19-latek aresztowany. Odgrywał scenę egzekucji żydowskiego więźnia. „Lekceważenie Holokaustu”

Młodzież przebrana za nazistów w Urk w Holandii/Fot. screen Instagram
Młodzież przebrana za nazistów w Urk w Holandii/Fot. screen Instagram
Policja aresztowała młodego mężczyznę, który kilka dni temu wspólnie z kolegami przebranymi za nazistów, odgrywał scenę egzekucji żydowskiego więźnia w nadmorskiej miejscowości Urk w Holandii. Podczas przeszukania w jego mieszkaniu znaleziono broń palną.

Spokojną miejscowością nadmorską wstrząsnął kilka dni temu skandal sprowokowany przez kilku młodych mieszkańców Urk, którzy przebrali się w nazistowskie mundury i przemaszerowali przez centrum miasta. Następnie młodzieńcy przeprowadzili zainscenizowaną „likwidację żydowskiego więźnia”.

– To czysta nienawiść – ocenił te wydarzenia Aron Vrieler, badacz antysemityzmu w Izraelskim Centrum Informacji i Dokumentacji (CIDI). „Banda idiotów”, „ludzie pozbawieni szacunku”, „lekceważenie Holokaustu”, „normalizowanie antysemityzmu” – to tylko kilka cytowanych przez dziennik „De Telegraaf” reakcji mieszkańców tej rybackiej miejscowości na zachowanie młodych mężczyzn.

Na wniosek władz miejskich policja wszczęła w tej sprawie dochodzenie. W piątek wieczorem podczas przeszukania w mieszkaniu jednego z mężczyzn znaleziono broń palną. 19-latek został natychmiast aresztowany.

Prokuratura nie wyklucza postawienia zarzutów wszystkim uczestnikom „rekonstrukcji”. „Badamy czy noszenie nazistowskich mundurów w przestrzeni publicznej jest karalne” – powiedział portalowi NOS rzecznik prokuratury w Amsterdamie.

Źródło: PAP

11 KOMENTARZE

  1. Czerwoni rządzą w Europie i by sobie ułatwić to wchodzą w komitywę z zielonymi a wiadomo jaki kolor daje czerwony z zielonym. Efekty widać wokół. Mieszanka stalinizmu z nazizmem.

  2. Afera jest nie tyle o Niemieckie mundurki, co o to, że w inscenizacji miał zginąć żyd. Jakby nie znaleźli broni u jednego z nich to być może nie byłoby afery. Chociaż pejsatym się to nie spodobało, to nie odpuścili by im tego.

  3. holendrzy swiecie oburzeni- szkoda, ze nie oburzali sie kiedy Zydow zabijano naprawde. Hipokryzja typowa dla tego drobnomieszczanskiego narodku.

Comments are closed.