Konfederacja chce muru na granicy z Białorusią. „To jedyna opcja” [VIDEO]

Mur graniczny - zdjęcie ilustracyjne oraz poseł Konfederacji Artur Dziambor. / foto: domena publiczna/screen Facebook: Konfederacja (kolaż)
REKLAMA
Trwa szturm imigrantów na polską granicę, bez zabezpieczenia w postaci muru nie jesteśmy jako państwo w staniej jej zabezpieczyć – mówili w czwartek posłowie Konfederacji. Oświadczyli, że skłaniają się ku poparciu wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego.

Poseł Artur Dziambor powiedział na konferencji w Sejmie, że na granicy polsko-białoruskiej mamy do czynienia ze zorganizowaną akcją przerzucania imigrantów przez władze białoruskie.

Ocenił, że polski rząd stracił 30 dni stanu wyjątkowego, które miał na uszczelnienie granicy. – Niestety (rząd) stracił bardzo dużo czasu, ponieważ powinien zająć się budowaniem muru, to jedyna opcja, która mogłaby zmienić bardzo dużo w sytuacji na naszej granicy z Białorusią – stwierdził Dziambor.

REKLAMA

Zastrzegł, że nie ma na myśli muru z cegieł. – Ale jednak nie mam na myśli tego śmiesznego płotu żyletkowego, który był forsowany w bardzo łatwy sposób – dodał Dziambor.

Poseł Konfederacji Robert Winnicki ocenił z kolei, że trwa „szturm” imigrantów na polskie granice. – Eksperci mówią, że po białoruskiej stronie może się dzisiaj znajdować ok. 11 tys. osób, które są gotowe do tego, żeby białoruskie służby zaczęły je przerzucać (na granicę) – powiedział Winnicki.

Bez zabezpieczenia w postaci muru, ogrodzenia z prawdziwego zdarzenia (…) nie jesteśmy w stanie jako państwo tej granicy zabezpieczyć. Wzywamy rząd do tego, żeby wydobył się ze swojej nieudolności, nieporadności – powiedział Winnicki.

Wszyscy powinni dzisiaj powiedzieć się za tym, żeby mur na granicy z Białorusią powstał – dodał poseł Konfederacji.

Dziennikarze pytali też posłów Konfederacji, czy w czwartek zagłosują za wnioskiem prezydenta o przedłużenie stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią.

Przedłużyć stan wyjątkowy warto chociażby po to, żeby posłowie Lewicy czy KO nie odstawiali Benny Hilla i rożnych cyrków tam (na granicy). Natomiast mamy ogromną obawę, że te kolejne 60 dni, które rząd dostanie w prezencie zostaną zmarnowane – powiedział Winncki.

Dopytywany, czy Konfederacja w głosowaniu będzie za czy przeciw przedłużeniu stanu wyjątkowego, odparł: „zobaczmy jeszcze jak będzie przebiegała debata (…) natomiast skłaniamy się ku poparciu przedłużenia tego stanu wyjątkowego”.

Rada Ministrów zwróciła się prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią o 60 dni. Prezydent w środę podpisał i przesłał ten wniosek do Sejmu; posłowie będą nad nim debatować w czwartek wieczorem; po debacie zaplanowano głosowanie.

Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje od 2 września i został wprowadzony na 30 dni. Objęte są nim 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim).

Źródło: PAP

REKLAMA