Łukaszenka oskarża Polaków o kłamstwo. „Wszystko, co mówi ten wasz polski rząd to szaleństwo”

Aleksander Łukaszenka. Foto: PAP
Aleksander Łukaszenko. Foto: PAP
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Rozmowy o wejściu Białorusi w skład Rosji to absolutna głupota; nieprawdą są też informacje polskiego rządu na temat migrantów – powiedział Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie dla CNN, którego fragmenty opublikowano w czwartek na Białorusi.

Łukaszenka ocenił też, że „nie ma za co przepraszać Białorusinów”.

Fragmenty wywiadu dla amerykańskiej telewizji opublikował kanał Puł Pierwogo w Telegramie, uważany za zbliżony do służby prasowej Łukaszenki.

– Co się tyczy wejścia Białorusi w skład USA, Wielkiej Brytanii czy Rosji, to jest to absolutna głupota. My z (prezydentem Władimirem) Putinem, władze Białorusi i Rosji są wystarczająco mądre, by w ramach dwóch niezależnych suwerennych państw utworzyć unię, która będzie jeszcze silniejsza niż unitarny twór – oświadczył Łukaszenka.

Jak dodał białoruski lider, „takiego tematu (połączenia Rosji i Białorusi – przyp. red.) w ogóle nie ma” i jest to „wymysł kolektywnego Zachodu”.

– Jesteśmy od dawna forpocztą państwa związkowego Białorusi i Rosji. (…) W przypadku konfliktu będzie nas wspierać cała zachodnia część rosyjskiej armii. Ja nie straszę, po prostu przypominam to, o czym stale mówimy – dodał Łukaszenka.

W innym fragmencie opublikowanym przez Puł Pierwogo Łukaszenka zaprzeczył podanym przez polski rząd informacjom o podawaniu migrantom na granicy narkotyków. Dane te pochodzą od strony litewskiej.

– To szaleństwo. Wszystko, co mówi ten wasz polski rząd to szaleństwo. Mówi pan, że dajemy ludziom narkotyki – proszę o fakty na stół! Jeśli przedstawi pan fakty, poniosę odpowiedzialność – mówił Łukaszenka. Jego zdaniem Białoruś jest, w odróżnieniu od Polski, gotowa do zbadania, co dzieje się na granicy. – My nie wprowadziliśmy stanu wyjątkowego jak Polacy, jesteśmy gotowi. Puszczamy tam dziennikarzy – mówił.

Z kolei dziennikarka CNN Christiane Amanpour opublikowała fragment, w którym dziennikarz pyta Łukaszenkę, czy nie chciałby skorzystać z okazji i przeprosić swoich rodaków za łamanie ich praw.

– Nie, nie chciałbym skorzystać. Jeśli kiedykolwiek będę miał taką potrzebę, to zrobię to w białoruskich mediach. Są one wystarczająco dobre. Jaki ma sens robienie tego w CNN. I, w sumie, nie mam za co przepraszać – powiedział Łukaszenka.

Dziennikarz Matthew Chance powołał się na dane Human Rights Watch, Amnesty International, świadectwa Białorusinów, którzy doświadczyli przemocy i tortur w białoruskich aresztach.

Łukaszenka odpowiedział na to, że na Białorusi nie ma „ani jednego takiego więzienia jak Guantanamo czy baz stworzonych przez USA i Wielką Brytanię w Europie”. HRW i AI nazwał z kolei „efemerycznymi organizacjami praw człowieka”.

– To wszystko wymysły i fake. Gwarantuję to – powiedział Łukaszenka, gdy dziennikarz zapytał o przemoc, w tym seksualną, wobec aresztowanych.

Źródło: PAP

19 KOMENTARZE

 1. Mam poważne pytanie formalno-prawne, podkreślam, nie EMOCJONALNE. Kto jest bardziej uzależniony traktatowo i praktycznie Białoruś od Rosji czy tenkraj od ….

 2. Wiadomo u kogo szuka poparcia Łukaszenka robiąc wywiad dla CNN, stacji znanej z największych bzdur typu „pokojowi protestujący w USA” lub „przyjaźni talibowie”. :)

 3. ,,„Wszystko, co mówi ten wasz polski rząd to szaleństwo” zgadzamy się w 100%. Większośc Polaków uważa ,,polski,, rząd za oszustów, ściemniaczy i złodziei. Dowody widać nawet za granicą mimo, że mały zakompleksiony twórca tego chaosu za granicą nie bywa bo nie zna języków i się wstydzi.

 4. Białoruś i Rosja naszym sąsiadem,i lepiej żyć z nimi w zgodzie na zdrowych zasadach wzajemności, co nie znaczy pozwalać sobie pluć do kaszy. Wtrącanie się w ich sprawy to szukanie wroga Panie Morawiecki odczep się Pan od Moskwy, niech Rusy załatwiają swoje sprawy po swojemu. Nam NIC do tego! Zajmij się Pan POLSKĄ! To z kolei TYLKO nasz problem.Kiedy amantadyna będzie dostępna.

 5. Co do Amnesty International to przywódca białoruski Łukaszenka się nie pomylił zbyt wiele. Około roku 2015 AI bardzo silnie parło na społeczeństwo szukając tu w PL punktów zaczepienia w postaci dbania o kobiety, rzekomo narażone na ogromną przemoc domową oraz brak higienicznej aborcji ! To naprawdę efemerydy. Ma rację.

 6. Jeszcze trochę, i to my będziemy się przedzierać przez zieloną granicę na Białoruś. Wystarczy popatrzeć na Australię, USA czy Izrael.

  I to jest pewne!

 7. Faktem jest, że nie ma rzetelnych informacji z niezależnych źródeł i nie będzie skoro stan wyjątkowy przedłużony. Informacje rządowe można o kant tyłka rozbić.

 8. „Polski” rząd i opozycja to szaleństwo, oszustwo, służalczość USraelowi, UE i tym którzy za nimi stoją i którzy chcą mieszać na wschodzie między innymi na Białorusi
  To na granicy w sejmie to gra zajmowanie uwagi
  Po zdjęciach z imprezy urodzinowej Roberta Mazurka z aktorami politykami Pis, Ko, Psl …

 9. Panu Łukaszence wali się grunt pod nogami i jak tonący chwyta się brzytwy, niestety Białoruś może całkiem niedługo stać się jedną z rosyjskich republik i nasze tupanie nogami nic nie da.

Comments are closed.