Flaga LGBT. / foto: Pixabay
REKLAMA
W niedzielę 64,1 proc. Szwajcarów opowiedziało się w referendum za umożliwieniem zawierania małżeństw cywilnych parom tej samej płci. „Homoseksualne małżeństwa” będą miały prawo adoptowania dzieci, a cudzoziemscy małżonkowie Szwajcarów łatwiejszą drogę do uzyskania obywatelstwa.

W Szwajcarii pary jednopłciowe od 2007 roku mogły zawierać związki cywilne.

Propozycja umożliwienia parom homoseksualnym zawierania tzw. związków małżeńskich łączących się z tymi samymi prawami i obowiązkami jak w wypadku par heteroseksualnych uzyskała większość głosów we wszystkich szwajcarskich kantonach.

REKLAMA

Jesteśmy bardzo szczęśliwi – przekazała agencji Reutera Antonia Hauswirth z narodowego komitetu kampanii „Małżeństwo dla wszystkich”.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Rozczarowania nie kryła Monika Ruegger, posłanka z prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej i członek komitetu „Nie dla małżeństw dla wszystkich”, która opisała wyniki referendum jako „czarny dzień dla dobra dzieci”.

Głosowałam przeciwko, ponieważ dzieci powinny mieć tatę i mamę – powiedziała agencji AP jedna z kobiet biorących udział w referendum w Genewie.

Myślę, że dla dzieci ważne jest, by były kochane i szanowane, a są dzieci wychowywane przez pary heteroseksualne, które nie są ani kochane, ani szanowane – cytuje Associated Press głos innego wyborcy, który zdecydował się poprzeć propozycję.

Większość Szwajcarów (64,8 proc.) odrzuciła drugi poddany w niedzielę pod referendum projekt zmiany prawa zakładający zwiększenie opodatkowania zysków z kapitału.

Źródło: PAP

REKLAMA