„Nowy Wał” od PiS wykończy klasę średnią? Dr Mentzen odkrywa to, co zakryte w projekcie [VIDEO]

Sławomir Mentzen. Foto: Facebook Konfederacja
Sławomir Mentzen. Foto: Facebook Konfederacja
Dr Sławomir Mentzen, wolnościowiec i ekspert Konfederacji ds. ekonomii, wyjaśnia jak będą działać założenia „Nowego Ładu”, zwanego „Nowym Wałem”, w praktyce.

Po pierwsze ekspert zwraca uwagę na to, jak bardzo skomplikowane jest nowe prawo, które chce wprowadzić PiS. Mentzen mówi, że „ten projekt ustawy zmiany w podatku dochodowym liczy, wraz z uzasadnieniem, 686. stron”.

Projekt został opublikowany w lipcu – jednak ci, którzy wyrobili sobie zdanie na jego temat, muszą siąść do niego jeszcze raz.

– Ale ta wersja, która trafiła do Sejmu – rażąco się od niego różni – wyjaśnia dr Mentzen.

Ekonomista zwraca uwagę, że jeszcze nikt nie zrobił opracowania tego dokumentu – nawet państwowe instytucje – ponieważ jest on zbyt obszerny i zbyt skomplikowany.

– Posłowie, którzy będą głosować za tą ustawą, którzy ją poprą – musimy to powiedzieć dosadnie – będą głosować bezmyślnie, bo nie będą wiedzieli nad czym głosują. Nie będą rozumieli skutków przepisów […]. Przekonany jestem, że posłowie, którzy popierają ten projekt mają wielka nadzieję, że dzięki temu – bogaci będą płacić więcej, a biedni będą płacić mniej – mówi Sławomir Mentzen.

A jak będzie w rzeczywistości? Według Mentzena ten projekt zostawia milionerom mnóstwo furtek pozwalających ominąć opodatkowanie.

– Nie żebym miał coś przeciwko – dodaje.

Ekspert Konfederacji ds. ekonomii wyjaśnia:

– Rzeczywiście osoby zarabiające w okolicach minimalnej krajowej i emeryci zapłacą troszeczkę mniej, ale i milionerzy zapłacą dużo mniej! A kto to wszystko sfinansuje? KLASA ŚREDNIA! Eksperci, specjaliści, wolne zawody, drobni przedsiębiorcy – będą się musieli do tego dołożyć –
mówi ekspert.

– W momencie, kiedy wielkie korporacje dostają ulgę na innowacje, zmodyfikowaną i ulepszoną ulgę badawczo-rozwojową, CIT estoński, czy ulgi dla spółek holdingowych – w tym samym czasie polscy drobni przedsiębiorcy będą płacić 5 proc. więcej składki zdrowotnej – mówi Mentzen.

Ci wszyscy ludzie będą składali, by emeryci i milionerzy ponosili mniejsze koszta. Sławomir Mentzen nie może się z tym zgodzić.

– Czy z ekonomicznego punktu widzenia jest sens zabierać pieniądze klasie średniej – ludziom, którzy budują nasz kraj i jego gospodarkę i przekazywać je ludziom, którzy już nie pracują? Czy to zwiększy naszą innowacyjność i konkurencyjność. Obawiam się, że NIE! – mówi ekspert.

– Jaki był zamysł? Co oni chcą osiągnąć w ten sposób? – zastanawia się ekonomista.

Dr Mentzen stwierdza, że chodzi prawdopodobnie tylko o to, by dać więcej pieniędzy elektoratowi PiS i zabrać ludziom, którzy by na PiS nigdy nie zagłosowali.

Ekspert stwierdza, że projekcie nie ma żadnego podatku od wielkich korporacji, bo „tam nie ma żadnego minimalnego przychodu”.

– Jest to podatek od małych spółek również – wyjaśnia Mentzen.

Prenumerata NCZ! z prezentem

18 KOMENTARZE

  • Mentzen to mały, pucołowaty żydowski adwokacik.

   687 stron projektu ustawy podatkowej jest w stanie zweryfikować w ciągu tygodnia trzyosobowa kancelaria złożona z dobrego prawnika finansowego, matematyka i logika formalnego. Po czym wydać opinię dla Sejmu.
   Tak prosto to wygląda.

   • Pod jakim kątem ten cudowny team będzie weryfikował? Wyda ew. opinię zgodności z innymi paragrafami, poprawności obliczeniowej i logicznej (chociaż i w to wątpię czy w kilka dni poprawną). Sejm głosuje nad czym innym, to są tylko warunki wstępne. Swoją drogą ustawa o podatku dochodowym powinna mieć max jedną stronę.

   • ależ misztzu
    ekspertu i ministru siedzą nad tym co najmniej od pierwszego dnia objawienia pańskiego
    czyli gdzieś tam koło 15 dnia maja
    by to tak pofastrygować aby swoi wiedzieli co i jak
    a nie swoi by mieli co robić
    a ty chcesz by adwokaty rozpykały to w trzy dni
    chyba że z pomocą tomcia palucha
    ot duraczenie
    nomen omen podrap się w łepetynkę

   • Jesteś klaunem nie mającym pojęcia o prawie podatkowym w Polin. Jakby dało się klaunie zweryfikować, to np. w kwestii oVATowania sprzedaży nieruchomości niezwiązanej z działalnością przez osobę prowadzącą działalność nie było by różnych wyroków WSA w zależności od województwa… :-))))))))))

 1. Gdy zapytajcie Trumpa, jakim sposobem mozna kiwac System, nie placic podatkow i dokonywac masy przestepstw kryminalnych, a pozniej unikac sprawiedliwosci, to w odpowiedzi uslyszycie: „Baju, baju, przeciez narod wybral mnie, bym zostal ich Prezydentem”.

 2. Właśnie o to chodzi, aby zniszczyć klasę średnią – to są ludzie niezależni, którzy jeszcze myślą. Tak jak kiedyś międzynarodowa finansjera doprowadzila do likwidacji parytetu złota (w USA zakazano obywatelom posiadania złota), tak teraz ta sama finansjera dąży do zakazu pracy tak aby wszyscy ludzie pracowali w korporacjach i rządzie. Wówczas są całkowicie zniewolenii.

  • ale dla większości, co smutne, to jest wolność, mam fona, w którym mam wszystko: internet, kartę płatniczą, debetową, wszystkie lojalki na wszystko i u wszystkich, gps-a, nie muszę się o nic martwić, martwią się inni, to jest właśnie wolność, w tym wolność od rozumu

 3. złe intencje kierują tymi co po kryzysie przez siebie wywołanym i skutkującym stratami zwłaszcza polskich przedsiębiorców płodzą przepisy dociskające ich wzrostem danin. Logika podpowiada, że to państwo powinno zacisnąć pasa, a przedsiębiorcom stworzyć lepsze warunki prawne do rozwoju i powstawania nowych firm i konkurencji. Ale nie, tu bonusy podatkowe i dotacje dostają bogate korporacje zagraniczne, szkoda słów.

 4. 8 lat jednoosobowej firmy -przez ten czas ani u lekarza, ani u dentysty, ani na zwolnieniu za to płaciłem zusy, płaciłem podatki, dowalili mi ostatnio kasę fiskalną przy jednym rachunku miesięcznie :/ ? (i nastał nowy ład) i firma od stycznia na nowy ład przenosi się do Niemiec, przykre ale prawdziwe :-/

Comments are closed.