Pracodawca sprawdzi, czy się zaszprycowałeś. Niedzielski: „Przepisy w tej sprawie zostały już przygotowane”

Adam Niedzielski.
Adam Niedzielski. (Zdj. PAP/Radek Pietruszka)
Doprecyzowujemy przepisy w sprawie weryfikowania przez pracodawców, czy pracownik jest zaszczepiony – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że pojawiły się nowe postulaty, m.in. z uczelni, które chcą sprawdzać, czy studenci są zaszczepieni.

Projekty legislacyjne dotyczące weryfikacji zaszczepienia pracowników zapowiadali minister zdrowia i rzecznik rządu Piotr Müller na początku września.

Szef MZ, pytany o tę sprawę na konferencji prasowej w Sanoku (woj. podkarpackie), przyznał, że projekt wciąż jest przygotowywany.

– Przepisy w tej sprawie zostały już przygotowane. One były analizowane na stałym komitecie Rady Ministrów i tam pojawiło się wiele uwag ze strony różnych resortów, więc te przepisy wymagają dopracowania – wyjaśnił minister.

– Wcześniej pracowaliśmy z takim założeniem, że te przepisy trafią na posiedzenie Sejmu (…) w zeszłym tygodniu. Tak się nie stało, więc będziemy pracowali, żeby na kolejnym posiedzeniu Sejmu ta dyskusja się odbyła, ale nie jestem pewien, ponieważ tutaj zgłaszają się coraz to nowe postulaty ze strony uczelni, a nie tylko pracodawców, które też stawiają postulat weryfikowania, czy studenci, szczególnie na tych zajęciach medycznych, są zaszczepieni, więc pod tym względem jeszcze doprecyzowujemy przepisy – powiedział Niedzielski.

Na początku września szef MZ mówił, że zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami pracodawca miałby prawo zapytać, czy pracownik jest zaszczepiony, a na tej podstawie podjąć ewentualną decyzję o przesunięciu go do innych obowiązków; pracownik, aby potwierdzić, że jest zaszczepiony, musiałby okazać pracodawcy certyfikat covidowy.

– Bez okazania tego dowodu trzeba uznać, że zaszczepienia nie było – mówił wówczas szef pandemicznego resortu zdrowia.

Źródło: PAP

45 KOMENTARZE

  1. Mam kilku kolegów, którzy mają prywatne firmy. Znaleźć kogoś teraz do pracy tak żeby nie miał dwóch lewych rąk graniczy z cudem, na rynku pracy absolwenci kierunków humanistycznych z wymaganiami kosmicznymi oczywiście nic nie umiejącymi. Idą do korporacji „robić karierę”. Ludzi do instalacji, budowlanki, wykończeń, spawaczy, a nawet kierowców BRAK. Niedzielski jest oderwany od rzeczywistości.

  2. Niedzielski dostał ochronę „bezpieki”. A kto nas będzie chronił przed ekonomem niedzielskim i bankierem krzywoustym?

Comments are closed.