Stan wyjątkowy oficjalnie przedłużony. Prezydent Duda podpisał. Na jak długo?

Straż graniczna i wojsko na polsko-białoruskiej granicy w pobliżu miejscowości Usnarz Górny
Straż graniczna i wojsko na polsko-białoruskiej granicy w pobliżu miejscowości Usnarz Górny. (Fot. PAP)
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni w części województw podlaskiego i lubelskiego, w przygranicznym pasie z Białorusią – poinformowała PAP KPRP.

Rozporządzenie weszło w życie po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z rozporządzeniem, stan wyjątkowy obowiązujący od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią – czyli na części województw podlaskiego i lubelskiego – został przedłużony o 60 dni.

Rada Ministrów podjęła we wtorek decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią o 60 dni. Wieczorem tego dnia prezydent spotkał się w BBN z szefami MSWiA, MON i Straży Granicznej. Po zakończeniu narady prezydent potwierdził, że dotyczyła wtorkowej decyzji rządu, by przedłużyć stan wyjątkowy. Jak dodał, problem na granicy polsko-białoruskiej wciąż występuje. „Wydaje się w tym momencie, że wprowadzenie tego stanu wyjątkowego na okres 60 dni kolejnych będzie uzasadnione” – ocenił prezydent.

W środę Andrzej Duda podpisał i przesłał do Sejmu wniosek ws. wyrażenia zgody na przedłużenie stanu o 60 dni.

W czwartek wieczorem Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego. Za wyrażeniem zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego zagłosowało 237 posłów, przeciw było 179, od głosu wstrzymało się 31.

Stan wyjątkowy w pasie przygranicznym z Białorusią. Co oznacza dla mieszkańców w praktyce?

Stan wyjątkowy obejmuje 183 miejscowości w pasie przy granicy polsko-białoruskiej.

W opublikowanym rozporządzeniu podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego i zatwierdzonym przez prezydenta Andrzeja Dudę wykazane są „ograniczenia wolności i praw” w związku z wprowadzeniem w czwartek 2 września stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego.

Na terenach objętych stanem wyjątkowym zawieszono możliwość organizowania zgromadzeń publicznych, imprez masowych, artystycznych i rozrywkowych. Dorosłe osoby muszą posiadać przy sobie, w miejscach publicznych, dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, a uczące się osoby poniżej 18 lat – legitymację szkolną.

Obowiązuje również zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym przez całą dobę osób, które tam nie mieszkają. Wyjątkiem są osoby zapewniające obsługę urzędów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych; przebywające w tych jednostkach w celu załatwienia spraw administracyjnych; pracujące zarobkowo w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na tym obszarze; wykonujące na stałe działalność gospodarczą na tym obszarze; świadczące usługi pocztowe, kurierskie, dostawcze i zaopatrzeniowe; posiadające nieruchomości na tym terenie. Nie dotyczy także rolników pracujących w gospodarstwach; uczniów, studentów i ich opiekunów w czasie pobierania nauki; opiekunów dzieci do lat 3; osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego, chrzcinach, ślubach, weselach i pogrzebach.

Zakaz nie dotyczy służb ratowniczych, medycznych i innych interwencyjnych oraz osób w drodze do placówek ochrony zdrowia, a także osób jadących bezpośrednio na przejście graniczne lub z niego do centrum kraju. Po terenie objętych stanem wyjątkowym „mogą poruszać się funkcjonariusze i pracownicy służb państwowych oraz żołnierze i pracownicy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wykonujących zadania służbowe”.

Nie można też w jakikolwiek sposób utrwalać obiektów i obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną, w tym również wizerunków funkcjonariusz Straży Granicznej, policji i żołnierzy WP. Mogą to jedynie robić ww. funkcjonariusze.

Jak napisano w rozporządzeniu, w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest przebywanie na terenie objętym stanem wyjątkowym, jeśli „zachodzą szczególne, uzasadnione okoliczności wskazujące na niezbędność bezpośredniego kontaktu z osobą (mieszkającą na terenie, na którym obowiązuje stan wyjątkowy – red.), po uzyskaniu zgody właściwego miejscowo komendanta placówki Straży Granicznej.

Ograniczony został również dostęp do informacji o działaniach prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym związanych z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

Źródło: PAP/NCzas

7 KOMENTARZE

    • Z tego co pamiętam to PO wsparła PIS w nakładaniu nowych podatków i tworzeniu zasiłków; Obie partie zgodziły się na obostrzenia ograniczające wolność Polaków i zastraszały ludzi starszych, że młodzi ich zabiją wirusem; Doprowadzili do inflacji i pogorszenia sytuacji mniejszych firm. W 2002 r. powstał PO-PIS.

  1. Panie Duda, to że jesteście pajacami, podnóżkami, służącymi, to My wiemy, ale tego, że jesteście mordercami Polaków, tośmy nie wiedzieli, aczkolwiek wielu z Nas to przeczuwało. Czy jest tajemnicą, kto Pana zrobił,, magistrem prawa ? Może byśmy Mu zbiorowo pogratulowali ..?

  2. Mlyn na wodę lewactwa. Jedna wielka obłuda lewackich srodowisk,ktorzy z jednej strony mówią nieprzepuszczaniu przez granice, a z drugiej pomocy humanitarnej, co tylko może pogłębić kryzys. Są dwie opcje: albo otwierać, albo zamykać.
    Tyle się mówi o tym, że rząd wpada w pułapkę Łukaszenki. No cóż, trochę inaczej to widzę. Kaczyński przecież tylko czeka na te masy ludzi na granicy. Przecież to oczywiste.

Comments are closed.