Miliardy szpryc i walka z „ociepleniem klimatu”. Prezydent Chin kreśli nowy kierunek dla kraju

Xi Jinping widoczny na ekranie podczas 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. / foto: PAP/EPA
Xi Jinping widoczny na ekranie podczas 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. / foto: PAP/EPA
Prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział we wtorek podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że jego kraj zamierza aktywnie włączyć się do walki z ociepleniem klimatu i w związku z tym nie będzie budować elektrowni węglowych za granicą.

– Chiny wzmocnią swoje wsparcie dla innych krajów rozwijających się, aby promować zieloną i niskoemisyjną energię i nie będą budować nowych elektrowni węglowych za granicą – zapewnił Xi.

Obiecał też dostarczyć światu 2 miliardy dawek szczepionki przeciw Covid-19 do końca roku.

Przemówienie Xi zostało nagrane wcześniej i odtworzone podczas posiedzenia ZO ONZ, bowiem chiński prezydent nie przybył do Nowego Jorku.

Xi podkreślił, że Chiny mają pokojowe intencje w stosunkach międzynarodowych i „nie mają zamiaru ani nikogo najeżdżać, ani zastraszać, ani starać się narzucać komukolwiek swojej hegemonii”.

Spory między krajami należy rozwiązywać poprzez dialog i współpracę – zaznaczył przywódca ChRL. – Sukces jednego kraju nie musi oznaczać porażki innego kraju. Świat jest wystarczająco duży, aby pomieścić wspólny rozwój i postęp wszystkich państw – podkreślał Xi.

Jak pisze agencja AP, chiński przywódca, nie wymieniając z nazwy Stanów Zjednoczonych, powiedział, że „interwencje wojskowe z zewnątrz i tak zwane transformacje demokratyczne pociągają za sobą wyłącznie szkody”. – Musimy dążyć do dialogu i inkluzywności zamiast konfrontacji i wykluczenia – mówił Xi.

Wcześniej we wtorek amerykański prezydent Joe Biden w czasie swojego przemówienia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ nawiązał do konkurencji z Chinami. Prezydent USA zapowiedział, że choć jego kraj będzie „energicznie rywalizować”, bronić swoich wartości i sojuszników, to nie będzie dążyć do „nowej zimnej wojny”.

Źródło: PAP

5 KOMENTARZE

  1. ,,Ogromna wojna rozpocznie się kiedy zapowiedziane zostaną działania dające wieczny pokój. Poprzedzi ją wielki ucisk”

  2. „Chiny (…) nie będą budować nowych elektrowni węglowych za granicą”. I słusznie, Niemcy przetestowali tę strategię na Polakach – każą zamykać elektrownie węglowe i kopalnie, żebyśmy musieli kupować od nich wiatraki. U siebie nie mają oporów przed wykorzystywaniem węgla. Chiny na razie nie mogą rozkazywać innym krajom, więc tylko „nie będą budować”.

    • Dokładnie to samo pomyślałem. Chinczycy bedą produkowac tania energie z węgla a wszyscy inny beda mieli drogo i niedobory energii. Niezły pomysł na spowolnienie rozwoju konkurencji i zarobek na sprzedarzy nadwyżek.

  3. I gdzie te chińskie szczepionki? Czy są jakieś politycznie nipoprawnę, że ich nie dopuszczono w Eurokołchozie? Ano tak, jedna z nich nie jest mRna, tylko zaweira dezaktywowanego wirusa. Ciężko taką wszczepić komuś grafen i kobalt, choć kto wie, jaki inny (bardziej tradycyjny) syf tam się znajduje, np. rtęć.

  4. Chiny nie będą budowac kopalń węgla za granica bo ich rząd wlaśnie nakazał budowę w Chinach nowych 16 hut stali plus 45 też nowych kopalń węgla.Ot i rozsądna chińska pragmatyka.

Comments are closed.