Prawo.pl: pierwsze wnioski o ukaranie za odmowę udziału w spisie powszechnym 

Policyjne zatrzymanie i spis powszechny/Obrazek ilustracyjny/Fot. policja.waw.pl/Facebook/Jacek Wilk (kolaż)
Policyjne zatrzymanie i spis powszechny/Obrazek ilustracyjny/Fot. policja.waw.pl/Facebook/Jacek Wilk (kolaż)
Za odłożenie słuchawki w trakcie rozmowy z rachmistrzem spisowym raczej nikt nie zostanie ukarany, ale za uporczywą i kategoryczną odmowę uczestnictwa w spisie – już tak. GUS zapowiada, że wobec tych, którzy nie przystąpią do Narodowego Spisu Powszechnego będzie składał wnioski o ukaranie. Pierwsze wnioski już są – alarmuje portal Prawo.pl.

– Trudno wytłumaczyć się, że nie brało się udziału w spisie, bo zabrakło czasu. Spis trwa pół roku. Można było się spisać przez internet, zadzwonić na infolinię, w urzędzie gminy czy w Urzędzie Statystycznym. Dodatkowo prowadzimy aktywne działania na zewnątrz. Przypominam, że spis kończy się 30 września – mówi Elżbieta Łoś z Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego do 15 września frekwencja spisowa nie jest najlepsza. Wyniosła ponad 80 proc., z czego około 40 procent stanowi obowiązkowy samospis internetowy. Teraz główny ciężar dogonienia odpowiednich wskaźników spadł na około 10 tysiącach rachmistrzów spisowych, wśród których są też pracownicy urzędów statystycznych.

Karolina Banaszek, rzecznik prasowy prezesa GUS przypomina, że zgodnie z sankcją zapisaną w ustawie o statystyce publicznej odmowa udziału w spisie zagrożona jest karą grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Jeszcze surowszą odpowiedzialność może ponieść osoba, która poda fałszywe informacje. Według art. 56 ustawy jest to przestępstwo.

Komisarz Andrzej Fijołek, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie informuje, że osoba, która spóźni się z podaniem swoich danych, może odpowiadać za wykroczenie, jeśli zaś ktoś odmówił udziału w spisie popełnia przestępstwo.

Jak poinformował GUS, do tej pory do policji przekazano ponad 100 zawiadomień związanych z naruszeniem przepisów ustawy o statystyce, czyli odmowy w nim udziału.

– Wnioski do policji kierujemy wtedy, gdy ktoś odmawia udziału w spisie. Nam przecież zależy nie na karaniu, ale na tym, aby ludzie wzięli udział w spisie i wypełnili obowiązek – mówi Karolina Banaszek, rzecznik prasowy prezesa GUS.

Wciąż można spisać się przez internet na stronie spis.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99.

Źródło: PAP MediaRoom

34 KOMENTARZE

 1. „Wyniosła ponad 80 proc”. Porazajace — 80% spoleczenstwa uwaza siebie samych za jakies bydlo hodowlano-rozplodowe. Kopuluj, nos maske na twarzy, daj sie okradac, daj sie podsluchiwac, bo wszyscy sa potencjalnie terrorystami.

  Swiat staje na glowie, bo faktyczne zwierzeta gospodarskie maja powoli wiecej praw niz ludzie.

  • Panie „gruzin” niech Pan się nie lituje się na Polakami. Polacy są już tak ogłupieni i ubezwłasnowolnieni, że nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Polakom zawsze podobał się socjalizm, który zgotowali żydzi. Polacy są zadowoleni z tego co mają i z tego jak jest…ważny jest twiter, pejsbuk, piwko, rożen i kredyt innych wartości już nie ma…
   Polacy nie mają już Elit, nie mają autorytetów, nie znają historii, nie znają prawdy…
   Został lumpenproletariat i inteligencja oświecona.

  • Ja próbowałem grać na zwłokę w sensie nie odbierać telefonu no ale z rodziny odebrali i mnie sprzedali niestety, tak więc to nie jest tak że chcieli się spisać pewne osoby tylko zostały sprzedane nawet przez rodzinę.

 2. Szykany mogą być za odmowę, a nie za nie doniesienie na siebie. Jeśli ktoś sam na siebie nie doniósł i nie zadzwonił do niego „rachmistrz”, czyli jakoś uniknął kontaktu ze szpiclami, to nic mu nie grozi.

 3. Taka prawda , zamordyzm ! I czemu ma to służyć ? Żeby zatuszować olbrzymie bankructwo Banku Światowego i unii ? Dodrukują banknotów , kasy którą pokradli żydki globaliści bo cały Świat to ich Ziemia Obiecana !!! Tak to wygląda bo grypa to grypa Typu A,B,C .

