Antyrasiści dali o sobie znać. Zbezcześcili pomnik generała Gallieniego [VIDEO]

Zdewastowany pomnik Gallieniego w Paryżu screen YT
Pomnik Josepha Gallieniego znajduje się na Place Vauban w Paryżu. Został kolejny raz zdewastowany w niedzielę 26 września, o czym poinformowało na Twitterze merostwo 7. dzielnicy. Merostwo złożyło skargę na policji.

Pomnik pokryto czerwoną farbą, która ma zapewne symbolizować krew. Stojący na cokole Gallieni to były minister wojny, francuski administrator wojskowy i kolonialny w Indochinach i Afryce, gubernator Madagaskaru, wojskowy gubernator Paryża.

To jednak także bohater zwycięskiej bitwy nad Marną w czasie I wojny światowej. Pośmiertnie był awansowany na marszałka Francji.

Na fali importowanego zza Atlantyku ruchu Black Lives Matter i „postępowej” weryfikacji historii, Joseph Gallieni stał się jednak głównie „kolonializatorem” i „rasistą”. Jego pomnik zdewastowano już w czerwcu 2020 r.

Podobne ataki spotykają pomnik Colberta pod Pałacem Burbonów (Senat). Jeden z dewastatorów otrzymał karę 500 euro, co raczej od podobnego wandalizmu nie odstrasza.

Źródło: Le Figaro

9 KOMENTARZE

 1. Widziałem w Londynie pomnik wystawiony żołnierzom wojen burskich — mimo, że to były raczej „brudne” wojny, wywołane w celu zagrabienia ziemi Burom. Wszakże słusznie uznano, że „walczyli o potęgę Brytanii i w jej interesie”, więc należy im się uhonorowanie.
  O ile wiem, nikt w Brytanii pomników ich bohaterów nie dewastuje ani nie bezcześci. W końcu to Anglik powiedział: „right or wrong — my country!”.

  • „O ile wiem, nikt w Brytanii pomników ich bohaterów nie dewastuje ani nie bezcześci”.
   TERAZ może już nie. Ale, o ile mnie pamięć nie myli, takie ekscesy były…

  • Burowie to potomkowie białych osadników z Europy. BLM nie niszczy pomników białych, którzy walczyli z białymi. Biali mogą się wzajemnie wymordować, wyabordować, wy”LGBT-ać”. Czarnym nic do tego!

   • Nie chodzi mi o BLM — tylko że NIKT w Brytanii (chyba?) nie bezcześci pamięci o ich bohaterach. A spójrzmy, jak co poniektórzy w Polsce szargają pamięć np. Żołnierzy Wyklętych… no choćby taki Zychowicz z jego pamfletem „Skazy na pancerzach”. Słusznie wypunktował tę szmatławą publikację Tomasz Gabiś w recenzji „W OBRONIE ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH PRZED PIOTREM ZYCHOWICZEM” (łatwo się dogooglować do niej).

  • Czerwiec 2020.
   1.”Black Lives Matter protesters in Bristol, UK, pulled down a statue of 17th-century slave trader Edward Colston and rolled it through the streets before dumping it, unceremoniously, into the River Avon.”
   2.Podpis pod zdjęciem pomnika Churchilla z napisem farbą iż był rasistą: „A statue of Winston Churchill in London’s Parliament Square is seen defaced with the words „was a racist” written after his name, following a Black Lives Matter demonstration on June 7, 2020″

   • Założyciel harcerstwa może być? Bez dewastacji „spontanicznej”, zamiary rady miasta, nie wiem czy wykonane:
    „…a local council in Dorset, … announced it would remove a statue of Scouts founder Robert Baden-Powell following police advice it was on a „target list for attack.” Critics of Baden-Powell say he held homophobic and racist views.”

    • Wątpliwe by „dzielny” ruch BLM z pomagierami, zauważył, jaka nacja dominowała w handlu niewolnikami oraz kim była mamusia Churchilla zresztą z USA. To znaczy jacyś „radykałowie” „proislamscy” z okolic BLM może i to zauważą, ale nie będą oni nadawać tonu ani BLM ani „dyskursowi politycznemu”…

 2. Nie powiem, lubię na NCZ zaglądać, narracja wszak inna niż gdzie indziej.
  Niepokoi mnie jednak nieco ów język nowomowy, używany często m.in. w tytułach: „antyrasiści”, chyba byli jacyś „aktywiści” w kontekście antify, „geje” :)))), „hejt”.
  Np. „gej” i niszczy polszczyznę i jest gwałtem na naszych pojęciach i postrzeganiu świata –

  • to nie jest odpowiednik przejętego z angielskiego słowa: „komputer” zamiast proponowanej niepraktycznej dość: „elekronicznej maszyny obliczeniowej”, to przemoc symboliczna na nas.

Comments are closed.