Koniec taniego latania! Drastyczne podwyżki cen biletów lotniczych

Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT.
Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT. (zdj. PAP)
Jeśli nikt nie powstrzyma rządu, to w najbliższym czasie będziemy świadkami końca ery taniego latania. Gotowy jest już projekt podwyżek stawek za obsługę lotów.

Urząd Lotnictwa Cywilnego zapowiada, że do 1 października projekt „Planu skuteczności działania służb żeglugi powietrznej na lata 2020–2024” trafić ma do Komisji Europejskiej. Cała branża jest w ogromnej panice, bowiem zostało niewiele czasu, by powstrzymać plany rządzących.

Wzrosnąć mają opłaty za obsługę samolotów podczas startu i lądowania oraz te pobierane za każdy lot samolotu w przestrzeni powietrznej kontrolowanej przez służby kontroli lotu.

„Od 1 stycznia 2022 r. opłata trasowa, pobierana od każdego samolotu w przestrzeni powietrznej kontrolowanej przez służby kontroli lotu, wzrośnie z obecnej kwoty 195,70 zł do 245,81 zł. To podwyżka o ponad jedną czwartą” – podaje portal money.pl.

„Opłata terminalowa jest różna dla różnych lotnisk, i tak np. dla Lotniska Chopina wzrosnąć ma z 343,08 zł do 524,58 zł. To wzrost o 53 proc. Jeszcze gorzej wypadną regionalne porty lotnicze, dla których stawka wzrośnie 791,12 zł do 1347,76 zł, czyli o 556,64 zł” – czytamy.

Porty lotnicze, biura podróży jak TUI, Itaka, Raibow Tours, linie lotnicze, jak choćby WizzAir, Enter Air, SprintAir, firmy kurierskie jak DHL Express, czy wreszcie organizacje turystyczne i samorządowe złożyły petycję do ministra Andrzeja Adamczyka i premiera Mateusza Morawieckiego, by wstrzymali się z podnoszeniem opłat.

Taki ruch będzie oznaczał nie tylko o wiele droższe bilety na samolot – czyli uderzy w klientów, ale dla wielu firm będzie oznaczał zamknięcie możliwości prowadzenia działalności w Polsce.

– Zapowiadane przez PAŻP tak drastyczne podwyżki to cios dla całej branży, która próbuje stanąć na nogi podczas pandemii. Ten dewastujący pomysł zakłada wzrost opłat dla portów regionalnych aż o 70 proc. –
mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Nie trudno się domyślić, że skoro firmy zapłacą więcej, to i klienci będą musieli głębiej sięgać do portfeli.

Wiceminister Marcin Horała twierdzi, że kształt projektu nie jest jeszcze ostateczny i jest w nim miejsce na negocjacje.

Źródło: money.pl

Prenumerata NCZ! z prezentem

19 KOMENTARZE

 1. Skoro bydło nie reagune na zamordyzm covidowy to spokojnie można rżnąć go na kasę – też nie zareaguje. Trzeba tylko w telewizorze puszczać odpowiednie treści co by pasowały do tego szamba we łbie oglądacza.

  • Wiecie co – ja nawet jestem za resetem kapitalizmu.
   Jak to szło? Zacznij od siebie?
   No to niechże najbogatsi wyskakują z hajsu i rozsypują. :-)
   Począwszy od architektów z blackrock, oraz tych chętnych co mówią że nie mając nic będzie się szczęśliwym – no to wyskakuj gościu z hajsu, przygarniemy, daj przykład, od Apple facebooka też, będzie trochę tego.
   Pan premier tak po 2 złote na głowę Polaka też by móg sypnąć, starczyłoby chyba. :-)

 2. Skoro juz wszystko drozeje do niespotykanych dotad wymiarow, to ta wiadomosc wcale mnie nie dziwi. Wystepuje jednak obawa, ze samoloty beda latac albo puste, albo wogole.

  • No… a ja właśnie doznałem rozkminy, czy jest jeszcze coś, cokolwiek, co się w tym kraju nie pier*li na łeb na szyję…

 3. Spodziewałem się takich ruchów po tym jak Bill G. kupił przed pandemią jedną z największych linii lotniczych na świecie opartych o małe, biznesowe odrzutowce. Latanie dla ludu pracy będzie niedostępne a bogaci zostaną bez alternatywy, jak ich przyciśnie to wysupłają kasę na wynajęcie jeta.

 4. Rozumiem, ze gdy wladze przejmie Konfederacja, ceny biletow lotniczych natychmiast spadna, chocby piloci zamiast skrzydel samolotow uzywali drzwi stodoly i wozili nas na wlasnych grzbietach.
  Jedzcie do waszego ukochanego Ruslandu i zobaczcie jak tam lataja. Poza Putinem oczywiscie.

  • czytaj ze zrozumieniem co spowoduje wyzsze ceny biletów lotniczych. To opłaty administracyjne wprowadzane przez obecnie rządzacych. O ile wiem Konfa akurat ma w programie obnizanie podatków i opłat.

  • Chyba nie masz na mysli o wiele wiekszych przestrzeni, gdzie latanie wydaje sie koniecznoscia?
   A twoje pojecie o Konfederacji swiadczy, ze nie wygramoliles sie jeszcze ze swojej stodoly.

 5. Tak jest, bydło na furmaki ognojone i pokornie w drewniakach pańszczyznę odrabiać na dworze Pańskim, a nie aeroplanó się zachciało dziadom jednym. W gąsior Pan Radziwił zamknie na pół doby przed niedzielą jak tak chcą frować!!!

 6. To jest oczywista realizacja założeń wielkiego resetu klausa schwaba zwana w Polin wielkim wałem- będziesz siedział w lepiance z mchu i paproci ćpał sztuczne narkotyki i będziesz szczęśliwy.A przy pomocy sieci 5G za pośrednictwem czipa w głowie wywołają u ciebie raz na dobę orgazm w ramach nowej normalności.

 7. PODWYŻKI OPŁAT – MNIEJ KLIENTÓW – BANKRUCTWO – „KTOŚ” WYKUPUJE ZA SYMBOLICZNĄ ZŁOTÓWKĘ – OBNIZENIE OPŁAT(czego sie dla swojaków nie zrobi) – RAPTEM ZACZYNAJA SIĘ ZYSKI ALE DLA PRYWATNEJ KIESZENI A NIE DLA PAŃSTWA. Na tym ma polegać nowy ład??!!!

 8. Taki był plan od początku. Globaliści życzą sobie mniej latania (oczywiście przez hołotę) i mniej CO2. To będzie zrealizowane. „Pandemia” to był pierwszy krok. Teraz będą następne. Ciekawe w tym kontekście wydaje się być planowanie CPK. Oby nie było jak z elektrownią w Ostrołęce.

 9. W nowym światowym ładzie loty będą tylko dla najwyższej kasty NWO nie skażonej genetycznie jak reszta kowidiańskich profanów GMO obłóczonych w kagańce przytroczone powrozem do koryta z syntetyczną paszą białkową imitującą mięso.

 10. I bardzo dobrze, jak już baranom zostaną dziurawe spodnie i do gara nie będzie co włożyć, to się może obudzą! Ale wtedy już nie będą ludźmi 😕

Comments are closed.