Francuskie TGV ma 40 lat. Prezydent Macron odsłonił z tej okazji „pociąg przyszłości” [VIDEO]

TGV Fot. ilustr. Wikipedia
TGV Fot. ilustr. Wikipedia
REKLAMA
SNCF planuje drugie życie dla swojego szybkiego pociągu. Chodzi o projekt TGV M (bardziej ekologiczny, na 740 miejsc). Mają też m.in. powstać nowe linie. Na prezentację nowego pociągu i uroczystości 40-lecia TGV przybył na Gare de Lyon w Paryżu sam Emmanuel Macron.

W uroczystości, która odbyła się w piątek 17 września towarzyszyli mu ministrowie Barbara Pompili (Ekologiczna Przemiana), Bruno Le Maire (Gospodarka i Finanse) i Jean-Baptiste Djebbari (Transport). Pokazuje to wagę tego projektu dla francuskiego rządu.

Co ciekawe, na początku swojej kadencji Emmanuel Macron zobowiązał się, że nie będzie już uruchamiał nowych linii pociągów dużych prędkości. TGV było pod ostrzałem krytyki za generowanie zadłużenia kolei SNCF i nierentowność.

REKLAMA

„Przemiana ekologiczna” zrewaloryzowała ten projekt. Szybkie pociągi mają zastąpić np. krajowe linie lotnicze. Stąd i projekt odnowionego TGV (pociąg dużej szybkości) typu M i zapowiedź budowy nowych linii.

W regularnej eksploatacji pociągi TGV zaprojektowane przez firmę Alstom, osiągają prędkości do 320 km/h. Rekord ich prędkości maksymalnej, wynoszący 574,8 km/h, został ustanowiony 3 kwietnia 2007. Został pobity dopiero w 2015 roku przez japoński pociąg typu Maglev.

Pierwszy TGV wyruszył na regularną trasę Paryż-Lyon z paryskiego Gare de Lyon w 1981 roku. Prace nad nim trwały jednak od lat 60. ub. wieku. Dwa pierwsze składy wyjechały z zakładów Alstom w1978 roku, ale szybko okazało się, że wymagają wielu poprawek. Dokonano w sumie 15 000 modyfikacji.

Z biegiem czasu połączenie z Paryżem pociągami TGV uzyskiwały kolejne miasta we Francji – Tours, Le Mans i Bordeaux, Lille i Calais, Valence, Nîmes i Marsylia. Pociągi TGV zaczęły też obsługiwać relacje zagraniczne, docierając do Londynu, Brukseli, czy Genewy.

Źródło: Le Figaro

REKLAMA