Premier Babisz oskarżany o pranie pieniędzy, ale jego partia jest na czele sondaży

Premier Czech Andrej Babisz.
Premier Czech Andrej Babisz. (Zdj. PAP/Leszek Szymański)
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Wybory w Czechach są oczekiwane tym razem i w Polsce. Chodzi o sprawę Turowa, która pojawia się jako temat w czeskiej kampanii wyborczej. Nasi negocjatorzy liczą, że kiedy temperatura sporów i licytacji politycznych opadnie, da się w końcu z południowymi sąsiadami jakoś dogadać.

Według sondażu przeprowadzonego przez agencję STEM w wyborach 10 października wygra ruch ANO premiera Andreja Babisza.

Jego partia ma w tym sondażu 27,3% głosów i jest daleko w przodzie przed pozostałymi.

Jednak 4 października ukazały się materiały z dziennikarskiego śledztwa Pandora Papers, w którym nazwisko czeskiego premiera jest często wymieniane.

Według śledztwa przeprowadzonego przez liczne zagraniczne media i czeski portal Investigace.cz, Babisz, który był związany z grupą Agrofert, nie wspomniał w swoim oświadczeniu majątkowym o założeniu offshore, która posiada kilka luksusowych nieruchomości na łączną kwotę około 14 milionów euro. W tym nawet zamku w południowej Francji.

„W tym przypadku nie zrobiłem nic nielegalnego lub złego, ale to nie przeszkadza im w próbie ubrudzenia mnie i wpływania na czeskie wybory parlamentarne” – powiedział jeszcze w niedzielę 3 października czeski premier, cytowany przez agencję ČTK.

W sulie w tej aferze sugerującej omijanie płacenia podatków, wymienia się ponad 300 innych Czechów, w tym byłych ministrów i biznesmenów. Sprawą mają się zająć służby do zwalczania „przestępczości zorganizowanej”.

Na ile jednak te rewelacje wpłyną na wybory trudno przewidzieć. Babisz był już oskarżany o różne malwersacje wokół grupy Agrorfert także wcześniej.

ANO ma na razie ponad 27%, a zajmująca drugie miejsce prawicowa koalicją SPOLU uzyskała w sondażu wynik 21,3% głosów. Na trzeciej pozycji jest kolejna koalicja, utworzona przez Partię Piratów i ruch Niezależnych Burmistrzów z wynikiem 17,4%.

Pozostałe partie mogą liczyć na wyniki jednocyfrowe. Zdaniem analityków stworzenie większości może być bardzo skomplikowane.

Źródło: Radio Praga

9 KOMENTARZE

    • Jakie ? Proszę o materiały. W jego przypadku mogą być również tzw. prokuratorskie. Co ma szeregowy poseł do premiera???

  1. Mentalność postkomunistyczna …

Comments are closed.