Pojawiają się pytania o śmiertelny wypadek „karykaturzysty Mahometa” w Szwecji

Zdjęcie z wypadku w którym zginął Lars Vilks Źródło: PAP
Zdjęcie z wypadku w którym zginął Lars Vilks Źródło: PAP
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Szwedzka policja oświadczyła w poniedziałek 4 października, że „nie wiadomo, dlaczego auto z Larsem Vilksem zjechało na przeciwległy pas”. Szwedzki artysta, któremu islamscy fundamentaliści grozili śmiercią, zginął w niedzielę w wypadku samochodowym.

„Mamy wiele pytań odnośnie tego, co wydarzyło się na miejscu. Chcemy przyjrzeć się wszystkim alternatywom” – powiedziała na konferencji prasowej Carina Persson z policji.

„Na razie nic nie wskazuje jednak na atak z zewnątrz” – dodał odpowiedzialny za śledztwo Stefan Sinteus.

Nieoznakowany samochód, którym Vilks był przewożony przez dwóch policjantów, z nieznanych przyczyn zjechał na przeciwległy pas w Markaryd w południowej Szwecji, przerywając drucianą barierkę.

Auto zderzyło się czołowo z nadjeżdżającą ciężarówką. Oba pojazdy stanęły w płomieniach. Oprócz Vilksa na miejscu zginęli ochraniający go policjanci. Ranny został kierowca tira.

Według jednej z policyjnych hipotez wypadek mógł spowodować wybuch opony, gdyż jej fragmenty znaleziono w pewnej odległości przed miejscem wypadku. Sinteus ujawnił też, że samochód z Vilksem nie miał czarnej skrzynki, a przerwanie barierki między pasami można tłumaczyć ciężarem auta, które dodatkowo wzmocnione ważyło 4,5 tony.

75-letni Vilks był twórcą m.in. kontrowersyjnych rzeźb stworzonych bez pozwolenia w rezerwacie przyrody Kullaberg, przez co popadł w konflikt z lokalnymi władzami.

Według szwedzkiego krytyka sztuki Dana Joenssona Vilks „był twórcą, który budził emocje”. Stał się znany, gdy w 2007 roku gazeta „Nerikes Allehanda” opublikowała jego karykaturę Mahometa z tytułem „Prawo do ośmieszania religii”.

Publikacja wywołała protesty i zamieszki w krajach arabskich, Al-Kaida oferowała za głowę Vilksa 100 tys. dolarów. Od tamtej pory artysta miał osobistą ochronę. W 2010 roku w Stanach Zjednoczonych za przygotowywanie zamachu na życie Vilksa skazana została Amerykanka Colleen LaRose, zwana „Jihad Jane”.

W Irlandii w tym samym roku aresztowano siedem osób planujących zamach na niego. Artysta został także zaatakowany przez 16-latka podczas wykładu w Uppsali. W kolejnych latach dwóch sprawców próbowało podpalić jego dom. W 2015 roku Vilks przeżył atak terrorystyczny w Kopenhadze.

Źródło: PAP

6 KOMENTARZE

  1. Lewaccy działacze i publicyści w Szwecji szczekają teraz na tego niby-artystę, że nadużywał wolności słowa i wyrażania poglądów. Ale sami chcą być nietykalni i bezkarni, gdy głoszą swoje nauki i prawdy.
    Wydawałoby się, że inteligencja dobrze zorganizowanego kraju nie będzie świadomie działać w kierunku zniszczenia porządku i wprowadzenia zagrożenia dla mieszkańców, a tym jest importowanie milionów muzułanów prosto ze Średniowiecza.

Comments are closed.