Premier Viktor Orban zapowiada, że nie wprowadzi przymusu szczepień

Viktor Orban
Wiktor Orban / Fot. PAP
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Władze Węgier nie mogą wprowadzić obowiązkowego szczepienia przeciw Covid-19, bo mieszkańcy tego nie zaakceptują – tłumaczył 17 września premier Viktor Orban w Radiu Kossuth. Apelował jednak do rodaków, by się zaszczepili.

Podkreślił, że Węgry są krajem, gdzie duża część społeczeństwa nie godzi się na obowiązkowe szczepienie. Orban dodał, że obowiązkowe szczepienie można wprowadzić w niektórych sferach, na przykład w służbie zdrowia.

Jak powiedział, trwają dyskusje na temat tego, czy umożliwić pracodawcom zobowiązywanie pracowników do szczepienia. Zastrzegł jednak: „jest co do tego poważny spór i teraz go nie zamkniemy”.

Na Węgrzech znów wzrasta liczba zgonów na Covid-19 oraz nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarło pięcioro chorych na Covid-19 i wykryto 479 nowych infekcji. Liczba aktywnych zakażeń wzrosła do 7259, zaś chorych na Covid-19 wymagających hospitalizacji do 353.

Próg 5,5 mln zaszczepionych przeciw koronawirusowi co najmniej jedną dawką Węgry osiągnęły na początku lipca i do tej pory liczba ta wzrosła tylko do 5,86 mln (na 9,73 mln mieszkańców).

Pod koniec lipca rząd Węgier wprowadził obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19 dla pracowników służby zdrowia. Musieli oni najpóźniej do 15 września przyjąć co najmniej pierwszą dawkę szczepionki.

Źródło: PAP