Cejrowski o zatrzymaniu Ziemkiewicza: „W świecie, który wydawał nam się wolny, narasta totalitaryzm”

Wojciech Cejrowski. Foto: PAP
Wojciech Cejrowski. Foto: PAP
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Wojciech Cejrowski skomentował zatrzymanie na lotnisku w Londynie publicysty Rafała Ziemkiewicza. Znany podróżnik uważa, że w ostatnich latach jesteśmy świadkami postępującego totalitaryzmu w świecie, który wydawał się być oazą wolności.

Przypomnijmy, że zatrzymania prawicowego publicysty doszło w minioną sobotę rano na lotnisku Heathrow, gdy przyleciał do Wielkiej Brytanii wraz żoną i córką, która zaczyna studia na Oxfordzie. Ziemkiewicz nie został wpuszczony do Wielkiej Brytanii, wsadzono go na kilka godzin za kraty, po czym wypuszczono z nakazem powrotu do Polski.

Oficjalnie nie jest do końca jasne, za co zatrzymano, a następnie zawrócono z Wielkiej Brytanii Ziemkiewicza. Zdaniem samego zainteresowanego, zatrzymanie jest konsekwencją sprawy sprzed kilku lat, kiedy to Rafał Pankowski, współzałożyciel lewicowego stowarzyszenia „Nigdy więcej” sporządził raport, w którym zwarł listę polskich antysemitów.

Wojciech Cejrowski o zatrzymaniu Rafała Ziemkiewicza

Cejrowski nie ma wątpliwości, że cała szopka wzięła się z tego, że „Wielka Brytania prezentuje zupełnie inne i przeciwne wartości do Rafała Ziemkiewicza”. Jednocześnie dziwi się, że kraj, który wymyślił wolność słowa, tej wolności słowa zakazuje.

To Wielka Brytania stworzyła Hyde Park, wypromowała wolność słowa. Dopiero potem Amerykanie podnieśli to do potęgi. To w Wielkiej Brytanii zrodziła się koncepcja, że jak staniesz na skrzynce, w wyznaczonym miejscu w Hyde Parku, to nie wolno karać za żadne słowa wypowiedziane na tej skrzynce. To miała być przestrzeń, gdzie można się wyszczekać w najbardziej kontrowersyjny sposób, a jeśli się komuś nie podoba, to do Hyde Parku nie przychodzi – przypomniał Cejrowski w audycji „Studio Dziki Zachód” na antenie Radia WNET.

To, żeby każdy mógł się wypowiedzieć w dowolny sposób w dowolnej sprawie, jest wartością. Taką wartość stworzyła Wielka Brytania. Teraz ten kraj nie wpuszcza Ziemkiewicza za to, co Ziemkiewicz mówi. Wpuszczają terrorystów, imigrantów bez papierów, bez szczepień, a nie chcą wpuścić człowieka, który tylko mówi – wskazuje Cejrowski.

Wielka Brytania ze swoją wolnością obnażyła się i skończyła. Zrobił to oczywiście urzędnik niskiego szczebla, ale zrobił to w imieniu całego kraju – twierdzi podróżnik.

Z podobną sytuacją spotkał się pan Stanisław Michalkiewicz, spotkałem się także ja w Irlandii. Wrogiem publicznym był Tommy Robinson (za krytykę islamu w UK – red.) – wymieniał w Radiu WNET.

Biorąc pod uwagę ostatnie lata, nie dziwi mnie, że Wielka Brytania nie wpuściła Ziemkiewicza, ale bulwersuje mnie, że stoczyła się do takiego poziomu. Jednocześnie jest to zjawisko niepokojące. W Rosji i Chinach istnieje totalitaryzm, w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych narasta. W świecie, który wydawał nam się wolny, narasta totalitaryzm do tego stopnia, że człowiek, za to co myśli, jest wydalony z kraju – podsumował Cejrowski w „Studiu Dziki Zachód”.

CZYTAJ TEŻ:

17 KOMENTARZE

 1. Będzie Wojtek pyskował, to go do Stanów nie wpuszczą. A zdaje się, że ma tam, gdzieś chyba w Arizonie, jakąś nieruchomość.

  Łatwiej będzie przedrzeć się na Białoruś niż do USA.

  • Przeczytasz jakieś nagłówki w tabloidach i się wypowiadasz, nie mając nawet podstawowej wiedzy o aktualnej sytuacji, ma rancho w Arizonie, ale również w Texasie i na dodatek ma obywatelstwo amerykańskie, więc z wjazdem też nie będzie miał problemu. Coś wiem, wiec się wypowiem.

   • Pewien amerykański prezydent został zniknięty z internetu.

    Więc się mi nie wymądrzaj, bo z pyskatym Cejrowskim mogą zrobić co chcą bez względu na to czy ma obywatelstwo czy nie.

    A jest obywatelem Ekwadoru, zasrańcu!

    • Twój komentarz czeka na moderację jest

     Zasraniec to Cię zrobił i zapomniał zabić, ma również obywatelstwo Ekwadoru, wiem, że dla takich ćwierć inteligentów zniknięcie z Fb to koniec świata, ale nie dla wszystkich, polska język, trudna język c’nie?

 2. Obudźcie się, w UK należy ujawnić hasła do zaszyfrowanych zasobów – odmowa to wyrok i wiezienie – zaprzecza to zasadzie w której podejrzany nie ma obowiązku pomagać wymiarowi prawa w szukaniu dowodów przeciwko samemu sobie. Cenzura to mały pikuś przy tym.

  • Rzeczywistość dawno przerosła wizje Orwella.
   Pegasus
   Droga dla podatnika i konsumenta walka z klimatem, absurd serwowany ogłupiałemu społeczeństwu
   Polityka ujemnego oprocentowania, niszcząca oszczędności ciułaczy
   Imigracja obcych kulturowo dzikich, aby podzielić wysoko cywilizowane społeczności na zasadzie, dziel i rządź
   Odbieranie praw obywatelskich oraz ignorowanie istniejącego prawa pod przykrywką grypowej paranoi, która ciągnie się w nieskończoność

   Oto wersja globalnego faszyzmu.

   • ale jak widzisz większość motłochu w internecie kłóci sie czy szpryca na kowida działa czy nie, bo jest zbyt tępa i ograniczona aby zapytać „jakim prawem?”

 3. Ale dlaczego tak się dzieje/już stało? Zaczyna się od tego, że w sposób niekontrolowany wpuszczasz do siebie „obcych”/ z innych kręgów kulturowych i mentalności. I gdy ta mniejszość osiągnie już jakieś pokaźne rozmiary zaczyna narzucać ci te swoje odmienne wartości przykrywając się szyldem twojego kraju, który teraz jest już/stał się „naszym krajem.

  • Jasne, bo latwiej zwalic wine na tych wrednych obcych, trudniej sie przyznac, ze spoleczenstwa mozne (wzglednie lub nie) po prostu uznaja wolnosc za cos tak oczywistego jak Slonce i przestaja o nia dbac.

 4. Pewien amerykański prezydent został zniknięty z internetu.

  Więc się mi nie wymądrzaj, bo z pyskatym Cejrowskim mogą zrobić co chcą bez względu na to czy ma obywatelstwo czy nie.

  A jest obywatelem Ekwadoru, zasrańcu!

Comments are closed.