Koniec Merkel i koniec władzy chadeków? Socjaliści remisują z CDU, Zieloni z dobrym wynikiem

Angela Merkel. Foto: PAP/DPA
Angela Merkel. Foto: PAP/DPA
Angela Merkel oddaje władzę w CDU i możliwe, że zbiegnie się to z utratą władzy przez chrześcijańskich demokratów w Niemczech. Z sondażu exit polls wynika bowiem, że zarówno chadecy, jak i demokratyczni socjaliści z SPD uzyskali po 25 proc. Wysoki wynik mają też Zieloni.

Chadecy z CDU/CSU i socjaldemokraci z SPD uzyskują po 25 proc. głosów w niedzielnych wyborach do niemieckiego Bundestagu – wynika z sondażu exit polls.

Na trzecim miejscu uplasowali się Zieloni z 15 proc. głosów. Liberalna FDP i prawicowa AfD uzyskały po 11 proc. poparcia. Lewica ma 5 proc. głosów.

W trakcie długich rządów chrześcijańskich demokratów pod berłem Merkelowej, CDU bywała w koalicji z SPD. Teraz jednak, z tym słabym wynikiem, istnieje ryzyko, że RFN-em rządzić będzie radykalnie lewicowy konglomerat.

Dla chadeckiej Unii jest to najgorszy wynik w jej historii. Sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak skomentował, że porażki wyborcze są gorzkie, ale wynik obu rywalizujących ugrupowań jest zbliżony.

– To będzie długa noc – powiedział Ziemiak.

Przypomnijmy, że exit polls nie oznaczają, że wyniki takie pozostaną. To jedynie wstępne prognozy.

Źródło: PAP, NCzas

Prenumerata NCZ! z prezentem

5 KOMENTARZE

 1. Nie pamiętam który ale jeden z papierzy zabronił używania zwrotu „chrześcijańska demokracja” ze względu na sprzeczność, więc katolicy na pewno nie są chadekami. Na pewno też nie są demokratami, bo demokracja stawia się nad bogiem. Z drugiej strony skoro ci czerwoni bandyci w Prusach to chadecy to jakich zbrodni dopuszczą się czerwoni z zielonymi? Jaki kolor wychodzi po zmieszaniu czerwonego i zielonego? Brunatny?

 2. „Przypomnijmy, że exit polls nie oznaczają, że wyniki takie pozostaną”
  Wiemy, wiemy, jak to w przodujących demokracjach, ważni są co co liczą głosy, glosujący udzielają tylko entuzjastycznego poparcia słusznej linii władzy.
  Nie ma najmniejszego znaczenia kto na kogo głosuje, ważne by władza miała swych przedstawicieli.

 3. Niby współcześni „chadecy” to lewizna ale Niemcy dopiero teraz przekonają się co to znaczy socjalizm. Rozpocznie się wielki rabunek na raty tych co mają trochę więcej niż inni. A po socjalizmie często następuje narodowy socjalizm kiedy pieniądze skończą się na dobre.. Dobrze, że Niemcy stracili jaja, bo nasza groteskowa armia poległaby dużo szybciej niż w 1939 r.

 4. „Z sondażu exit polls wynika…”
  Z masla maslanego wynika maslo.
  Z sondazyngow wynikaja pollingi. Pitolingi Sommerow w pelnej krasie.

Comments are closed.