Absurdalna kara od TSUE dla Polski. Jest reakcja rządu

TSUE - zdj. ilustracyjne
TSUE - zdj. ilustracyjne
Polski rząd nie zamknie kopalni KWB Turów; wstrzymanie jej prac zagrozi stabilności polskiego systemu elektroenergetycznego; kara finansowa, o której mówi TSUE jest nieproporcjonalna do sytuacji i nie znajduje uzasadnienia w stanie faktycznym – oświadczył rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Polska została w poniedziałek zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości UE do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie.

Rzecznik rządu w poniedziałek w komunikacie zapowiedział, że polski rząd nie zamknie kopalni KWB Turów.

Odpowiedź polskiego rządu na decyzję TSUE ws. Turowa

„Od początku stoimy na stanowisku, że wstrzymanie prac kopalni w Turowie zagrozi stabilności polskiego systemu elektroenergetycznego. Miałoby to negatywne skutki dla bezpieczeństwa energetycznego dla milionów Polaków oraz w szerszym zakresie – dla całej Unii Europejskiej. Jej zamknięcie oznaczałoby też ogromne problemy dla życia” – stwierdził.

Zapewnił ponadto, że polski rząd dąży do polubownego zakończenia sporu z Republiką Czeską i respektuje interesy lokalnej społeczności. Jak stwierdził Müller, dzisiejsze postanowienie stoi w kontrze do polubownego załatwienia sprawy.

Zwrócił ponadto uwagę, że żadne decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich. Bezpieczeństwo energetyczne – dodał – należy właśnie do tego obszaru.

„Elektrownia Turów odpowiada za nawet 7 proc. krajowej produkcji energii. Jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego dla milionów osób. Dostarcza energię elektryczną do szpitali, szkół, gospodarstw domowych, czy przedsiębiorstw. Od jej stabilnego działania zależy możliwość funkcjonowania polskich domów, szkół, szpitali i przedsiębiorstw. Jej stabilne działanie ma wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie i życie milionów rodzin oraz obywateli Polski. Elektrownia w Turowie dostarcza też ciepło dla miasta i gminy Bogatynia, gdzie brak jest alternatywnych źródeł ogrzewania” – oświadczył.

Müller stwierdził też, że „kara finansowa, o której mówi Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) jest nieproporcjonalna do sytuacji i nie znajduje uzasadnienia w stanie faktycznym”.

„Podważa trwający proces polubownego załatwienia sprawy” – dodał.

„Polska dokłada wszelkiej staranności w celu znalezienia polubownego rozwiązania sporu z Czechami wokół działalności KWB Turów. Najlepszym na to dowodem są trwające rozmowy ze stroną czeską mające na celu uzgodnienie w formie umowy międzynarodowej kompleksowych ram oceny i monitorowania wpływu działalności kopalni w regionie” – wskazał Müller dodając, że rozmowy odbywały się również w poniedziałek.

Gigantyczna kara dla Polski. Pół miliona euro dziennie!

27 KOMENTARZE

 1. To jest takie miękkie „skamlanie”. Ten rząd się nigdy nie „postawi”. Po prostu nie są zdolni. Tylko puszenie się i przekonywanie w nieskończoność „do wewnątrz” tzn. do polskiej publiczności.

 2. nie ma problemu, pozegnac ue wykopywac zasoby budowacf elektrownie geotermalne a za 10 lat leciec w kosmos, tylko zydow od wladzy odsunac!

 3. Czyżby to już? Wielogodzinne przerwy w dostawie prądu? Myślałem że jeszcze parę lat się pobujamy, zanim ekohomolewackie śmieci do spółki z satanstami z nwo zdewastują energetykę! Zanim będzie tak dużo wiatraków i paneli a tak mało elektrowni, że wszystko się rozleci jak domek z kart!

  • Niemcu mówią że w 2022 roku będą mieli lockdown całego systemu energetycznego . Pytanie nie jest czy , tylko kiedy? Rocznie mają 6000 ręcznych ingerencji w celu utrzymania stabilności systemu. Kiedyś były 3 rocznie.