 4. Jak to jest, że w innych krajach w Europie, żadne spisy nie są przeprowadzane? Czyli co? Inni nie dbają o swoich obywateli? Komu i po co jest tak naprawdę potrzebny ten spis? Dlaczego dane Polaków będą przechowywane poza Polską i Europą, czyli w Israelu? Co jest grane?

 5. „Andrzej rzecznik Komendanta Woj Policji w Lublinie informuje, że osoba, która spóźni się z podaniem swoich danych, może odpowiadać za wykroczenie, jeśli zaś ktoś odmówił udziału w spisie popełnia przestępstwo” a to ciekawe, bo przeczy to przepisom…. Za ODMOWĘ (wyartykuuowaną, a nie dopowiedzianą) grozi co najwyższej grzywna i jest to wykroczenie. Pan policmajstr prawa uczył się zaocznie w Pcimiu?

   • Dobrze, że posłuchałeś i zmieniłeś leki i dawkę. Sęk w tym, że czopka nie powinieneś był ssać, szczególnie zaraz po tym, jak wyciągnąłeś go z d… Może lepiej już zgłoś się do ośrodka zamkniętego. :D :D :D

 6. Ja nie wpuszczam do domu żadnych jehowców, domokrążców z garnkami i automatycznie blokuję nękające numery spamujących telefonów, więc problem mam z głowy.

 7. kara jest za odmowe a nie za nie wziecie udzialu. Ja nie odmawiam ale nie biore udzialu. Za nie wziecie udzialu nie ma paragrafu. Gdyby bylo inaczej ustawodawca wpisałby nie kto odmawia ale kto nie bierze udzialu

 8. Należy się jeszcze informacja Polakom, gdzie te dane będą przechowywane i do czego posłużą ? Czytałem – o ile pamiętam to u Pana Alexa Jonesa na jego portalu Prison Planet, że po zakończeniu Spisu Powszechnego uzyskane dane będą przekazane do Brukseli, następnie po dwóch latach mają być przekazane i przechowywane w Izraelu…I to jest ciekawe !!!

  • Żydki potrafią znakomicie kraść. Trzeba sobie uświadomić, że Polin to nie żarty. Zaczepieni będą wymierać, a oni będą to wszystko śledzić, a potem darmo przejmować. Mało kto sobie to uświadamia, ale trwa walka na śmierć i życie, a jesteśmy przeznaczeni o zagłady, więc albo My, albo oni. „Pracują” w Polsce dziesiątki tysięcy agentów mossadu, są wszędzie i wszystko penetrują. Trzeba się zbroić.

 9. cytując otyłą nie tylko intelektualnie tow lampart: WYP*!
  Z GUSEM, ZUSEM i srusem czyli całym tym urzędniczo-politycznym szambem!
  WYP*!

 10. Jaka kara grozi za ujawnienie , wykradzenie wykorzystanie w celu rabunku itp danych osoby spisujacej się? Bo na temat temat cisza. Ja temu rzadowi nie ufam bo to psychopaci i złodzieje.

 11. cyt. Komisarz Andrzej Fijołek, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie informuje, że osoba, która spóźni się z podaniem swoich danych, ,,może „odpowiadać za wykroczenie, jeśli zaś ktoś odmówił udziału w spisie popełnia przestępstwo.—–jakie ???

 12. Zszokuję Was. Od 2 miesięcy mieszkam w Czechach (własne mieszkanie w miasteczku 4 tys.). Zgadnijcie, ile jest za odbiór śmieci? … Napięcie narasta … 90 PLN za rok! Chyba śnię, albo Czesi NAPRAWDĘ robią recykling i ODZYSKUJĄ wartość z odpadów. Poza tym nie jest taniej, ale jedzenie lepsze. I święty spokój – nikomu nie od..dala.

 13. Pamiętajcie, że karalna jest odmowa udziału w spisie a nie niewzięcie udziału. Jeśli uda się Wam uniknąć rozmowy z rachmistrzem spisowym to mogą Wam skoczyć. Z rachmistrzem, to znaczy z żywym człowiekiem a nie z kimś, nie wiadomo kim, przez telefon.

  • Niestety szpiegują – kiedyś zadzwoniła do mnie na komórkę jakaś pani i dosłownie w tej samej minucie była próba kontaktu na numer używany do mobilnego dostępu do internetu. To świadczy o tym, że sprawdzają, które numery logują się do sieci.

 14. Przecież w takim spisie nie ma nic złego. Zrobiłem go internetowo. Niektóre pytania fajne, inne śmieszne np. z kim żyjesz? (a nie ma odpowiedzi: z KOTEM :) Trochę luzu i da się przez to przejść. Nawet firmy internetowe mają więcej danych wrażliwych z cookies, niż zbiera GUS. Naprawdę groźnie się dopiero zrobi , gdy zaczną wbijać „szczepionki” pod przymusem dla dobra społecznego. Tylko swoi dostaną placebo, a reszta po szprycy trafi do użyźnienia gleby. Jak w czasie okupacji.

Comments are closed.