Tresura klimatyczna w kraju Grety Thunberg dotyczy nawet pasażerów w pociągach

pociąg
Fot. ilustr. Railway Twitter
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Oznaczanie tzw. śladu węglowego na biletach kolejowych to zabawa praktykowana już w wielu krajach. Szwedzi poszli jednak w tresurze pasażerów pociągów o krok dalej…, chociaż w kraju rodzinnym Grety Thunberg pod tym względem już nic nie powinno dziwić.

W niektórych krajach do łask wracają pociągi, zwłaszcza dalekobieżne, które mają konkurować z nie-ekologicznymi lotami samolotowymi na krótkich liniach.

Popularna jest tu np. niedawno otwarta linia Sztokholm-Berlin. W Szwecji takie linie obsługują pociągi Snälltåget, które dodatkowo zadbały i o inne aspekty eko-tresury.

Wystarczy w takich „fajnych” pociągach skorzystać z wagonu restauracyjnego.

I nie chodzi o to, że poza klopsami, czy sznyclami, zamówimy tam szeroki wybór dań wegetariańskich, czy nawet wegańskich. „Nowoczesne menu” ma bowiem dodatkowe walory edukacyjne.

Do steka z buraków z ziemniakami dołączają tam opis „śladu węglowego” takiego dania.

Konsument ma w menu nazwę potrawy, cenę i właśnie „ślad CO2” jaki pozostawiło po sobie to konkretne danie, czyli „cenę jaką płaci planeta”.

Warto się tylko dowiedzieć, ile osób po lekturze menu szwedzkiego „Warsu” traci apetyt?

Źródło: France 2

17 KOMENTARZE

 1. Każde kłamstwo zawiera ślad prawdy, która go uwiarygadnia, więc trudno powiedzieć, że to bzdura, bo każdy przecież wie, że CO2 istnieje.

  • Chciałbym zauważyć, że CO2 jest czymś wręcz niezbędnym dla rozwoju flory. Skoro zabraniają nam jedzenia mięsa — a jednocześnie zabraniają „emisji CO2” — to co właściwie będziemy jeść, jak nawet roślinki przestaną rosnąć, z uwagi na deficyt CO2?

   • Za bardzo sie nie znam ale z tego co kojarzę to własnie absorbcja CO2 przez florę powoduje wzrost temperatury ale czy to faktycznie tak sie przeklada to już nie jestem przekonany bo większość opracowań sprawia wrażenie naciąganych pod tezę.

  • Słuszna słuszność.
   Np. taka europosłanka Sylwia Spurek powstrzymuje się przed puszczaniem bąków.
   Coprawda zatrzymany w organizmie metan odziaływuje na mózg („piątka dla zwieząt Sylwii Spurek”), ale to byłoby istotne w przypadku mózgu kogoś inteligentnego…

 2. Stek z buraków z ziemniakami ale jaja 🤣🤣🤣🤣🤣stek??? Ale te lewaki mja poryte berety 🤣🤣🤣🤣🤣. Życzę wam wszystkie lewaki smacznego.

 3. Super! Mogę iść i poprosić o danie o największym „śladzie węglowym”! I mogę powiedzieć, że bardzo lubię zwierzęta, więc niech mi podadzą jakieś najsmaczniejsze! :-))))))))))

 4. Ślad węglowy jest, ale covida nie ma :). Coś za coś – mozna jeść bez maseczki.
  Zakładam sobie, że są tam „jasnowłosi debile” – ale nie w każdej kwestii i nie do końca. Oczywiście niszczą swój kraj imigracją, nieświadomi, że reagują na tresurę prow. przez nację mniejszościową, sądząc, że to ich własne mysli i że są szlachetni.
  Niemniej pieprzenie o śladzie węglowym, jest właściwie korzystne dla Szwecji. ..

  • Mając „warunki wodne” (czyli nie portrzebują duzo pozwoleń na emisję CO2) już są hiperkonkurencyjni międzynarodowo, a tym bardziej w duższym okresie..
   Największy import energii do Polski, to import kablem ze Szwecji – tak jest już teraz.

Comments are closed.