Amerykanie zmodernizują czeską elektrownię atomową w Temelinie

Elektrownia jądrowa Temelín. Foto: Pixabay
Elektrownia jądrowa Temelín. Foto: Pixabay
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Czeska grupa energetyczna ČEZ i amerykańska firma Westinghouse Electric podpisały dziewięcioletni kontrakt na modernizację systemów sterowania i monitoringu elektrowni jądrowej Temelín (Czechy Południowe). Wartość kontraktu opiewa na kilka miliardów koron.

Kontrakt przewiduje renowację i modernizację systemów. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Westinghouse dostarczał wcześniej sprzęt do Temelina. Dla czeskiej grupy energetycznej ČEZ jest to jeden z najbardziej wymagających technicznie kontraktów w historii Republiki Czeskiej.

Rzecz dotyczy aktualizacji systemów, jednak negocjacje trwały ponad rok. Prace mają poprawić bezpieczeństwo elektrowni, ale nie nie zakłócić ciągłości jej działania.

Westinghouse jest jedną z firm starających się także o kontrakt na dokończenie nowych bloków w elektrowni atomowej Dukovany (Morawy). Konkurentami Amerykanów są tu francuski EDF i południowokoreańska firma KHNP.

Elektrownia Temelín jest największym producentem energii elektrycznej w Czechach i pokrywa około jednej piątej krajowego zużycia. ČEZ uruchomił tą elektrownię w grudniu 2000 r. Czesi budują kolejne bloki, a my… czekamy i bawimy się w „zieloną energię”.

Źródło: Radio Praga

1 KOMENTARZ

  1. Jak Japończycy proponowali nam nowy reaktor to zostali spławieni. Teraz pewnie kupimy od Francuzów albo Amerykanów jakiegoś pogrobowca albo średniaka za gigantyczne pieniądze i uruchomimy za 20 lat.
    Ale to my i nasze wspaniałe socjalistyczne rządy od 30 lat.

Comments are closed.