Szkoła podstawowa Mabel Rusk w Oregonie Fot. Google Maps
Nauczycielka ze szkoły Mabel Rush na przedmieściach Portland w amerykańskim Oregonie, chciała zaprotestować przeciw przymusowi szczepień personelu oświaty. Wybrała oryginalny sposób, ale uznano ją za „rasistkę” i zawieszono w obowiązkach.

Zrobiła błąd, bo przebrała się za Rosę Parks, afroamerykańską działaczkę na rzecz praw człowieka. Ta jest uznawana za jeden z symboli walki z segregacją rasową, a także nazywana „matką ruchu praw obywatelskich”. Sięgnęła po „szlachetne wzorce”, ale by się bardziej upodobnić do Parks, przyciemniła sobie twarz, a to już był spory błąd.

„Blackface” uchodzi jeszcze w Polsce dziennikarzom „Wyborczej” prowokującym uczestników Marszu Niepodległości, ale w USA to już „grzech śmiertelny”. Malowanie sobie twarzy na czarno przez osoby białe, w optyce polit-poprawności narzuconej przez ruch Black Lives Matter służyło do „fałszywego przedstawiania czarnych społeczności i wyrządzania im krzywdy”.

Okręgowe władze szkolne potępiły użycie symbolu Blackface, który wywołuje „traumę i kojarzy się z przemocą niezależnie od intencji użycia”. Nauczycielka została usunięta ze szkoły podstawowej Mabel Rush i skierowana na przymusowy urlop administracyjny. W swoim oświadczeniu okręg szkolny pochwalił się jeszcze dodatkowo, że zawsze „potępia wszelkie przejawy rasizmu”.

Michalkiewicz. The Movie

Pytany o sprawę niejaki Gregg Koskela, koordynator ds. komunikacji w Newberg Public Schools stwierdził, że odmawia komentarza w sprawie „intencji pracownika, bo to nie ma znaczenia, a liczy się działanie, które jest nie do przyjęcia”.

No i zamiast pochwały, że wzoruje się na Afroamerykance, protestującej przeciw szczepionkom pracownicy „dorobiono gębę” rasistki. Jej akcję wiąże się z decyzją gubernatora stanu Oregon, który ogłosił, że wszyscy nauczyciele, personel i wolontariusze w stanowych szkołach publicznych muszą zostać w pełni zaszczepieni do 18 października.

Podobne wymogi narzucono w Kalifornii, Waszyngtonie i kilku innych stanach, głównie rządzonych przez Demokratów. Niektóre stany uwzględniają jeszcze zamiast świadectwa szczepienia negatywne wyniki testów, ale w Oregonie test nie wystarcza.

Źródło: The Washington Post