  • Nie trzeba bombardować elektrowni. Wystarczy wywołać awarię w 5 podstacjach i pół Polski nie będzie miało prądu. Lockdown energetyczny jest już przygotowany.

 4. Lista krajów UE, które od wielu lat traktują wyroki TSUE strumieniem ciepłego moczu jest całkiem długa. Są na tej liście m.in. Niemcy, Włochy, Hiszpania i kilka innych, które wyroków nie wykonują i niczego nie płacą. Zatem Polska nie będzie się wygłupiać i dostosuje się do reguł panujących w tym elitarnym klubie.

 5. Nie nadąrzamy z nadstawianiem się zadkiem na dymanie z każdej strony.
  Kto nami rządzi? Napewno nie Polacy. Czy nie można im najzwyczajniej powiedzieć fuck off? Po co nam jakaś niby pomoc? Czy my sami nie potrafimy wyprodukować sobie żarcia?

  • a kto ich wybiera matole? polacy. już przestań argumentować jakąś solidarnością narodową bo takowej nie ma – gdyby była to nikt nie głosowałby na komunistów matkoboskich po raz drugi. tymczasem homoincel warszawski, zjebro i ten trzeci mają się całkiem dobrze i ;rodacy’ (TFU! PRZEKLINAM!) dalej chcą na nich głosować.

   • codzienne pomysły na nowe podatki to za mało, cyrk covidowy za słaby, wojna z suwerenem niedostatecznie ekstremalna, podwyżki cen energii nie rażą, inflacja gites (napendza ekonomie!), rabunek ofe nie przeszkadza, złodziejska nowa księgowość podatku nfz okej… ja rzygam takimi ‚rodakami’. z gwna powstaliście i w gwno idziecie polaczki.

 6. Tzn jak nie przyzna? Chodzi ci że inne państwa będą dostawać pomoc rządowa której odmówiono polskim firmom? To trzeba skierować do WTO wniosek o arbitraż i poinformować o wprowadzeniu cel na produkty dotowane pomocą rządową, po prostu. Dumping się ściga. Ja bym wprowadził cła na produkty z Czech tak by uzyskać 500 tyś euro dziennie i po kłopocie.

 7. Unijczyk (prawie) idealny
  (wiersz rymem królewskim napisany
  dedykuję Stanisławowi Michalkiewiczowi)

  Unijczyk – dążył do jedności…
  Nikt przecież temu nie zaprzeczy!
  Korzystał z każdej sposobności,
  Aby kontynent, który skrzeczy
  Kłótniami, w każdej prawie rzeczy
  Zjednoczyć… Ba, jest oczywistą
  Rzeczą, że był też socjalistą!

  • („Socjalizm, chociaż narodowy,
   Też socjalizmem jest.“) Co jeszcze?
   Koniecznie wspomnę dwoma słowy,
   Co najpierw w jednym słowie streszczę:
   Był EKO! Zwalczyć chciał złowieszcze
   Dwutlenku węgla wydzielanie…
   Oto jak reagował na nie:

   Wegetarianin sam i – racja! –
   Karmiciel innych stworzeń trawą,
   Zrozumiał, że depopulacja
   Niezbędna jest; że wieczną sławą
   Okryje Niemcy… (Przykrą sprawą
   Od wybranego był narodu
   Jej start… Za bardzo był do przodu!)

   • Lecz za to trzeba w pełni chwalić,
    Że wspierał Unii ideały:
    Aby mógł każdy Polki walić.
    A one, kiedy by zachciały,
    Płodami swymi zapychały
    Kanały; dał im prawną zdolność.
    (Czyli współcześnie mówiąc: wolność!)

    Nie palił… Lecz do ideału
    Jednego brakło Adolfowi:
    Zbyt lubił czystość! Ślady kału
    (Tak bardzo miłe wszak Röhmowi),
    Jemu… śmierdziały!… Któż wysłowi
    Ten błąd; królewski rym wyręczy?
    Zbrodniarzem był!!! – nie kochał tęczy…

Comments are closed.