Starcia w Czarnogórze. Manifestanci zablokowali dojazd do miasta. Zapłonęły zapory z opon

Flaga Czarnogóry i płonące opony. / foto: Pixabay (kolaż)
W Czarnogórze starli się wyznawcy dwóch odłamów prawosławia, czyli Serbskiej Cerkwi Prawosławnej oraz Autokefalicznej Cerkwi Czarnogórskiej. Ci ostatni nie chcieli się zgodzić, by intronizacja nowego metropolity Jonannicjusza Serbskiej Cerkwi Prawosławnej odbyła się w monastyrze w Cetyni na terenie Czarnogóry.

Dojazd do miasta zablokowali manifestanci, budując zapory z opon i podpalając je.

Ale hierarchowie nie chcieli zrezygnować z intronizacji w Cetyni, gdzie odbywają się one od połowy XV wieku. Prezydent Serbii, p.Aleksander Vučić, podziękował władzom czarnogórskim za zorganizowanie uroczystości, choć hierarchów dowiozła i ochraniała policja. Nowy metropolita Serbskiej Cerkwi Prawosławnej jest Serbem, ale urodzonym w Czarnogórze.

Jednak w Cetyni 90% mieszkańców to Czarnogórcy przywiązani do tradycji niepodległościowych. Na podział religijny nałożyły się spory polityczne. W 2019 roku ówczesny rząd postkomunistycznej Partii Demokratycznych Socjalistów z obecnym prezydentem, JE Miłoszem Đukanoviciem, postanowił znacjonalizować wszystkie obiekty cerkiewne, które powstały przed 1918 rokiem.

Socjaliści chcieli w ten sposób ograniczyć polityczne wpływy Belgradu w republice. Czarnogóra ma 620 tys. mieszkańców; 72% określa się jako prawosławni, z tego 70% to wierni Serbskiej Cerkwi Prawosławnej, a ok. 30% – Autokefalicznej Cerkwi Czarnogórskiej. Powstała ona w 1993 roku, ale nikt w świecie prawosławnym jej nieuznaje.

Obecny rząd oskarża znajdujących się od roku w opozycji socjalistów, że to oni organizowali obecne manifestacje.

Tekst ukazał się w segmencie Postępy w Świecie w numerze 37-38 „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.

Prenumerata NCZ! z prezentem

11 KOMENTARZE

  • Sugerujesz, że ateista jest mądry? Nie spotkałem takiego. Ateiści są zazwyczaj np. bardzo zabobonni, wierzą w jakieś new-age’e itp.
   Przyczyny szukałbym gdzie indziej.

  • Bezreligijność może nie ogłupia, bo do tego by stać się bezreligijnym wystarczy to że się jest już głupim. Ale na pewno wykoleja. A na to są bardzo mocne dowody w historii.

  • Dowodem znani religijni przywódcy: Adolf Hitler, Józef Stalin, Mao Zedong, Pol Pot, Ernesto Guevara i wielu innych duchownych.

 1. Zapraszamy do Kościoła Katolickiego. Tam jeszcze jest jedność. Oczywiście można zostać Unitą, by zachować lokalną tradycję liturgiczną.

  • Odłam, który ‚wiernych’ można liczyć na kilka tysięcy kierują ludzie, którzy zostali wykluczeni z Cerkwi i nie mogą się pogodzić czy choćby ponieść jakąś pokutę. W historii Kościoła było wiele takich momentów np. Ariusz – arianizm. Niestety herezja etnofiletyzm dzisiaj staje się coraz popularniejszy i miesza pojmowanie wiary w Boga a służbie państwa.

  • Z KK wywodzi się cała masa odłamów, przykład z brzegu na naszym podwórku Polski Kościół Starokatolicki (co ciekawe jeden z biskupów tego kościoła przeszedł później na prawosławie). Cały protestantyzm itp. do gałąź z KK.

 2. Od razu sprostowanie: Serbska Cerkwie Prawosławna nie jest żadnym odłamem. A tzw. Autokefaliczna Cerkiew Czarnogórska to twór polityczny. Nie ma nic gorszego jak wywołanie sporów na tle narodowościowym i mieszania do tego Boga.

 3. Słowo odłam w odniesieniu do Cerkwi Serbskiej jest być może niewłaściwe. Sugeruje odrębność znacznie większą niż ta jaka rzeczywiście istnieje między poszczególnymi kanonicznymi gałęziami wiary prawosławnej. Zaś Autokefaliczna Cerkiew Czarnogórska to jak najbardziej twór polityczny i na tym etapie rozwoju historycznego Czarnogóry nie jest niczym innym tylko odłamem. Jak to się dalej rozwinie nie wiadomo.

 4. Czarnogórski odłam Cerkwi może w przyszłości rozwinąć się w nową gałąź Cerkwi Prawosławnej, albo zaniknąć. Ja obstawiałbym to pierwsze. Jak mi wyjaśnił znajomy Czarnogórzec, wyodrębnienie się Czarnogórców od reszty Serbów to skutek tego że Turkom po zajęciu Serbii nie chciało się zajmować na stałe tego biednego, a trudnego do utrzymania regionu i zachował on niepodległość, najpierw jako Księstwo, a potem Królestwo Czarnogóry.

  • W ostatnich latach jak się wydaje Czarnogóra zerwała już na stałe z Serbią. A jest tradycją, że za państwową niepodległością w prawosławnych krajach idzie też autokefalia miejscowej cerkwi.

Comments are closed.