Dr Sutkowski o „czwartej fali”: „To jest pandemia niezaszczepionych”

Dr Michał Sutkowski/Fot. screen TVP
Dr Michał Sutkowski/Fot. screen TVP
Najwięcej zachorowań na COVID-19 jest w województwach, w których jest najmniej osób zaszczepionych przeciwko tej chorobie. Czwarta fala koronawirusa jest pandemią niezaszczepionych – grzmiał w środę w radiu RMF FM prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Dr Michał Sutkowski stwierdził w RMF FM, że w obliczu coraz więcej liczby zakażeń koronawirusem w Polsce należy być „ostrożnym i uważnym”.

– Tego nam brakuje, oczywiście, co widać na ulicach, to widać w środkach transportu, w miejscach zamkniętych z dużym skupiskiem osób. Widać po statystykach dotyczących szczepień, że przestaliśmy się bać, a w zasadzie przestaliśmy być ostrożni – uskarżał się dr Sutkowski.

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych zapewnił, że szczepionki przeciwko COVID-19 chronią przed ciężkim przebiegiem tej choroby, „ale nie chronią do końca przynajmniej przed zakażeniem”. Dr Sutkowski zauważył, że znacznie mniej osób trafia do szpitala z COVID-19 i choruje.

– Kiedyś przy tej samej liczbie (pozytywnych wyników testu na koronawirusa – przyp. red.) mieliśmy 1500 czy 1200 zgonów w Wielkiej Brytanii, dzisiaj jest kilkanaście. Dotyczą osób starszych, ale dotyczą też osób młodszych – to jest pandemia niezaszczepionych. W związku z tym, że ten koronawirus postawił wysoko poprzeczkę odporności populacyjnej na poziomie dziewięćdziesięciu kilku procent – wskazał.

Przypomniał, że najwięcej wykrytych zakażeń w Polsce jest w tych województwach, w których jest najmniej zaszczepionych przeciwko tej chorobie – wskazał m.in. woj. lubuskie.

Źródło: PAP

Prenumerata NCZ! z prezentem

22 KOMENTARZE

 1. „Dr Sutkowski zauważył, że znacznie mniej osób trafia do szpitala z COVID-19 i choruje” – szkoda, że pan doktór nie dodał, że coraz więcej osób choruje z powodu zakrzepicy czyli powikłaniu po szczepieniu…. tym genetycznym preparatem … ale co my tam te głupcy wiemy, nie jesteśmy lekarzami przecież …

 2. u mnie na wsi ci co się zaszczepili prawie wszyscy ledwo żyją chodzą zasmarkani ledwo dyszą jakaś masakra ale mniejszość jest niezaszprycowanych czują się świetnie przykładem jestem ja,dziękuję za uwagę.

  • To akurat niezbyt mądry argument. Jeżeli Twój sąsiad ma dochód 2000 zł, a ty 6000 zł, to nikt nie twierdzi, że macie PO 4000 zł (chyba ze się podzielisz). Pomijając już fakt, że w sensie statystycznym kapusta i mielone są niemierzalne, więc nie da się policzyć średniej. Owszem, statystyki również używa się do kłamania ale do tego również używa się mowy czy pisma. Czy to znaczy, że każda wypowiedź mówiona czy pisana jest kłamstwem?

    • Kluczowe jest słowo PO. Ale jeżeli rzeczywiście twierdzą, że mają PO 4000, to niech ten sąsiad spróbuje wziąć kredyt, wpisując tę kwotę do wniosku, a Nenat niech wpisze taką samą sumę do zeznania podatkowego. W jednym i drugim przypadku wytłumaczą im lepiej niż ja, że nie mają racji.

 3. Tylko jakoś tak dziwnie się składa, że w krajach europejskich (i nie tylko) znacznie bardziej „wyszczepionych” niż Polska liczba zakażeń i zgonów obecnie jest wyższa niż rok temu. Uprzedzając odpowiedzi statystycznych analfabetów: porównywać można tylko te same okresy w roku czyli to co napisałem dotyczy porównania okresów 1-21 września w latach 2021 i 2020.

   • Żeby nie trzeba było wierzyć mi na słowo. Lista najbardziej wyszczepionych krajów:
    http s://edition.cnn.com/interactive/2021/health/global-covid-vaccinations/
    I lista zachorowań i zgonów dla większości krajów na świecie:
    http s://www.worldometers.info/coronavirus/
    (w obydwu przypadkach trzeba usunąć spację po http)
    Ocena wzrokowa najczęściej nie pozostawia wątpliwości, dokładnie można policzyć przykładając wskaźnik myszy do kolorowych krzywych – niebieska to zakażenia, żółta to zgony.

 4. ciekawe ile mu płacą za wywiad,? czy może płacą hurtem za miesiąc,-podliczą wszystkie jego pierdoły,ile czasu było i wtedy wplacają na kont?! s
  sutkowski,poinformuj no społeczeństwo,jak to jest z tą kasiorą,palancie

 5. „Najwięcej zachorowań na COVID-19 jest w województwach, w których jest najmniej osób zaszczepionych przeciwko tej chorobie.”
  No tak, bo zaszczepieni chorują na grypę i nie trzeba im robić żadnych testów. To wiele wyjaśnia.

 6. Czwarta fala fałszywej pandemii, kłamstw, opowiadania głupot pseudo medycznych, typu chorują nie zaszczepieni, a tu taki tytuł
  „Ponad stu uczniów na kwarantannie Mieli kontakt z zarażonym nauczycielem, który był zaszczepiony” :)
  Ciekawe ile płacą temu aktorowi / doktorowi ?

 7. To jest identyczne globalne kłamstwo, jest dużo różnych świadectw pielęgniarek, które zaprzeczają i mówią prawdę – w szpitalach leżą zaszprycowani.

Comments are closed.