Atak hakerski wstrzymał produkcję w zakładach samochodowych

BMW i8. Foto: Pixabay
BMW i8. Foto: Pixabay
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

VDL Groep, w której skład wchodzi 105 firm produkujących w Holandii m.in. samochody BMW oraz Mini, została zaatakowana przez hakerów przez co produkcja wielu zakładów została wstrzymana – podały media.

Koncern informuje, że wszystkie jego zakłady zostały dotknięte atakiem, ale nie wszystkie w takim samym stopniu. Na przykład trzy czwarte spośród czterech tysięcy pracowników zakładu w Born na południu Holandii musiało z powodu ataku zostać w domach.

VDL Groep nie precyzuje, czy był to atak randsomware, który polega na tym, że hakerzy szyfrują pliki w systemach komputerowych i żądają okupu. „Nasi eksperci IT pracują z firmą zajmującą się cyberbezpieczeństwem, aby rozwiązać problem” – powiedział portalowi RTL Nieuws rzecznik prasowy VDL Groep.

„Wszystkie systemy nie działają w prawie wszystkich lokalizacjach. Wygląda więc na to, że to kolejna ofiara oprogramowania ransomware” – uważa Dave Maasland z ESET Nederland cytowany przez portal.

VDL Groep zatrudnia ponad 15 tys. osób na całym świecie. W 2020 roku osiągnęła obroty w wysokości 4,7 miliarda euro.

Jak informuje dziennik „Algemeen Dagblad”, prawie nie ma dnia bez informacji o firmie, która nie padałaby ofiarą działania cyberprzestępców. Gazeta szacuje, że w 2020 roku ofiarami ataków ransomware padło około 10 tys. Holendrów – osób prywatnych i firm.

(PAP)