Ani nie pracują, ani się nie uczą. Młodzi Hiszpanie, Włosi, Izraelczycy, Grecy…

Leżeć w trawie... Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Leżeć w trawie... Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay

Blisko 22 proc. młodych ludzi w Hiszpanii w wieku od 18 do 24 lat ani nie pracuje, ani się uczy czy szuka pracy – wynika z raportu „Education at Glance 2021” opracowanego przez OECD. Hiszpania jest czołówce krajów, jeśli chodzi o pokolenie „ani – ani”, po hiszpańsku: „ninis”

.

Młodych Hiszpanów wyprzedzają tylko Włosi, ze wskaźnikiem 25,5 proc. Średnia w krajach OECD wynosi nieco ponad 16 proc., a w UE 14,1 proc.

Zgodnie z raportem, mimo pogorszenia się sytuacji gospodarczej wywołanej przez epidemię koronawirusa w 2020 r., w większości krajów odsetek młodzieży nie uczącej się, ani nie pracującej nie uległ znaczącej zmianie w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Tylko niektóre kraje, jak Kanada, Stany Zjednoczone czy Kolumbia odnotowały 4-proc. wzrost liczby „ninis” podczas pandemii.

Podobne do Hiszpanii wysokie wskaźniki udziału „ninis” wśród młodych odnotowano w Izraelu (21,7 proc.), Grecji (20,7 proc.), Meksyku (23,3 proc.) i Kostaryce (20,7 proc.). Na przeciwległym biegunie znajdują się Niemcy z odsetkiem 9,4 proc., Szwajcaria (8,7 proc.) i Holandia (7,6 proc.).

„Trzeba podkreślać, jak ważne jest, by młodzi ludzie nie porzucali nauki” – powiedziała Gara Rojas Gonzalez, dyrektor projektu w dyrekcji ds. edukacji OECD.

„Z powodu pandemii mogą oni napotkać dodatkowe bariery przy wchodzeniu na rynek pracy. A zdobycie lepszego wykształcenia zwiększa szansę na pracę i wiąże się z wyższymi zarobkami, zwłaszcza w czasie kryzysu gospodarczego i zdrowotnego”.

OECD ostrzegła także w raporcie przed starzeniem się kadry nauczycielskiej, która nie jest w wystarczającym stopniu zasilana przez młodych pracowników.

PAP

Prenumerata NCZ! z prezentem

25 KOMENTARZE

 1. Dobrze, ze się chociaż nie uczą, bo nie ma nic gorszego niż głupek, którego czegoś nauczyli a w dzisiejszych czasach nawet to czego uczą jest szkodliwe, więc potęguje się ta tragedia.

 2. Tzn ze są inteligentni , przy takich wysokich podatkach tylko frajerzy pracują……gdyby więcej ludzi tak zrobiło socjaliści musieliby wprowadzić przymus terror i nastąpiłby upadek a tak system trwa bo frajerzy pracują i płacą haracze…..elementarz

 3. Od nich wymaga się tylko tego aby właściwie głosowali. Reszta jest nie ważna bo i tak dobrzy politycy każą się podzielić.

  • W prowincji Heilongjiang ogłoszono, że każda osoba, która celowo roznosi wirusa, może zostać skazana na karę śmierci.

   W prowincji Tianjin zatrzymano kobietę, która ukrywała fakt, że kontaktowała się z osobą, gdzie występuje wirus. Nie przekazano więcej szczegółów na temat aresztowania 36-latki. Nie wiadomo również, kiedy wyjdzie na wolność.

   • Nie masz racji, totalitarne państwa nie mają przyszłości. Chińczycy oderwali się od wielowiekowej stagnacji, bo wdrożyli na pewną skalę rozwiązania zachodnie – wolnościowe w gospodarce.

 4. efekt zaplanowanej kampanii i armii urzędników.
  w sumie wiekszość urzędników trzeba by dodac do tej grupy (po chińsku tych co leżą płasko)

 5. „Trzeba podkreślać, jak ważne jest, by młodzi ludzie nie porzucali nauki” – co ona tam wie, Kill Gates wieszczy nową normalność w nauce: nauka przez komórkę trochę matematyki, pisania i czytania.

 6. Mój dziadek (w latach 60 u.w), dziwił się że „Komuna kształci młodzież”. Głupiemu narodowi (powiadał), łatwo wmówić – że wszelka władza, pochodzi od Boga. Wychodzi – że był prorokiem. Czy już wiecie, dlaczego Mainstream – nie lubi Rydzyka?

 7. Nowoczesny młody Europejczyk zgodnie z agendą Klausa Schwaba Fit for 55 powinien być zielony, nażarty robakami, zaszprycowany i z czipem na gołej niewolniczej dupie, żeby nie uciekł przed karną kwarantanną za brak posłuszeństwa wobec władzy kowidiańskiej.

 8. „Moja” nie jest muzulmanka nie jest zydowka nie ma pracy jest w ciazy ma 39 lat ja pracuje w piekarni praktycznie bez wolnego oddaje jej czesc zarobkow(do teraz co najmniej polowe wczesniej wiecej bo mieszkalem z nią)dla niej.Uwazam,ze ojcem biologicznym tego dziecka nie jestem.Teraz pytanie czy dobrze robię bo nie zamierzam dalej płacić ale z drugiej strony jest mi jej zal.

  • Jesteś frajerem i paliwem dla takich mend jak ona. Nie Twoje dziecko. Jej Ci szkoda, bo się puściła, a Ciebie okrada?! Samego siebie powinno być Ci szkoda, bo jesteś oszukiwani i okradany.

Comments are closed.