Flaga Francji.
Flaga Francji - zdj. ilustracyjne. (Fot. Unsplash)
Rada regionalna Hauts-de-France ma zapłacić 90 000 euro grzywny za nieprzestrzeganie parytetów płci. Region nie jest jedynym, który nie przestrzega zasady równowagi płci.

Według raportu Ministerstwa Transformacji i Służby Cywilnej, Rada Regionalna Hauts-de-France nie respektowała w 2019 r. zasad parytetu. Tylko jedno stanowisko kierownicze na pięć istniejących obejmowała niewiasta. Tymczasem próg 40% wymagany jest przez ustawę Sauvadet z 2012 roku.

Ustawa wymaga takiego parytetu w społecznościach lokalnych liczących ponad 80 000 mieszkańców. Do neidawna było to jednak prawo martwe. Teraz rada regionalna została skazana na grzywnę w wysokości 90 000 euro.

Na tym nie koniec, bo 180 000 euro ma zapłacić rada stołecznego regionu Ile-de-France, chociaż akurat na jego czele stoi kobieta (Waleria Pecresse). Po 90 tys. zapłacą także rady Bretanii i Owernii.

Michalkiewicz. The Movie

Raport Ministerstwa Transformacji i Służb Cywilnych stwierdza jednak, że parytet jest coraz lepiej przestrzegany. Nic dziwnego, skoro opór wobec „postępu” okazuje się tak kosztowny…

Źródło: La Voix du Nord