Policja zaciera ręce. Drastyczna podwyżka mandatów na horyzoncie

Policyjna kontrola, wysokie mandaty.
Policyjna kontrola. (Fot. PAP)
Czarny tydzień w sklep-niezalezna.pl
Czarny tydzień w sklep-niezalezna.pl
Prawo i Sprawiedliwość przymierza się do wprowadzenia drastycznej podwyżki mandatów za wykroczenia drogowe. Pod płaszczykiem poprawy bezpieczeństwa na drogach zacznie się dojenie kierowców. Zmiany miałyby obowiązywać już od grudnia br. Policja już zaciera ręce, bo potencjalnie szykują się znacznie wyższe przychody z mandatów.

Rządowy projekt ustawy trafił już do Sejmu (druk nr 1508). Jeśli proces legislacyjny przebiegnie bez zakłóceń, a ustawa w miarę szybko trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, to nowe przepisy mogłyby zacząć obowiązywać już od 1 grudnia 2021 roku.

Podwyżka mandatów. Co się może zmienić?

Co dokładnie zmieni się w polskim prawie, jeśli ustawa przejdzie przez parlament i podpisze ją prezydent?

Maksymalna wysokość grzywny za wykroczenia drogowe, którą będzie mógł nałożyć sąd, wzrośnie do 30 tys. zł. Sąd też nie będzie mógł obniżać kar. Aktualnie jest tak, że jeśli kierowca wykaże skruchę i przedstawi trudną sytuację życiową (osobistą, materialną itp.), to sąd może dać niższy mandat niż wskazano w taryfikatorze. W opinii wielu przepis ten jest wprowadzany, by zniechęcić kierowców do odmowy przyjęcia mandatu i procesowania się.

Maksymalna wysokość mandatu, który na ulicy będzie mógł wystawić policjant, wzrośnie do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń (czyli popełnienia dwóch i więcej wykroczeń za jednym razem) – 6 tys. zł.

Dla właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej samochód lub motocykl w momencie popełnienia wykroczenia, przewidziano mandat w wysokości 8 tysięcy złotych.

Oto nowy taryfikator kar? Przykłady

Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 30 km/h przewidziano mandat od 1500 zł do 5000 zł. Niezależnie czy mowa o obszarze zabudowanym czy niezabudowanym.

1000 zł otrzyma kierowca za wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach. Mandat w takiej samej wysokości czeka tych, którzy będą poruszać się autem bez ważnych badań technicznych.

1500 zł to najniższy mandat za spowodowanie kolizji – nawet tej najmniejszej, typu otarcie czy lekkie wgniecenie zderzaka.

Minimum 1500 zł dostanie kierowca za nieprawidłowe zachowanie względem pieszego (np. wymuszenie pierwszeństwa, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, jazda po chodniku).

Za niestosowanie się do opuszczanych szlabanów, zapór kolejowych itd., czyli wjeżdżanie na tory, gdy już rozpoczęło się opuszczanie szlabanów, przewidziano 2000 zł. Kara za to przewinienie ma dotyczyć nie tylko kierowców, ale też rowerzystów, pieszych i innych uczestników ruchu (np. poruszanie się hulajnogą).

Podwójna kara

Pojawi się nowe pojęcie pt. podwójna kara. Oznacza to, że jeśli ktoś popełni wykroczenie drogowe, a na przestrzeni dwóch ostatnich lat był już karany za to samo wykroczenie, wówczas należy się podwójny mandat.

Przykładowo: jeśli kierowca przekroczył dozwoloną prędkość o 30 km/h w lutym 2022 roku i dostał 1500 zł mandatu (najniższy wymiar), a w listopadzie 2023 roku ponownie przekroczył prędkość o ponad 30 km/h, wówczas dostanie już minimum 3000 zł mandatu.

Punkty karne

Będą także zmiany w punktach karnych. Po pierwsze, ich zerowanie nastąpi dopiero po upływie dwóch lat od zapłaty mandatu (lub grzywny). Dotychczas zerują się po roku. A jeśli ktoś mandatu nie zapłaci, to punkty się nie wyzerują.

Za najcięższe wykroczenia policja będzie mogła dać kierowcy do 15 punktów karnych. Dotychczas było to 10 pkt. Limit 24 pkt, po których traci się prawo jazdy, pozostanie.

W kwestii druku 1508, czyli drastycznych podwyżek mandatów za wykroczenia drogowe, wszystko w „rękach” posłów, senatorów, a na końcu prezydenta.

