Andrzej Duda rozpoczął wizytę w USA. Jaki jest plan i dlaczego nie dojdzie do spotkania z Bidenem?

Prezydent Andrzej Duda. Foto: PAP
Prezydent Andrzej Duda. Foto: PAP
Prezydent Andrzej Duda rozpoczął czterodniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. W nocy z poniedziałku na wtorek wylądował w Nowym Jorku. Weźmie tam udział w debacie podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz spotka się m.in. z prezydentami Turcji, Brazylii i Ukrainy. Z Joe Bidenem spotkania nie przewidziano.

Wystąpienie prezydenta Dudy podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ zaplanowano tuż po północy w nocy z wtorku na środę czasu polskiego.

Duda weźmie też udział w sesjach towarzyszących Zgromadzenia, na temat sytuacji w Afganistanie, Covid-19 i energii oraz zmian klimatu.

Z kim spotka się Duda w USA?

Wcześniej w kuluarach szczytu prezydent spotka się m.in. z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro, prezydentem Turcji Tayyipem Recepem Erdoganem, prezydentem Mongolii Uchnaagijnem Chürelsüchem oraz sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

W planach jest też wspólne spotkanie z prezydentami Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prezydent Mołdawii Mają Sandu i premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim. Prezydent spotka się też z przedstawicielami wpływowego think-tanku Atlantic Council – głównym tematem będzie Inicjatywa Trójmorza.

W kolejnych dniach prezydent odbędzie rozmowy ze swoimi odpowiednikami z Czarnogóry oraz państw bałtyckich.

Para prezydencka złoży też wizytę przy pomniku upamiętniającym ofiary ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r., złoży wieniec przy Drzewie Przetrwania, spotka się też z uczestnikami wydarzeń sprzed dwudziestu lat oraz przedstawicielami służb mundurowych polskiego pochodzenia biorącymi udział w akcji ratunkowej przy WTC.

W Linden w stanie New Jersey Andrzej Duda będzie rozmawiał z przedstawicielami Polonii, zaś w piątek w Nowym Jorku para prezydencka odwiedzi siedzibę Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) z okazji 100-lecia jego istnienia. To ostatni oficjalny punkt przewidziany podczas wizyty. Potem nastąpi powrót do kraju.

Dlaczego Duda nie spotka się z Bidenem?

Andrzej Duda na pewno nie spotka się z prezydentem USA, Joe Bidenem. Dlaczego? Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta, Jakub Kumoch przedstawił oficjalnie obowiązujące powody.

Przede wszystkim Biden nie planuje wielu spotkań dwustronnych w kuluarach szczytu. Ma spotkać się jedynie z premierem Australii Scottem Morrisonem.

Ponadto, jak przekonuje Kumoch, Duda nie spotka się z Bidenem, dopóki u amerykańskiej strony nie nastąpi refleksja związana z Nord Stream 2.

„Prezydent Joe Biden zawsze jest mile widziany w naszym kraju (…) ale zależy nam na tym, by najpierw nastąpiła pewna refleksja na temat tego, co się stało w związku z Nord Stream 2 i w sprawie stosunków z Europą Środkową-Wschodnią” – powiedział mediom Kumoch.

Jak dodał, rosyjski gazociąg wywołał w Europie „deficyt bezpieczeństwa” i zaznaczył, że „tę sytuację trzeba rozwiązać”. Jednocześnie zaznaczył, iż nie oznacza to, że dopóki problem NS2 nie zostanie rozwiązany, spotkanie prezydentów Dudy i Bidena jest wykluczone.

16 KOMENTARZE

  1. pan Duda jedzie spotkać się przede wszystkim z żydami z AFL i tym podobnych organizacji – i przed nimi zdać raport, oraz przyjąć dalsze dyspozycje

  2. Gdyby Duda spotkał się z Józiem Pieluchą Czernienko Bidenem nie miałby pewności pewien czy go Biden wydudkał na strychu, czy może wystrychnął na dudka.
    Dupa boli. Jezu! AIDS!

  3. Poleciał do swoich panów do upadłego USraela w którym mają Pedowood media przemysł propagandowy w którym promują lewicowy nazi feminizm, lgbtq fałszywe podróże w kosmos na Księżyc, Marsa … mimo że Usrael to zadłużony, upadły bankrut :)

  4. A co Duda może jeszcze kupić,żeby aż Biden ,musiał’ się z nim spotkać.Widać,że Abramsy to był falstart.Zaś wątpliwe czy warto mu teraz przypominać smak pierogów z mięsem sprzed 10 lat.Najwyżej jakiś urzędnik IV stopnia może mu oświadczyć: Azorek,właź pod szafę,na swoich szczekasz?

  5. Zrobi sobie fotkę przez Białym Domem, zada z małżonką szyku na spotkaniach z międzynarodową śmietanką. I może znowu zachwyci świat swoją nienaganną angielszczyzną.

Comments are closed.