących ,,kawa na ławę”,-większośc woli usłyszeć usłyszeć tu i teraz twarde deklaracje i krótkie zdecydowane argumenty-dlaczego tak a nie inaczej.
  A w sejmie również nie można inaczej,jak powyżej,przecież 90% posłow to są durnie,idioci,kretyni,a i debile nawet sa w obecnej kadencji .Może to znaki czasu,nie wiem,ale ułomni umysłowo już zawładnęli polityką.

  • 👹👹👹 Krótkie i zdecydowane argumenty, to stosuje się wobec krowy na rowie!
   A w Polsce to durnie durniów wybierają. Ja nie. Ty „tak myślę” tak. I stąd zamiast jakiegoś „zdziwka” prezentujesz tu swoją wiedzę… 👹👹👹

 10. skandaliczne to jest zdefraufowanie miliardów na respiratory przez szujowskiego. albo remontowanie za pieniądz publiczny, a następnie sprzedaż sobie samemu domu z przylegającą działką przez prezesa lasów państwowych. albo drukowanie pieniędzy na ‚tarcze’ i cykliczne wprowadzanie nowych podatków i parapodatków. albo kłamstwa krzywego ryja w sprawie inflacji. albo…

 11. Powaga jest obrządkiem ciała, przybranym dla pokrycia braków ducha.
  Zostawmy elegancję form na stronie.
  Pora, żeby p.Witek i p.Niedzielski wyjęli sobie korki z dupy. ULGA W NADECIU GWARANTOWANA !

 12. Rzeczywiście to była prognoza (przepowiednia), NIE groźba! Czy masowy wysyp trolli to zasługa Prezesa Korwina-Mikke, który działa na lewicę, jak płachta na byka?
  A może boją się, że (jak przypuszczam) notowania Konfederacji JESZCZE BARDZIEJ WZROSNĄ? W zasadzie wystąpienie Posła Brauna jest słusznie, choć jego końcówka wymagałaby NIEWIELKIEJ korekty.
  „Psy szczekają, karawana jedzie dalej…”.
  Konfederaci róbcie dalej swoje!!!

 13. Wg GUS w okeresie plandemii zmarło nadmiarowo 150 tys. ludzi w Polsce. Z powodu zamknięcia służby zdrowia.
  Jak ktoś tego nie rozumie, to nic nie zrozumie.
  Ludzie chorujący na covida nie są leczeni. Bo trzeba szczepić preparatami, które nie są szczepionkami. Amantadynę będą badać do końca świata. A Japończycy już stosują iwermektynę, bo jest skuteczna. Na tzw. Zachodzie jest zakazana.

Comments are closed.