Unia blokuje Węgrom wypłatę pieniędzy. Orban: Weźmiemy spoza UE

Viktor Orban. Źródło: Wikipedia
Viktor Orban. Źródło: Wikipedia
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Komisja Europejska wstrzymała zgodę na wypłatę Węgrom pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Premier Victor Orban zapowiada, że kraj poradzi sobie bez środków UE.

Jeśli nie dostaniemy tej pożyczki z Brukseli, to dostaniemy ją z innego miejsca – powiedział Orban.

Węgrzy szukają pożyczek poza UE i wypuścili obligacje dolarowe wartości 4,25 mld dol. oraz obligacje w euro wartości miliarda euro.

Minister finansów Węgier Mihaly Varga zapewnił, że w sytuacji opóźniania się funduszy unijnych, rząd będzie w stanie zagwarantować, iż jeszcze w tym roku ruszy w kraju program odbudowy gospodarczej.

Spór UE – Węgry

Orban oskarżył jednocześnie UE o to, że nie zatwierdziła węgierskiego planu wydatków na odbudowę z powodu podejścia Węgier do LGBTQ. UE twierdzi, że powód jest inny – plan wydatków nie ma zapewnionej wystarczającej ochrony przed korupcją. Unia zablokowała na razie wypłatę pierwszej transzy w wysokości 7,2 mld euro.

Orban zapewnił jednocześnie, że Węgry nie planują wychodzenia z Unii Europejskiej. – UE jest dla nas ważna, ponieważ zapewnia Węgrom rynek. Dlatego, pomimo że skrzypi i trzeszczy, pozostaniemy w niej – powiedział Orban.

Jeśli spojrzysz na bilans roczny, dostajemy więcej pieniędzy z Brukseli niż płacimy. Ale jeśli odejmiemy kwotę, które zachodnie firmy repatriują z naszego kraju każdego roku, saldo jest ujemne – powiedział Orban w publicznym radiu.

10 KOMENTARZE

    • „plan wydatków nie ma zapewnionej wystarczającej ochrony przed korupcją” – a kraje które dostają to mają zapenioną wystarczającą ochronę? Jaką ochronę mają kraje które dostają pieniądze, a której nie mają Węgry?

  1. To nie ta sams unia do której wchodziliśmy. Ta nowa unia przeradza się w dyktature i co gorsze nikt tym lewackim idiotą nie dał mandatu na prowadzenie takiej polityki. Chciał bym do żyć kiedy eurokraci odpowiedzą karnie za uzurpowanie sobie władzy której od nikogo nie otrzymała.To co się dzieje teraz w pseudo unii widać na kilometry ze jest to przekręt za sprawą kilku państw.

  2. UE zawsze cisnie tylko te pomniejsze wschodnie panstwa jakies nic nie znaczace wegry albo polska, a francja niemcy wlochy zawsze wszystko git przymykaja oko na wszystko,

  3. teraz Bruksela /Berlin / więcej się wtrąca do Polski i Polaków niż kiedyś Moskwa Kreml kiedyś wtrącał się najbardziej do zbrojeniówki i do polityki zagranicznej teraz lewacka Bruksela / i Berlin/ do wszystkiego Pochwalam posunięcie Morawieckiego że nie pożegnał Merkelowej za jej przyzwoleniem powoli likwidowano polską gospodarkę utajniona pruska germanizacja

  4. „Jeśli nie dostaniemy tej pożyczki z Brukseli, to dostaniemy ją z innego miejsca – powiedział Orban.”

    Glupio, panie Orban, i to nie po raz pierwszy. Bedziecie splacac dwie pozyczki: te zaciagniete na wlasna reke i te ktore bedziecie splacac „solidarnie” Brukseli choc ani centa z tych „europejskich pieniedzy” nie powachacie.

  5. My też dogadajmy się z Chinami i zalejmy Unię tanim towarem z Chin, stracimy coś ? Co niby pozostało Polskie, my mamy w Polsce tylko zagraniczne fabryki i motownie i zero podatków z tego. A dla czego nie mięlibyśmy montować czegoś we współpracy z Chinami ? Dlaczego nie mamy jeszcze ogromnego hubu kolejowo lotniczego i morskiego z Chinami ? Dlaczego nie climy towaru od nich i nie wprowadzamy go już bez cła (które zostaje u nas) do unii ?

Comments are closed.