Fałszywe certyfikaty covidowe. Kryminalni ruszą do akcji

Paszport covidowy.
"Paszport szczepionkowy" - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Flickr: Marco Verch Professional Photographer, CC BY 2.0
Austriacka policja zapowiada, że będzie częściej sprawdzać autentyczność certyfikatów covidowych. Do akcji mają się włączyć kryminalni na poziomie federalnym i krajowym „Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy odkryliśmy prawie 400 sfałszowanych dokumentów” – poinformował szef bezpieczeństwa publicznego Franz Ruf.

Szef ministerstwa spraw wewnętrznych Karl Nehammer ostrzega, że prawdopodobieństwo złapania osób posługujących się fałszywymi paszportami covidowymi będzie bardzo wysokie. – To nie jest żart – zapewnił.

Nehammer podkreślił, że areszt będzie grozić za „produkcję, rozpowszechnianie lub używanie sfałszowanych dokumentów”.

Przestępstwem będzie nie tylko fałszowanie dokumentów lub danych na nich, ale też „wykorzystywanie identyfikatorów osób trzecich”. Za przestępstwa te może grozić kara do trzech lat pozbawienia wolności, dodatkowo za naruszenie przepisów antycovidowych możliwa jest kara grzywny do 500 euro.

Występujący na konferencji ocenili, że fałszywe certyfikaty covidowe są coraz częściej fałszowane. Dotychczas wykryto 400 takich przypadków. „To duży problem, dlatego postanowiono podjąć aktywne działania” – powiedział Nehammer i podkreślił, że szczególnie branża gastronomiczna będzie weryfikowana pod tym kątem.

Odpowiednie zarządzenie o „zdecydowanych działaniach” mają w najbliższym czasie otrzymać departamenty policji wszystkich krajów związkowych (odpowiednik polskich województw).

Już od czwartku 23 września władze policji (LPD) mają rozpocząć przeprowadzanie „priorytetowych działań w ścisłej współpracy z władzami ds. zdrowia”. Zostanie do tego wykorzystana „odpowiednia liczba urzędników”, ponadto zaangażowana w działania będzie policja kryminalna na poziomie federalnym i krajowym.

Sprawdzane będą nie tylko kody QR do Green Pass, ale także klasyczne dokumenty szczepień i zdjęcia w dokumentach.

8 KOMENTARZE

  1. „Kryminalni ruszą do akcji” … w Austrii. A już myślałem że będzie ubaw po pachy z bohaterskich milicjantów PISowskich którzy to co najmniej od 2 miesi szukają podpalacza uciekającego na rowerze nieczem ten gang Olsena! :D

Comments are closed.