29 KOMENTARZE

 1. Ja myślę, że to my, naród powinniśmy tym sqr…synom odebrać mandat do rządzenia, który im nieopatrznie daliśmy.
  Jak ci pieszy wlezie przed maskę to półtora kafla nie twoje.

   • To nie walka z piratami drogowymi tylko z kierowcami. Zrozumiesz to jak sam zabulisz. Piratów będzie stać na te mandaty. A po tyłku dostanie zwykły szary Kowalski.

 2. łupienie obywateli ciąg dalszy …. i to za psie 500+ Wstyd w tych czasach należeć do tej zorganizowanej grupy przestępczej

 3. Może najpierw zrobić przegląd oznakowania. Dlaczego kilometr za miastem w polu mam jechać 50 na godzinę tylko dlatego że ktoś uważa że to jest teren zabudowany? Maksymalne prędkości też się nie zmieniły od czasu jak jeździliśmy maluchami i Polonezami po dziurawych wąskich drogach. 120km/h maksymalnie na dwujezdniowej drodze ekspresowej, nie różniącej się niczym od autostrady to jest chore!

  • Policja – owszem nic, ale policjanci albo jak kto woli funkcjonariusze – tak. Wzrost łapownictwa będzie ogromny. Tytuł artykułu jak najbardziej zasadny.

   • Nie wiem czy to tak do końca będzie źle, że rozwinie się korupcja i będą łapówki. Milicjanci to czasami dobrzy ludzie, poszli do milicji dla chleba i wczesnej emerytury. Oni to państwo mają w dupie tak samo jak My. Dostanie łapówkę i każe jechać. Dzisiaj też tak jest…
    Owszem ! Są formaliści w milicji ale na szczęście jest ich mniej.

 4. a co robią w sejmie posłanki i posłowie, nadal udają że nie wiedzą o tym,ich to nie dotyczy bo są bezkarni,mają immunitety?Połowa biednych Polaków i emerytów dorabiających czy dojeżdzających do lekarzy i sklepów musi mieć auto bo PiS a wcześniej PO/PSL totalnie zlikwidowały miejscowe PKS i PKP. Teraz ich zagłodzi rzekomo katolicka partia i prezydent biorący komunie na kolanach? Policja dostała już kolejny raz 500zł a emeryci waloryzacji tylko 50zł!!!! ZŁODZIEJE!

 5. A dlaczego nie będą kasować punktów co 10 lat? A może dożywotnia ilość punktów? Znowu na samochody będzie stać tylko najbogatszych. Bo biednych puszczą z torbami tymi mandatami. No i pozabierają ludziom prawa jazdy bo punkty się skończą. Oni znowu zaatakują własny elektorat. Wszystkich tych co pokupowali auta za 500+. Bardziej szubrawego rządu nie mieliśmy do tej pory.

 6. Być może dali tak drastyczne podwyżki, aby ktoś zgłosił „poprawkę” nieco to obniżającą, abyśmy potem „odetchnęli z ulgą, że nie aż tyle” — i „łyknęli” to złodziejstwo.

  Wnoszę o uwalenie tego projektu w całości. Życie w Polsce stało się już dostatecznie przykre i kosztowne.

  Może jeszcze wprowadzą wysokie mandaty „za chodzenie w niewłaściwym obuwiu”?

 7. To musi być „dodatek” do kowidowej operacji „Nowy Ład”. Po prostu oprócz przykrości już zafundowanych nam pod pretekstem rzekomej „zarazy” chcą nam dokopać jeszcze z innej strony, abyśmy „chodzili jak szwajcarskie zegarki”.

 8. Zwiększy sie ilość osób ktora nie bedzie płacić bo przykładowo dostane mandat 5 tys płatny w ciagu 7 dni – z czego to zapłace. 500 zł zapłace ale 5000 ???? Nie z tymi zarobkami. Najpierw do tych mandatów niech dostosują zarobki. I druga rzecz zwiekszy sie ilosc osób jezdzacych z zabranym prawem jazdy bo jak musze jechac to i tak bede jezdzil. Sztuczne podnoszenie kwot za mandat nic nie da. Pytanie jaka bedzie sciagalnosc tych mandatów.

 9. „policja zaciera ręce”… Weźcie się ogarnijcie i nie róbcie Onetu… Co niby policjant ma z tych mandatów? Procent??? Przecież ta kasa idzie do budżetu. Stosujecie goebbelsowskie triki rodem z gazety wybiórczej żeby szczuć ludzi nawzajem.

Comments are closed.