Kardynał Kazimierz Nycz: „Małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety – nie wolno szukać innej definicji”

Kardynał Kazimierz Nycz / Fot. PAP
Kardynał Kazimierz Nycz / Fot. PAP
REKLAMA
„Nie wolno i nie ma potrzeby szukać innej definicji małżeństwa, czy wręcz redefiniować małżeństwa, ponad to, że jest to w zamiarze Boga związek mężczyzny i kobiety pobłogosławiony przez Stwórcę” – powiedział w niedzielę 3 października w Warszawie metropolita ks. kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski przewodniczył mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej z okazji 70. rocznicy powstania Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Nawiązując do niedzielnej Ewangelii kard. Nycz zaapelował, by podziękować Bogu za „nierozerwalność związku mężczyzny i kobiety”.

„Nawet, jeżeli czasem człowiek współczesny ma problemy z tym, żeby dorosnąć do tych wymagań, które stawia nam Biblia, które stawia nam Bóg – stwórca nieba i ziemi” – ocenił metropolita warszawski.

REKLAMA

Według kard. Nycza, „są takie rzeczy, które Pan Bóg nam powierzył”. „Są takie sprawy, gdzie wystarczy sięgnąć do Biblii i odczytać zamiar Pana Boga względem człowieka i względem tego, co człowiekowi powierza w niektórych sprawach. Tak jest w przypadku małżeństwa i rodziny” – stwierdził.

Hierarcha podkreślił, że Pismo Święte uczy nas kilku podstawowych prawd odnoszących się do tego, czym jest małżeństwo. „W opisie obrazowym stworzenia mężczyzny i kobiety – w opisie, który jest pewnym obrazem, wizją autora biblijnego, ale który zwiera pewne jądra prawdy – przede wszystkim czytamy, że człowiek został stworzony mężczyzną i kobietą i posłany do stworzonego przez Boga świata po to, by ten świat przekształcać” – zaznaczył.

Wyjaśnił, że Jezus „podniósł związek mężczyzny i kobiety do godności sakramentu”. „Właśnie stąd dla nas katolików wynikają pewne określone chrześcijańskie zobowiązania. Nie wolno i nie ma potrzeby szukać innej definicji małżeństwa, czy wręcz redefiniować małżeństwa, ponad to, że jest to w zamiarze Boga związek mężczyzny i kobiety pobłogosławiony przez Stwórcę” – zastrzegł kard. Nycz.

„Nie ma potrzeby szukać dla dzieci innego środowiska wychowawczego niż związek mężczyzny i kobiety zamierzony przez Pana Boga. Już nie są dwoje, ale jednym ciałem. Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela” – dodał.

Niby oczywistości, ale w obecnym zwariowanym już mocno świecie, warto te podstawowe prawdy przypominać, choćby ku przestrodze przed różnymi „tęczowymi” postulatami…

Źródło: PAP

REKLAMA