Segregacja sanitarna. Władze wprowadzają utrudnienia dla niezaszprycowanych

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zasada zaszczepiony przeciw Covid-19, ozdrowiały, przetestowany oraz obowiązkowe maseczki na wyciągach mają sprawić, że sezon zimowy w Austrii stanie się znów bezpieczny – poinformowały władze w Wiedniu. Osoby niezaszczepione muszą liczyć się z utrudnieniami.

Rząd Austrii chce w tym roku umożliwić bezpieczny sezon zimowy. W tym celu alpejski kraj stosuje na swoich stokach narciarskich tzw. zasadę 3G (z niemieckiego geimpft, genesen, getestet – zaszczepiony, wyzdrowiały, przetestowany).

Zgodnie z tą zasadą operatorzy kolejek linowych mogą przewozić tylko osoby, które zostały zaszczepione przeciw Covid-19, przetestowane na obecność koronawirusa lub wyzdrowiały – ogłosił rząd w Wiedniu. Przepisy dotyczące odległości i ograniczenia przepustowości nie będą miały zastosowania do wyciągów narciarskich, ale obowiązkowe maseczki medyczne FFP2 już tak. Jeśli zwiększy się zapełnienie oddziałów intensywnej terapii pacjentami chorymi na Covid-19, zaostrzone zostaną przepisy dotyczące niezaszczepionych amatorów sportów zimowych.

Obecnie w Austrii około 200 łóżek jest zajętych przez pacjentów z Covid-19. Jeśli liczba ta wzrośnie do 300, osoby nieszczepione nie będą mogły odwiedzać lokali apres-ski, nawet jeśli ich wynik testu na obecność koronawirusa będzie negatywny – ogłosiło ministerstwo zdrowia Austrii.

Od tego poziomu również kolejki linowe, gastronomia i hotele nie będą mogły akceptować samodzielnie przeprowadzanych testów. Przy 400 łóżkach zajętych na intensywnej terapii, osoby nieszczepione będą musiały wykazać się negatywnym wynikiem testu PCR. Mniej dokładne testy antygenowe nie będą już wtedy wystarczające. Jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu, rząd przewidział rozszerzenie zasady 2G – zaszczepiony lub ozdrowiały – na inne obszary.

Niemiecka telewizja ARD zauważa, że na razie nie wiadomo, w jaki sposób zasada 3G ma być kontrolowana w kolejkach linowych, bez tworzenia się długich kolejek. Wciąż trwają prace nad rozwiązaniem tego problemu.

Minister turystyki Austrii Elisabeth Koestinger wyraziła przekonanie, że przy takich warunkach ramowych możliwy jest bezpieczny sezon zimowy. Chodzi o to, „aby Austria nie była ponownie objęta ostrzeżeniami dla podróżnych” – mówi minister cytowana przez ARD.

Turystyka narciarska jest ważnym sektorem gospodarki w Austrii. Ponad połowa wszystkich urlopów zimowych w Europie spędzanych jest w Austrii. Według Koestinger, sezon 2020/21 był „totalną porażką”.

Źródło: PAP

Prenumerata NCZ! z prezentem

7 KOMENTARZE

  1. Czyli zaszczepiony nosi w sobie patogen ja jestem przetestowany ale zdrowy to niby dlaczego mam się narażać na zakażenie od zaszczepionego?głupszej głupoty nie znam i nie poznam.

  2. Co prawda nie jeżdżę na nartach,ale,jak rozumiem, teraz żeby pojeździć w Austrii trzeba spełnić kilka warunków:wstrzyknąć sobie eksperymentalny preparat genetyczny,założyć utrudniającą oddychanie maskę na twarz,na to kask i tak podduszona osoba (po opłaceniu drogiego wejścia) może, dusząc się, wjechać na krzesełku kilkanaście metrów nad ziemią na górę…

  3. Walta sie austrozboki , moja kasa pojedzie gdzie indziej ….

  4. Przecież te regulacje otwarcie zaprzeczają idei szczepień. Jak na dłoni widać, że nie chodzi o zdrowie, ani wyeliminowanie pseudo pandemii. Tu chodzi o kontrolę.

Comments are closed.