Wybory w Niemczech już w niedzielę. Lewica traci poparcie po debacie w tv [SONDAŻ]

Premier Północnej Nadrenii-Wstefalii Armin Laschet Fot. Wikipedia CC 3.0 Autor: Olaf Kosinsky
Premier Północnej Nadrenii-Wstefalii i kandydat na kanclerza z ramienia CDU/CSU Armin Laschet Fot. Wikipedia CC 3.0 Autor: Olaf Kosinsky

W opublikowanym przez dziennik „Bild” sondażu wyborczym chadecja CDU/CSU z kandydatem na kanclerza Arminem Laschetem zyskuje 1,5 punktu procentowego. Tym samym różnica między prowadzącą socjaldemokratyczną SPD a CDU/CSU zmniejszyła się do trzech procent.

W sondażu przeprowadzonym przez instytut INSA na zlecenie „Bilda” CDU/CSU uzyskała 22 proc., natomiast SPD straciła jeden punkt i ma teraz 25 procent.

Tym samym przewaga Scholza nad Laschetem stopniała z 5,5 punktów procentowych do zaledwie 3 punktów. „Wyścig o fotel kanclerza wydaje się znów otwarty” – pisze „Bild”.

Zieloni podobnie jak w poprzednim tygodniu utrzymują się na poziomie 15 proc.

Liberalna FDP spadła nieznacznie o pół punktu procentowego i ma obecnie 12 procent. Również skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) straciła pół punktu procentowego i osiąga 11 procent. Partia Lewicy utrzymuje się na poziomie sześciu procent. 8,5 proc., o 0,5 proc. więcej głosów ankietowanych niż w poprzednim tygodniu, trafiło do innych partii.

Sondaż opublikowano dzień po trzeciej debacie telewizyjnej kandydatów na kanclerza Armina Lascheta (CDU/CSU), Olafa Scholza (SPD) oraz Annaleny Baerbock (Zieloni). W opinii telewidzów debatę wygrał Olaf Scholz.

Wybory do niemieckiego parlamentu odbędą się już w najbliższa niedzielę.

(PAP)

 

26 KOMENTARZE

 1. Alternatywa dla Niemiec (AfD) nie jest skrajnie prawicowa AfD postuluje zakaz noszenia burki i nikabu (jak w Szwajcarii), więcej referendów ludowych ((jak w Szwajcarii, najpełniejszej demokracji świata) oraz restryktywną politykę migracyjną jak w Japonii. Co w tym jest skrajnie prawicowego, Redakcjo Matołków?

  • Masz rację. O prawicowości, jeśli już się taki podział wprowadza decyduje program ekonomiczny a nie narodowy. Narodowo socjalistyczna niemiecka partia robotników wraz z jej wybitnym, socjalistycznym przywódcą Adolfem Hitlerem też została okrzyknięta jako prawicowa, co jest totalną aberracją.

 2. Proponuje podzial swiata z murem na lewicowy i prawicowy. My mozemy wziac nawet Afryke ( lud rdzenny niech sobie zabiora lewaki na utrzymanie i do glaskania BLB), my ta Afryke zagospodarujemy i wycackamy na nowe USA, ale jeden warunek. Lewakom wstep wzbroniony na zawsze.

 3. AfD to narodowi socjaliści jak PiS w Polsce, który tez się nazwał prawica. Co takiego w programie ma prawicowego AfD? Zakaz imigracji itd? Hitler tez stawiał naród niemiecki ponad wszystko wiec był prawicowy? Kto tam u Was w tym Nczas tak ogłupia tych ludzi?

  • No właśnie i między innymi nie porównywałbym AFD do pisuarów bo są przeciwko imigracji i przeciwko moslemom a pisuary tylko udają i cały czas mamy w większych miastach coraz więcej śniadych. Wiec jak to nie jest prawica to co dla ciebie jest prawicowe?

 4. Powiem tak w zlewaczałych Niemczech to tylko AFD jest prawicowa a to co piszesz ze to narodowi socjaliści to jest i przy klepane jak dla Konfederacji ruska onuca bo wszystkie media w Niemczech są lewackie te głównego ścieku. Ale jak makrela stara lewaczka z Władkiem się slini to nikt nie pisze ze to ruska onuca bo lewaki tak mają tylko wyzywać bo brak argumentów

  • Dużo maja słusznych postulatów. Ale skoro już maja muzułmanów czemu np chcą kobietom zakazywać tych burek. To jej tradycja a oni odbierają jej wolność. Coś złego zrobiła? Nazywanie Polski po 1919 r elementem destabilizującym Europę i usprawiedliwianie paktu Ribentrop Molotow to pachnie nazimem.

  • Odnoszę wrażenie ze ich głównym hasłem jest: Niemcy ponad wszystko. Nie da się tego zrobić z towarzystwem lgbt , itp. wiec są za tradycyjna rodzina. Nie mogę się dokopać do ich programu gospodarczego ale wcześniej obił mi się o uszy spory interwencjonizm państwa w gospodarkę.

 5. Drogi kolego mi tylko chodzi o to że oni są prawicowi a co zrobią to ich sprawa i Niemców nie moja. A co do burek to powiem tak tradycja tradycja ale jak się przyjeżdża w gości to się dostosowuje do panującego prawa i się go przestrzega a nie stanowi się swoje. Chciałbyś aby w Polsce baby nosiły burki i robiły co chciały?

 6. A powiem tobie tak jak pojedziesz do Pakistanu i się u bierzesz np w krótkie spodenki to cie palcami wytykają a w Europie robią co chcą tak że nie uważam żeby im popuszczać w sprawie burek niech też się dostosują tak jak wymagają to u siebie.

  • Czy noszenie burki jest czymś złym i powinno być przestępstwem a wiec zabronione? Nie wydaje mi się. Jeśli nie chcemy kobiet w burkach odmawiamy azylu. Proste. Wszelkie prawo stosujące bzdurne zakazy nie jest programem prawicy. Zaczyna się od burki skończy na zakazie praktykowania czegokolwiek, chrześcijaństwa nie wyłączając. Mamy te same cele ale różne poglądy co do ich osiągnięcia. Wolność jednostki , każdej , jest najważniejsza, byle by nie krzywdził innych.

  • W Pakistanie nie ma partii prawicowych, co najwyżej nacjonalistyczne a ustrój wyznaniowy. Taka maja tradycje. Nie musimy tam jeździć. Nie chcemy tu islamistów to nie wpuszczamy.

   • No i właśnie AFD nie chce burek i nie chce islamistów dlatego chcą taki zakazów żeby pozbyć się tych co już makrela zaprosiła. Ja nie jestem za zakazami ale innego wyjścia Niemcy nie mają muszą zakazać to nie będą tak do nich się zjeżdżać. Z resztą i tak już pozamiatane ale można trochę zatrzymać tych ludzi którzy zresztą się nie asymilują.

 7. Ja nawet jestem pewny że AFD robiąc takie zakazy pomaga tym kobietom co nie chcą nosić burki bo dużo z nich nie chce ale są zmuszane przez radykalnych islamistów w brew swoje woli.

  • Wystarczy wydać ustawę, ze kto nie pracuje nie otrzymuje zasiłku. 3/4 islamistów natychmiast opuszcza Niemcy :) Ja zreszta nie poczuwam się do uszczęśliwiania kobiet arabskich :)

Comments are closed.