Putin każe, Google i Apple potulnie wykonują

Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Koncerny Apple i Google usunęły ze swej oferty aplikację o nazwie Nawalny, zawierającą komunikaty ze strony internetowej opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Wcześniej zażądał tego od koncernów Włądimir Putin poprzez urząd Roskomnadzor, czyli regulatora mediów i internetu.

Roskomnadzor zapowiadał, że odmowę usunięcia aplikacji z oferty App Store i Google Play uzna za ingerencję w wybory parlamentarne w Rosji 19 września.

Aplikacja zawiera funkcję „inteligentne głosowanie”, odnoszącą się do zaproponowanej przez Nawalnego strategii głosowania w wyborach.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w piątek, że władze przyjmują z zadowoleniem usunięcie aplikacji.

Kroki podjęte przez Google i Apple rzecznik nazwał „spełnieniem zgodnych z prawem żądań” regulatora.

„Inteligentne głosowanie” to strategia polegająca na oddaniu głosu na tego kandydata, który według szacunków prowadzonych przez współpracowników Nawalnego będzie miał w danym okręgu największe szanse na pokonanie reprezentanta rządzącej partii Jedna Rosja.

5 KOMENTARZE

  1. Nawalny to taki ruski Bolek. Jeśli koncerny usunęły apkę, to zrobiły to w porozumieniu z Władimirem Władimirowiczem… Gdyby WW naprawdę chciał, to Nawalny poszedłby do piachu zanim stał się popularny poza Rosją…

Comments are closed.